Menstruace je přirozenou a důležitou součástí života každé ženy a zdaleka se netýká pouze několika dnů v měsíci. První menstruaci má více než 50 % žen mezi 10 a 12 lety a doprovází je pak po mnoho roků. Pojďme si proto menstruační cyklus přiblížit formou nejčastějších dotazů a odpovědí.
Menstruační cyklus probíhá v několika fázích a samotné krvácení je pouze jednou z nich. Jedná se o celé období pokrývající zrání vajíčka a jeho uvolnění, při kterém vajíčko putuje z vejcovodů do dělohy. Když dojde k jeho oplodnění, vajíčko se v děloze zahnízdí; v opačném případě je spolu s děložní sliznicí vyloučeno z těla. Délka menstruačního cyklu bývá zhruba 28 dní, může však být i výrazně kratší nebo delší (21 až 35 dní). Ať už je délka jakákoliv, důležité je sledovat hlavně pravidelnost. Více než 85 % našich čtenářek se někdy setkalo se zpožděním menstruace, pokud je to ojedinělé a o pár dní, nemusí to ale hned znamenat něco vážného.
Folikulární fáze začíná zároveň s prvním dnem menstruace a trvá zhruba 14 dní, délka je však proměnlivá. Hormon FSH (folikulostimulační) ovlivňuje ve vaječníku růst folikulů, které obsahují vajíčka. Typicky za cyklus dozraje jen jedno vajíčko, a to je připravené na oplodnění v další fázi.
Ovulační fáze nastává zhruba v půlce cyklu a trvá 2–3 dny. Zralé
vajíčko je připraveno na případné oplodnění, proto je kolem ovulace
největší pravděpodobnost otěhotnění. Výpočet tzv. plodných dnů
se zaměřuje právě na tuto fázi a dobrým indikátorem je měření tzv.
bazální teploty.
V průběhu ovulace je totiž tělesná teplota o něco vyšší než obvykle,
ale jak bazální teplotu správně měřit? Musí jít
o měření po několikahodinovém klidu, ideálně hned ráno po probuzení,
pomocí běžného nebo přímo bazálního teploměru. Lze
měřit v pochvě, konečníku nebo ústech, ale vždy volte stejné místo a
stejný teploměr pro nejpřesnější výsledky.
Pro přibližný odhad termínu ovulace můžete využít také tuto jednoduchou ovulační kalkulačku.
Luteální fáze začíná společně s ovulací a končí s příchodem další menstruace. Délka této fáze je zhruba 12–16 dní a neměla by u jedné ženy moc kolísat. Folikul se mění na žluté tělísko (corpus luteum) produkující hormony estrogen a zejména progesteron, který je důležitý pro uhnízdění oplodněného vajíčka v děloze. Tělo je nyní připraveno na zpracování oplodněného vajíčka. Pokud k tomu nedošlo, hladina progesteronu klesá a žluté tělísko zaniká. Vajíčko je pak vyloučeno z těla při další menstruaci.
Plodné dny jsou okénko v menstruačním cyklu, během kterého je vyšší šance na otěhotnění. Přesněji jde o období, kdy je vajíčko připraveno k oplodnění. Zpravidla se za plodné dny považují 3 dny před a 1 den po ovulaci, která nastává zhruba v polovině cyklu. Důvodem je, že spermie dokážou přežít v těle ženy až 72 hodin po pohlavním styku, zatímco vajíčko je připraveno k oplodnění pouze 24 hodin po uvolnění z vaječníku. Pokud se tedy snažíte o miminko, můžete si výrazně pomoct sledováním délky svého cyklu a měřením bazální teploty. Podle těchto údajů můžete určit období ovulace a vaše plodné dny tedy budou 3 dny před a 1 den po ovulaci.
Téměř čtvrtina našich čtenářek se často potýká s nepravidelnou menstruací, 40 % má nepravidelný cyklus občas – v tomto případě metoda počítání plodných dní není spolehlivá a je lepší zvolit nějakou jinou.
