Melatonin

Melatonin, kterému se často přezdívá „hormon spánku“, hraje klíčovou roli v regulaci lidského cirkadiánního rytmu, neboli přirozeného biologického cyklu spánku a bdění. Jeho význam však přesahuje pouhý mechanismus usínání, melatonin má vliv na mnoho různých aspektů lidského zdraví a pohody. Tento článek podrobně zkoumá různé aspekty melatoninu, od jeho biologické produkce až po jeho lékařské využití, vedlejší účinky, specifika užívání u dětí a nedávné výzkumné poznatky.

Obsah článku

  1. Co je melatonin?
  2. Výroba a regulace melatoninu
  3. Melatonin a modré světlo
  4. Využití v lékařství
  5. Vedlejší účinky a bezpečnost
  6. Melatonin u dětí
  7. Výzkum a studie
  8. Závěr
  9. Zdroje

Co je melatonin?

Melatonin je hormon produkovaný přirozeně epifýzou, částí mezimozku. Jeho produkce je ovlivněna světelnými podmínkami. S nástupem tmy dochází k jeho zvýšené syntéze a uvolňování do krevního oběhu. To dává signál tělu, že je čas k odpočinku. Naopak, s příchodem světla (denního i umělého) se produkce melatoninu snižuje, což podporuje stav bdělosti. Kromě toho melatonin mimo jiné ovlivňuje také imunitní systém, je silných antioxidantem a hraje roli v regulaci tělesné teploty.

 

Výroba a regulace

Syntéza melatoninu je komplexní proces, který je regulován různými faktory. Hlavním spouštěčem je světlo, přesněji jeho absence, která je zaznamenávána sítnicí a přenášena do epifýzy prostřednictvím neurochemických signálů. Tento proces je závislý na denním čase a sezónních změnách, což znamená, že délka a kvalita produkce melatoninu se může lišit v závislosti na ročním období a geografické poloze. Svou roli zde hraje také věk, u starších lidí je často pozorována nižší produkce melatoninu. Nejvyšší produkce melatoninu je zaznamenána mezi 22:00 až 2:00 noční. Jedná se až o 80 % celkového melatoninu. Významnou roli v jeho produkci může hrát i umělé osvětlení a koukání do jakýchkoli displejů, což může vést k nezdravému spánku.

Pilulka odborník Ing. Kateřina Jakešová říká:

„Věděli jste, že existují i přírodní zdroje meIatoninu, a že k lepšímu spánku se vlastně můžete projíst? Mezi potraviny bohaté na melatonin patří ovesné vločky, třešně, banány, pistácie nebo jahody. Tyto potraviny zařaďte do jídelníčku několik hodin před ulehnutím. Melatonin stejně jako serotonin vzniká z tryptofanu, což je esenciální aminokyselina, kterou naše tělo musí přijímat v potravě. Zkuste tedy během celého dne zařadit také potraviny bohaté na tryptofan, jako je tofu, kuřecí maso, ryby, vejce nebo dýňová semínka.“

Melatonin a modré světlo

Interakce mezi produkcí melatoninu a tzv. modrým světlem je klíčová pro pochopení toho, jak moderní životní styl negativně ovlivňuje spánek a cirkadiánní rytmus. Světlo s vysokým podílem modré složky, které je hojně vydáváno elektronickými zařízeními jako jsou chytré telefony, počítače a LED osvětlení, má výrazný vliv na produkci melatoninu. Expozice modrému světlu, zejména ve večerních hodinách, může narušit přirozený rytmus produkce melatoninu, což vede k obtížím s usínáním a celkově horší kvalitě spánku.

 

Modré světlo působí přímo na sítnici oka, což v konečném důsledku omezuje produkci melatoninu. Zajímavým faktem je, že ne všechna světla mají stejný efekt. Světlo s nižší frekvencí záření, jako je červené nebo oranžové světlo, má na produkci melatoninu podstatně menší vliv. Toto poznání vede k doporučení omezovat večerní expozici modrému světlu a případná zařízení používat jen s „nočním režimem“, který snižuje podíl modré složky světla. Také už existuje LED osvětlení do kanceláří i domácností, které je navrženo s ohledem na cirkadiánní rytmus člověka.

 

Výzkumy také ukazují, že dlouhodobá expozice modrému světlu může mít další zdravotní následky, jako je zvýšené riziko některých typů chronických onemocnění, diabetu a srdečních chorob, což souvisí s narušením cirkadiánního rytmu a hormonálních cyklů v těle. To zdůrazňuje význam regulace expozice modrému světlu, zejména v nočních hodinách, pro zachování zdravého spánkového režimu a celkového zdraví.

