Děti potřebují zvláštní péči. Jejich jemná pokožka si zaslouží šetrné výrobky, které chrání před opruzeninami. Ke klidnému a ničím nerušenému spánku vašeho děťátka přispějí také kvalitní, prodyšné plenky, díky nimž se bude cítit v suchu. Nabízíme …
Děti potřebují zvláštní péči. Jejich jemná pokožka si zaslouží šetrné výrobky, které chrání před opruzeninami. Ke klidnému a ničím nerušenému spánku vašeho děťátka přispějí také kvalitní, prodyšné plenky, díky nimž se bude cítit v suchu. Nabízíme také řadu dalších hygienických výrobků pro nejmenší miminka.
Připravujete se na příchod nového člena domácnosti a přemýšlíte, co vás čeká a čím se musíte zásobit? Kromě postýlky, kočárky a dětská kosmetika to jsou také přebalovací potřeby pro miminka.
V hlavě vám víří otázky: Co všechno budu potřebovat? Jak často budu potřebovat přebalovat své dítě? Jakou péči věnovat zadečku miminka? Jak předcházet opruzeninám? Jaké plenky a jaký krém mám používat?
Některé maminky dávají přednost přebalovacímu stolu – komodě, jiné si pořídí přebalovací podložku, kterou mohou položit například na pračku nebo postýlku, jiné maminky prostě přebalují na dece položené na pohovce nebo posteli. Volba místa je na vás, aby pro vás byla co nejpohodlnější.
Vyberte si ale místo, kde budete mít vše po ruce a a bude tam o vaše miminko nejlépe postaráno. Při přebalování se bude všude rozhazovat, takže musíte dávat pozor, aby z vámi vybraného místa nevypadlo. Připravte si předem vše potřebné, abyste se zbytečně nehýbali nebo neotáčeli od místa, kde miminko leží.
Přebalujte dítě vždy, když je jeho plenka mokrá nebo znečištěná. V prvních dnech a týdnech života je pokožka miminka velmi citlivá a měla by být přebalována nejméně 10krát denně. Přebalujte pravidelně i v noci. Možná si říkáte, proč zrovna když spí? Proč ho budím zbytečně? Pokud použijete malou lampičku, dítě bude po přebalení klidně spát.
Přebalujte po každém krmení (ano, ideálně PO krmení, protože většinou se vám během krmení do plenky dostane nová nadílka :)) po probuzení a před spaním. Vždy nechte zadeček dítěte chvíli bez plenky. Právě časté přebalování a větrání bez plenky jsou ideální prevencí opruzenin.
Ani v případě plenek neexistuje univerzální rada, která by vyhovovala všem. Každé mamince vyhovuje něco jiného, stejně jako dítěti. Dětský zadeček je citlivý a vy sama poznáte, jaké plenky mu budou vyhovovat. Zda to budou látkové nebo jednorázové pleny, značka apod. Vždy vybírejte plenky podle váhy dítěte.
Látkové pleny jsou levnější variantou, na druhou stranu – péče o ně je o něco náročnější. Můžete si vybrat klasické látkové pleny, které jsme nosili, když jsme byli malí, nebo moderní látkové pleny.
Používání moderních látkových plen je velmi snadné, většinou je jen zabalíte, zapnete na suchý zip nebo patentky a je to. Přebalování zvládne i tatínek nebo babička.
Také jejich používáním šetříte přírodu i svou peněženku. Vyhnete se tahání obrovských balíků plenek domů.
Používání jednorázových plen je snadné. Když je plenka znečištěná, jednoduše ji zabalíte a vyhodíte. Jsou sice dražší než látkové pleny, ale na druhou stranu vám ušetří čas, který můžete věnovat svému dítěti. Na trhu je jich obrovský výběr a vy můžete vyzkoušet, které vašemu dítěti vyhovují nejlépe. Snažte se vybírat takové, které jsou prodyšné. Pokud se vám podařilo vybrat právě tu plenu, která vašemu dítěti vyhovuje, neměňte ji.
Nakupte dostatečné množství plenek, abyste měli doma dostatečnou zásobu. Ze začátku může mít miminko i 15 stolicí denně, takže nedopusťte, aby se vám stalo, že nebudete mít do čeho zadeček zabalit.
Vlhčené ubrousky na zadeček miminka jsou skvělým pomocníkem. Obsahují složky, které ošetří dětský zadeček a případně zklidní podrážděnou pokožku. Platí zde stejné pravidlo jako u plenek. Když najdete takové, které vašemu dítěti vyhovují, neměňte je. Jsou ideální např. k lékaři nebo na cesty.
Pokud ale používáte spíše žínku a vodu s mýdlem, je to v pořádku. Naše maminky nic jiného nepoužívaly. Tak proč to nezkusit také?
Výběr je opravdu široký a opět platí, že každému miminku vyhovuje něco jiného. Někdo má rád Bepanthen, někdo Sudocrem, jiný zase obyčejnou kalciovou mast. Někdo místo masti používá zásyp. Zkuste to, co je vám a vašemu dítěti nejbližší.
Přebalování má několik základních pravidel. Jak bylo uvedeno výše, je lepší přebalovat po jídle. Jakmile dítě rozbalíte, otřete mu zadeček a kožní záhyby mokrou žínkou – od genitálií směrem dozadu. Pokud je zadeček hodně špinavý, můžete ho umýt pod tekoucí vodou - pozor však na teplotu vody!"
V žádném případě se od dítěte nehýbejte ani neodvracejte. Připravte si novou plenku, krém proti zapařeninám nebo pudr a zabalte dítě do plenky. Ta by neměla bránit nebo omezovat pohyb dítěte.
Základní pravidla přebalování jsou pro obě pohlaví stejná. U chlapečků je však zašpiněna větší plocha zadečku. Čistíme ho zepředu dozadu, zvedáme šourek, čistíme kůži pod penisem a samotný penis. Poté omyjeme konečník a celý zadeček.
U dívek postupujeme také zepředu dozadu, aby se nám nic nedostalo do pochvy. Je také dobré jemně roztáhnout okraj stydkých pysků a lehce je otřít. Zde se také zanáší stolice. Nakonec opět omyjte konečník, hýždě a třísla.
V obou případech je dobré nechat zadeček chvíli na vzduchu, bez pleny. Lépe tak předejdete nepříjemným opruzeninám. Pokud se však přece jen vyskytnou, nezoufejte. Pravidelně zadeček potírejte krémem proti opruzeninám, často zadeček větrejte a brzy zmizí. Pokud ne, je lepší poradit se s lékařem.
Pokud jste si nezvolili v této kategorii žádný výrobek, podívejte se také na kategorie Dětské pleny, Jednorázové dětské pleny, Dětské vlhčené ubrousky, Látkové pleny a Přebalovací podložky. Uživatelé si oblíbili řady Pampers, T-Tomi a Bella.
Kategorii Přebalování jsme pro vás seřadili podle hodnocení uživatelů od nejlépe hodnocených. Nebo se podívejte na produkty z kategorie Přebalování seřazené od těch nejkvalitnějších kousků. Ty nejprodávanějších kousky v kategorii Přebalování najdete mezi prvními.