Listerióza

Listerióza je infekční onemocnění způsobené bakterií Listeria monocytogenes. V přírodě se vyskytuje nejčastěji ve vodě – především odpadní, v půdě nebo na rostlinách a přes hospodářská zvířata se dostává do potravin živočišného původu, které jsou hlavním zdrojem nákazy pro člověka.
 

Obsah

 

Definice listeriózy

Poprvé byla izolována v roce 1918 z infikovaných vojáků 1. světové války. Listerióza může způsobit vážné komplikace, zejména u lidí se sníženou imunitou, osob po transplantaci, novorozenců, starších lidí a těhotných žen. Jedinci bez oslabené obranyschopnosti se s ní hravě bez příznaků vypořádají. Pokud infekce ale propukne, může postihnout mozek, míchu a krevní oběh. V Česku se naštěstí jedná o vzácné onemocnění, kterým dle dostupných dat trpí jen nižší desítky jedinců ročně.

 

Přenos a šíření

Listeria monocytogenes se může přenášet různými způsoby. Nejčastějším zdrojem nákazy je konzumace kontaminovaných nápojů a potravin. Novorozenci se často nakazí přenosem od infikované matky. Průnik do organizmu je také možný porušeným kožním krytem (vzácná kožní forma listeriózy u lidí obstarávajících hospodářské zvířectvo), spojivkami, či dýchacími cestami. Specifickou vlastností listerií, což má zásadní vliv na alimentární přenos, je schopnost množit se při nízkých teplotách i pod 0 °C, stejně tak jako při teplotě kolem 50 °C. Mohou tedy růst a hromadit se také v kontaminovaných potravinách uložených v chladničce. Optimální teplota pro listerie je kolem 25 °C.

 

Rizikové potraviny

Rizikové potraviny s potenciálním výskytem listerie zahrnují především syrové (nepas­terované) mléčné výrobky, tepelně neupravené masné výrobky, uzeniny, polo­tovarové potraviny kontaminované během zpracování (párky, paštiky, pomazánky) a výrobky z tepelně neupravených ryb, například japonské sushi nebo uzený losos. Měkké sýry, jako je feta, brie, camembert a modrý sýr, jsou také často spojovány s výskytem listeriózy. Kontaminována může být rovněž zelenina a ovoce, zejména pokud nebyli řádně omyté před konzumací.

 

Příznaky a komplikace

Průběh bývá většinou asymptomatický, maximálně jako chřipkovité onemocnění. Pokud zdravý jedinec požije větší množství bakterií, může se onemocnění projevit jako lehká gastroenteritida. Jako typické příznaky jsou uváděny horečka, bolesti svalů, nauzea, průjem. Někdy může mít onemocnění projevy oroglandulární s postižením lymfatických uzlin, podobně jako u infekční mononukleózy. U oslabených jedinců (nad 60 let, HIV-pozitivní, chronické renální a hepatální onemocnění, malignity, po transplantacích, léčba kortikoidy a imunosupresivy) může dojít k sepsi, někdy s postižením centrálního nervového systému (meningitida, encefalitida), která se projevuje bolestí hlavy, meningeálními příznaky, horečkou, poruchou vědomí, eventuelně s křečemi.

 

Příznaky většinou nastupují do týdne od požití kontaminované potravy a spontánně odeznívají. Inkubační doba mezi nakažením a příznaky je ale variabilní, někdy do týdne, někdy se diagnostikuje až s odstupem 3 měsíců. Což velice značně stěžuje identifikovaní kontaminované potraviny.

 

Zvláštním komplikacím jsou vystaveny těhotné ženy. I kdyby zažívaly jen mírnější příznaky podobné chřipce, infekce může vést k potratu, předčasnému porodu nebo vážnému onemocnění novorozence.

 

Prevence

Na bakterie Listeria a komplikace, které přináší neexistuje očkování. Včasná diagnóza je spíše výjimkou než pravidlem (dlouhá inkubační doba) a na možné ohnisko nákazy upozorní nejprve až zvýšený výskyt závažných infekcí připomínajících listeriózu (hromadné otravy v restauracích, fast foodech).