 

Využití v lékařství

Melatonin nachází své využití v mnoha lékařských aplikacích, především ve vztahu k řešení problémů se spánkem. Je efektivní při léčbě poruch spánku, jako je zpožděná fáze spánku, a může pomoci například lidem s tzv. pásmovou nemocí přizpůsobit se novým časovým pásmům při cestování letadlem. U pacientů s poruchami cirkadiánního rytmu, jako jsou například i nevidomí, může melatonin zlepšit regulaci spánku.

 

Melatonin u dětí

Použití melatoninu u dětí je téma, které vyvolává mnoho diskusí. Vzhledem k tomu, že melatonin může ovlivňovat vývoj dětského mozku, je důležité přistupovat k jeho používání s opatrností. Melatonin je někdy předepisován dětem s určitými poruchami spánku nebo neurologickými poruchami, jako je autismus nebo poruchy pozornosti (např. ADHD).

 

Přestože existují studie naznačující, že melatonin může pomoci zlepšit kvalitu spánku u těchto dětí, vhodná je zde konzultace s pediatrem nebo specialistou na spánek. Je třeba dávat pozor na možné vedlejší účinky, jako jsou změny nálady, ranní ospalost nebo změny v chování. Dávkování by mělo být pečlivě monitorováno a upravováno podle individuálních potřeb a reakcí dítěte.

 

Vedlejší účinky a bezpečnost

Ačkoliv je melatonin obecně považován za bezpečný, existují potenciální vedlejší účinky, zvláště při dlouhodobém užívání nebo ve vyšších dávkách. Mezi běžné vedlejší účinky patří:

 

 

Méně časté vedlejší účinky zahrnují krátkodobé pocity deprese, mírný třes, mírná úzkost, břišní křeče, podrážděnost, sníženou bdělost, zmatenost nebo dezorientaci.

 

Melatonin může také způsobit denní ospalost, proto se nedoporučuje řídit vozidlo nebo obsluhovat těžké stroje do pěti hodin po užití doplňku.

 

Výzkum a studie

V posledních letech byl melatonin předmětem rozsáhlého vědeckého výzkumu, přičemž se pozornost zaměřuje na jeho potenciální terapeutické využití a mechanismy účinku. Studie zkoumají zejména jeho vliv na různé poruchy spánku, jeho potenciální roli u neurodegene­rativních onemocnění, jako je Alzheimerova choroba a možný přínos v onkologii. Výzkum také zkoumá vliv melatoninu na imunitní systém a jeho antioxidační vlastnosti. Přestože některé výsledky jsou slibné, je třeba dalšího výzkumu pro upevnění těchto zjištění a lepší pochopení dlouhodobých účinků a bezpečnosti melatoninu.

 

Závěr

Melatonin je fascinující hormon s širokým spektrem vlivů na lidské zdraví. Jeho schopnost regulovat cirkadiánní rytmus a podporovat spánek jej činí cenným nástrojem proti různým spánkovým poruchám. Přestože jeho užívání přináší mnoho potenciálních výhod, je důležité přistupovat k jeho použití s opatrností a vždy se poradit s odborníkem, zejména pokud jde o děti nebo dlouhodobé užívání.

 

Tento článek je určen pouze pro vzdělávací účely a nenahrazuje odbornou lékařskou radu. Pro konkrétní doporučení se vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem.

 

Zdroje

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/pmc/ar­ticles/PMC9420­367/

https://www.he­alth.harvard.e­du/staying-healthy/blue-light-has-a-dark-side

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/pmc/ar­ticles/PMC6288­536/

https://www.web­md.com/vitamin­s/ai/ingredien­tmono-940/melatonin

https://www.ma­yoclinic.org/drugs-supplements-melatonin/art-20363071

https://www.hop­kinsmedicine.or­g/health/wellness-and-prevention/me­latonin-for-sleep-does-it-work

https://www.he­althdirect.gov­.au/melatonin

https://my.cle­velandclinic.or­g/health/arti­cles/23411-melatonin

https://www.me­dicalnewstoda­y.com/articles/232138

Autor článku

Ing. Kateřina Jakešová

Vystudovala jsem obor Výživa a potraviny na České zemědělské univerzitě v Praze. Rozumím tomu, jakým způsobem výživa ovlivňuje lidské zdraví a také trávicím procesům v lidském těle. Jsem převážně odborníkem na výživu dětí, kde čerpám mnohdy z osobních zkušeností. Absolvovala jsem také semestry anatomie a fyziologie, ve kterých se i nadále vzdělávám. Během studií jsem strávila rok v Itálii, kde jsem se naučila obstojně italsky a také to, v čem pro nás může být inspirací středomořská kuchyně. Když zrovna nepíšu články, tak cestuju, hraju volejbal a studuju marketing.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.