Menstruace a otěhotnění: kdy je největší šance otěhotnět

Zajímá vás, jak přesně souvisí vaše menstruační cykly s možností otěhotnění? Jste na správném místě. Pro ženy jsou tyto procesy nejen nezbytnou součástí života, ale také klíčem k pochopení lidského těla a jeho plodnosti. Připravte se odkrýt tajemství, která vám pomohou lépe porozumět vašemu tělu a jeho schopnostem.

Obsah

Menstruační cyklus

Vaše menstruační cykly jsou více než jen pravidelné období krvácení. Každý cyklus je složitý proces, který připravuje vaše tělo na možné otěhotnění. Menstruační cyklus se obvykle opakuje každých 28 dní, ale může se lišit od 21 do 35 dní. Cyklus začíná prvním dnem menstruace a končí dnem před další menstruací.

Cyklus se skládá ze čtyř hlavních fází: menstruační fáze, kdy dochází ke krvácení, folikulární fáze, během níž se vaječníky připravují na ovulaci, ovulační fáze, kdy je uvolněno vajíčko, a luteální fáze, ve které se tělo připravuje na možné otěhotnění.

Porozumění těmto fázím vám umožní lepší pochopení vaší plodnosti a pomůže vám identifikovat plodné dny, kdy je šance na otěhotnění nejvyšší.

Ovulace a plodné dny

Klíčem k pochopení otěhotnění je znalost vaší ovulace a plodných dnů. Ovulace, kdy je z vaječníku uvolněno zralé vajíčko, se obvykle odehrává uprostřed vašeho menstruačního cyklu. Pro většinu z vás, které máte pravidelný cyklus, to znamená přibližně 10 až 16 dní před začátkem další menstruace. Pro ty s kratším cyklem (okolo 21 dní) to však může být jen pár dní po skončení menstruační fáze.

Tyto dny okolo ovulace jsou považovány za vaše nejplodnější dny. Během tohoto období je šance na otěhotnění nejvyšší. Pokud plánujete těhotenství, je to ideální čas pro pohlavní styk. Naopak, pokud se snažíte těhotenství vyhnout, je důležité být v těchto dnech obzvláště opatrná.

Otěhotnění při menstruaci

Existuje mýtus, že během menstruace nelze otěhotnět, ale realita je složitější. Otěhotnění během menstruace je sice méně pravděpodobné, ale stále možné. To je obzvláště pravděpodobné u žen s kratším nebo nepravidelným cyklem, kde může dojít k ovulaci brzy po menstruaci.

Pokud máte například krátký cyklus, může dojít k ovulaci již 10 dní po začátku menstruace. To znamená, že pohlavní styk během nebo krátce po menstruaci může zvýšit riziko otěhotnění. Je důležité si uvědomit, že spermie mohou v těle ženy v ideálních podmínkách přežít až 5 dní, což zvyšuje šance na otěhotnění i po skončení menstruace. Proto je důležité používat antikoncepci, pokud se snažíte těhotenství aktivně předejít, bez ohledu na fázi vašeho menstruačního cy­klu.

 

Nepravidelná menstruace

Nepravidelný menstruační cyklus pro vás může být zdrojem nejistoty, zejména pokud jde o plánování těhotenství. Cykly lišící se délkou nebo náhodné vynechání menstruace ztěžují předpověď ovulace a plodných dnů.

Nepravidelnost může být způsobena řadou faktorů, včetně hormonálních změn, stresu, změn životního stylu, nebo zdravotních stavů. Pokud se vaše menstruace výrazně liší od měsíce k měsíci nebo máte jiné obavy týkající se vaší menstruace, je vhodné stav konzultovat s lékařem.

Prevence otěhotnění

Ať už neplánujete těhotenství nyní nebo v blízké budoucnosti, je důležité znát různé metody antikoncepce. Existuje mnoho forem antikoncepce, od bariérových metod, jako jsou kondomy, po hormonální metody, jako jsou antikoncepční pilulky, náplasti, injekce, či vnitřní tělísko (IUD).