 

Prevence listeriózy spočívá hlavně v bezpečném zacházení s potravinami. Mezi všeobecná doporučení patří:

 

  • Mytí rukou před manipulací s jídlem a po kontaktu se zvířaty.
  • Řádné proplachování zeleniny a ovoce před konzumací.
  • Uchovávání syrových a tepelně upravených potravin odděleně.
  • Vaření masa a ryb se správnou vnitřní teplotou a po dostatečně dlouhou dobu.
  • Vyhýbat se konzumaci potravin s vyšším rizikem kontaminace, zejména pokud patříte do rizikové skupiny.
  • Dostatečně dlouho tepelně upravovat maso.

Pilulka odborník PharmDr. Jana Krejcarová říká:

„Po listerióze jako příčině onemocnění se běžně nepátrá, pokud není pozitivní epidemiologická situace v dané oblasti či se jedná o závažný zdravotní stav. V ČR se po mnoho let stabilně vyskytovalo do 20 případů listeriózy ročně, ovšem v roce 2006 tento počet náhle vzrostl na 78 včetně 14 smrtelných případů z řad seniorů a novorozených dětí.
Vysoký výskyt listeriózy v ČR pokračoval i v roce 2007, kdy bylo hlášeno celkem 54 případů a 8 úmrtí. Přibližně třetina všech pacientů udávala konzumaci měkkého zrajícího sýru. V roce 2022 byla listerióza pátou nejčastěji hlášenou zoonózou (infekce přenosné mezi žvířaty a lidmi) v EU s 2738 případy. Prevencí onemocnění je dostatečná tepelná úprava potravin. Potraviny uvedené jako rizikové by predisponované osoby neměly konzumovat.“

Léčba a diagnostika listeriózy

Základním vyšetřením je přímý průkaz listerií kultivací z krve, sputa, mekonia (první stolice novorozence), plodové vody, mozkomíšního moku. Kultivace trvá poměrně dlouho. Ve stejném materiálu lze prokázat přítomnost Listeria pomocí PCR metody.

 

Závisí od závažnosti příznaků, většina se obejde bez terapie. Závažnější stavy ale vyžadují antibiotickou terapii nebo dokonce hospi­talizaci. Typ antibiotik a délka léčby závisí na závažnosti infekce a konkrétním klinickém obrazu pacienta. Je důležité co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc, pokud máte podezření na listeriózu, zejména pokud patříte do některé z rizikových skupin.

 

Závěr

Listerióza je bakteriální infekce způsobená konzumací potravin kontaminovaných bakterií Listeria monocytogenes. Zatímco mnoho lidí může být vystaveno bakterii a přesto zůstat bez příznaků, určité skupiny, zejména těhotné ženy, starší lidé a osoby se sníženou imunitou, jsou náchylnější k vážným komplikacím. Prevence je klíčová a spočívá hlavně v bezpečném zacházení s potravinami a vyhýbání se rizikovým potravinám. Přestože se jedná o poměrně vzácnou infekci, její potenciálně vážné komplikace zdůrazňují důležitost veřejného uvědomění a informovanosti o této nemoci.


Tento článek je pouze informační a neslouží jako náhrada konzultace s lékařem. V případě podezření na jakékoliv zdravotní problémy se obraťte na profesionální pomoc u lékaře.

 

Zdroje

https://www.who­.int/news-room/fact-sheets/detail/lis­teriosis

https://www.ec­dc.europa.eu/en/lis­teriosis

https://www.ma­yoclinic.org/di­seases-conditions/listeria-infection/symptoms-causes/syc-20355269

https://my.cle­velandclinic.or­g/health/dise­ases/17721-listeriosis

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/bo­oks/NBK534838/

https://www.msdma­nuals.com/home/in­fections/bacte­rial-infections-gram-positive-bacteria/liste­riosis

https://www.he­althdirect.gov­.au/listeria-and-listeriosis

https://www.me­dicalnewstoda­y.com/articles/180370

https://www.web­md.com/food-recipes/food-poisoning/what-is-listeria

Autor článku

PharmDr. Jana Krejcarová

Již na gymnáziu jsem měla v oblibě biologické a chemické předměty, takže rozhodnutí pro farmaceutický obor bylo jednoduché. Po absolvování Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy jsem zapadla mezi řady lékárnic a lékárníků s odhodláním pomáhat lidem. Práce lékárnice je každodenním motorem pro hledání nových informací, sledování vývoje zdravotnického odvětví. Ve volném čase se ráda věnuji muzice a aktivně relaxuji v přírodě.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.