První menstruace zpravidla začíná mezi 12. až 15. rokem, u některých dívek ale může přijít dříve nebo naopak později. Jde o zcela běžnou odchylku, které se nemusíte bát – žádný „správný“ věk pro příchod menstruace není.
Příznaky první menstruace často začínají bílým
výtokem a zhruba do roku by se mělo dostavit první krvácení. Během tohoto
období také dojde k rychlému růstu těla a tvarování prsou, boků a pasu.
První menstruace bývá nejčastěji ve formě hnědého výtoku s pár
kapkami krve, může být doprovázena pobolíváním v podbřišku. Některé
dívky začnou hned krvácet silně, to je ovšem normální a není se čeho
obávat.
Zeptali jsme se čtenářek našeho blogu na několik otázek týkající se tématu menstruace a jejich zkušeností. Více než polovina čtenářek měla svou první menstruaci mezi 10–12 lety. Až 63 % respondentek se potýká s nepravidelnou menstruací, ať už občasně nebo pravidelně.
Mezi nejčastější příznaky blížící se menstruace čtenářky uvádějí bolesti břicha, hlavy, zvýšenou citlivost prsou a pocity únavy a náladovosti. Pokud máte bolesti můžou vám pomoci hřejivé polštářky přiložené na břicho, bylinné čaje a při neustupující bolesti léky proti bolesti, jako je ibuprofen nebo paracetamol. Dále můžete zvolit protahovací cvičení a lehkou fyzickou aktivitu, jako je jóga či procházka.
Způsob, jakým menstruace ohlašuje svůj příchod, se u každé ženy může mírně lišit. Zatímco 75 % žen pociťují mírné až silnější bolesti v podbřišku, bolest hlavy nebo zvýšenou citlivost prsou (výsledky dle ankety mezi našimi čtenáři), jiné mohou kromě toho trpět také například nadýmáním či trávicími problémy. Běžně se v tomto období vyskytují výkyvy nálad, zvýšená únava nebo změny chuti k jídlu. Souhrn všech tělesných a psychických příznaků doprovázejících začátek menstruace je často označován jako premenstruační syndrom (PMS) a začíná zhruba 2 týdny před prvním dnem menstruace. 10 % našich čtenářek na sobě nepociťuje žádné výrazné změny, což potvrzuje tvrzení, že každá žena je opravdu originál a průběh jejího cyklu je jedinečný.
Špinění před menstruací (zhruba 1–2 dny) je běžné. Pokud se ovšem dostavilo jen špinění místo menstruace, pak je vhodné si udělat těhotenský test.
„Během menstruačních bolestí je vhodné doplňovat hořčík, který může efektivně zmírnit bolest a nepříjemné doprovodné příznaky menstruace. Při výběru je důležité brát v úvahu kvalitu přípravku a jeho schopnost být účinně vstřebáván organismem."
Vysoká fyzická zátěž a nízké procento tělesného tuku může zapříčinit ztrátu menstruace, proto se tomuto jevu říká sportovní nebo atletická amenorea. Nejde však jen o vrcholové sportovkyně. Menstruace vynechává také ženám trpícím anorexií nebo jako následek drasticky sníženého přísunu energie, např. v rámci diet s vysokým kalorickým deficitem a energeticky chudým jídelníčkem. Změnou životního stylu a zvýšením tělesného tuku by se menstruace měla opět dostavit. Je možné ji vyvolat pomocí hormonální injekce, ale pokud tělo stále funguje v energetickém deficitu, nemá injekce význam.
Dlouhodobé užívání hormonální antikoncepce (HA) dokáže nejen chránit před početím, ale také upravuje menstruační cyklus na pravidelnější a předvídatelnější. V některých případech však způsobí zeslábnutí nebo ztrátu menstruace. Po vysazení antikoncepce si tělo teprve zvyká na svůj přirozený cyklus a menstruace může být nepravidelná, zpožděná nebo vynechá. Toto období běžně trvá několik týdnů až měsíců a menstruace by se měla vrátit, nebojte se však při vysazení nebo změně prášků poradit s lékařem.