Každá metoda má své specifické výhody a potenciální nevýhody, a volba závisí na vašich osobních preferencích, zdravotním stavu a životním stylu. Je důležité diskutovat s lékařem, která metoda je pro vás nejvhodnější. Kromě antikoncepce je také důležité mít povědomí o vlastním těle a jeho cyklech, zejména pokud využíváte metody přirozeného plánování rodiny, které se spoléhají na pozorování plodných a neplodných dní.

 

Zdravotní aspekty otěhotnění

Otěhotnění je nejen otázkou plánování rodiny, ale také zdraví. Zdravotní stav před otěhotněním a během těhotenství má významný dopad na vás i na vaše budoucí dítě. Před otěhotněním je důležité vést zdravý životní styl, včetně vyvážené stravy, pravidelného cvičení a vyhýbání se škodlivým látkám, jako je alkohol a tabák. Často totiž fakt, že jste těhotná, zjistíte až když se děťátku začne vyvíjet nervová soustava, která je v tu chvíli velmi náchylná.

Dále je doporučeno konzultovat s lékařem plánování těhotenství, zejména pokud máte chronická onemocnění nebo užíváte léky, které by mohly ovlivnit plodnost nebo průběh těhotenství. Preventivní lékařské konzultace pomohou zajistit, že jste ve fyzickém i psychickém zdraví připraveny na těhotenství.

Pilulka odborník Ing. Kateřina Jakešová říká:

„Pokud se snažíte o miminko, měly byste začít brát doplňky stravy s kyselinou listovou. Kyselina listová je vitamin skupiny B, který ovlivňuje růst a vývoj plodu, zejména v prvním trimestru těhotenství. Podle několika výzkumů lze dostatečným příjmem kyseliny listové již před otěhotněním a v prvním trimestru, předejít až 70 % vrozených vad páteře. Ženy, plánující těhotenství by měly preventivně užívat 400 mikrogramů kyseliny listové denně. 

 

Doporučuje se minimálně 4 týdny před plánovaným otěhotněním, ale klidně i 2 měsíce. Pro ženy v prvním trimestru se doporučuje dávka 600–800 mikrogramů denně. Od druhého trimestru až po dobu kojení stačí užívat 400 mikrogramů kyseliny listové.“

 

Závěr

Menstruace a otěhotnění jsou dvě klíčové témata, která se týkají reprodukčního zdraví žen. Porozumění vztahu mezi menstruačním cyklem a možností otěhotnění je důležité pro plánování rodiny a všeobecné pochopení ženského těla. Zároveň je důležité pamatovat na zdravotní aspekty otěhotnění a preventivní péči o zdraví. Nezapomínejte navštívit lékaře nebo specialistu na reprodukční zdraví, pokud máte konkrétní otázky nebo obavy týkající se vašeho těla, menstruace nebo těhotenství.

Vaše tělo je jedinečné a zaslouží si péči a pozornost. Porozumění menstruačnímu cyklu, ovulaci a možnostem prevence otěhotnění může přispět k lepšímu zdraví a vědomí o sobě samých.

Zdroje

https://www.tan­dfonline.com/do­i/epdf/10.1080/003247­28.1969.10405297?ne­edAccess=true

https://link.sprin­ger.com/article/10­.1023/A:1006527232605

https://www.sci­encedirect.com/sci­ence/article/pi­i/S0002937808022758?ca­sa_token=p3RNtWeq­sN4AAAAA:XXddDlZI8X­PJosd3rouE4sfDUqQ-46BoijkE8h_bEb­jweBKKVFHslxhas­dZK8iBqegNK5zVEm­SI

Autor článku

Ing. Kateřina Jakešová

Vystudovala jsem obor Výživa a potraviny na České zemědělské univerzitě v Praze. Rozumím tomu, jakým způsobem výživa ovlivňuje lidské zdraví a také trávicím procesům v lidském těle. Jsem převážně odborníkem na výživu dětí, kde čerpám mnohdy z osobních zkušeností. Absolvovala jsem také semestry anatomie a fyziologie, ve kterých se i nadále vzdělávám. Během studií jsem strávila rok v Itálii, kde jsem se naučila obstojně italsky a také to, v čem pro nás může být inspirací středomořská kuchyně. Když zrovna nepíšu články, tak cestuju, hraju volejbal a studuju marketing.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.