Při napětí a stresu je ovlivněna produkce hormonů v těle, z nichž je nejdůležitější stresový hormon kortizol. Tyto látky mají za úkol potlačit procesy, které organismus pod stresem vyhodnotí jako „nepotřebné“ pro překonání stresující situace. Při dlouhodobé psychické zátěží může tedy dojít ke špinění nebo úplnému vynechání menstruace, k silnějším bolestem nebo snížení šance na otěhotnění. V tomto případě je třeba se zaměřit na snížení intenzity stresu. Pokud si nejste jistí jak na to, je naprosto v pořádku požádat o radu psychologa. Společně zjistíte, co ve vaší situaci dokážete ovlivnit pro zlepšení svého duševního zdraví.
Mezi 40. a 50. rokem života začíná probíhat v těle ženy řada hormonálních změn, mezi které patří i postupná ztráta menstruace. Mezi první příznaky menopauzy patří slábnoucí a nepravidelná menstruace, návaly horka, podrážděnost, depresivní stavy, bušení srdce, závratě, poruchy spánku nebo soustředění. V tomto případě jde o přirozenou ztrátu menstruace a nejde o poruchu způsobenou zátěží na organismus.
Nejvyšší šance na otěhotnění je během ovulace, kdy zralé vajíčko cestuje vejcovodem k děloze a je připraveno na oplodnění. Pak je ovšem vyloučeno z těla společně s další menstruační krví, proto se logicky zdá, že bez vajíčka nelze otěhotnět. Problém ovšem je určit tuto dobu správně – menstruační cyklus má různou délku a pokud se zrovna u vás vajíčka uvolňují brzy (klidně i pár dní po posledním krvácení), spermie si na něj mohou „počkat“ až 72 hodin.
Během menstruace se mění nejen intenzita, ale i barva krvácení. Co značí jednotlivé barvy krve?
Polymenorea je odborný termín pro příliš krátký menstruační cyklus a tedy velmi častou menstruaci. Interval mezi krvácením je kratší než 25 dní a luteální fáze je zkrácená. Polymenorea bývá i signálem toho, že během cyklu nedošlo k ovulaci. Léčba je vhodná ve dvou případech: přejete si otěhotnět, nebo následkem častého krvácení trpíte nedostatkem železa až chudokrevností (anémií). Možnost hormonální léčby konzultujte se svým lékařem.
Špinění nebo krvácení mimo cyklus (intermenstruační) má různorodé příčiny. Může jít o vliv stresu, začátek těhotenství, probíhající ovulaci, nebo také příchod menopauzy u žen nad 40. Nějaké výkyvy jsou normální, pokud ale často krvácíte mimo menstruaci, neváhejte navštívit gynekologa a zjistit příčinu. Mezi další příčiny totiž patří sexuálně přenosné nemoci, některé léky (včetně antikoncepce) i potíže se štítnou žlázou.
Menstruační cyklus je komplexní záležitostí, která je velmi individuální. Často se ženy setkávají s nepravidelností, bolestmi či rozhozením psychiky. Díky porozumění svému cyklu lze nepříjemné příznaky minimalizovat a podpořit své zdraví.
https://www.nzip.cz/clanek/158-menstruacni-cyklus
https://farmaciepropraxi.cz/pdfs/lek/2010/05/04.pdf
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/menorrhagia/symptoms-causes/syc-20352829
Po absolvování Farmaceutické fakulty Masarykovy univerzity jsem se připojila k profesionálům ve zdravotnickém odvětví jako lékárnice. S nabytými zkušenostmi z renomované nemocnice IKEM a práce v řetězové lékárně se snažím poskytnout péči a informace na míru. Kromě toho se rovněž věnuji psaní článků, které mají za cíl přiblížit a řešit vaše zdravotní otázky. Mimo pracovní dobu mě najdete často v horách, kde zdolávání vrcholů udržuje mou mysl v kondici a připravenou na zodpovězení vašich otázek.
Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.