Leukémie

Co je leukémie?

Leukémie je vážné onemocnění krvetvorby, které postihuje kostní dřeň a krevní buňky. Toto onemocnění má mnoho podob a může se vyskytovat u dětí i dospělých. Leukémie je zhoubné onemocnění, při kterém dochází k abnormálnímu růstu krvetvorných buněk v kostní dřeni a v krvi. Tyto buňky se nazývají leukemické a postupně vytlačují ostatní buňky, což vede k oslabení imunitního systému, únavě a potížím s krvácením.

Jak již název naznačuje toto zhoubné nádorové onemocnění postihuje bílé krvinky (leukocyty). Ty se v našem těle během celého života tvoří v kostní dřeni a některých dalších tkáních. Bílé krvinky hrají roli ve vytváření imunitního systému, obranyschopnosti proti různým negativním vlivům prostředí. Za určitých okolností dojde k mutaci některé nezralé bílé krvinky a dochází tak k abnormálnímu růstu. Množství těchto leukemických buněk narůstá a vytlačují ostatní krevní buňky, což vede k oslabení imunitního systému, únavě a potížích s krvácením.

 

Druhy leukémie

Dělení leukemie je vcelku komplikované a existuje mnoho typů. Jednotlivé typy leukemií se odlišují nejen svými biologickými vlastnostmi, ale i klinickým průběhem, léčbou a prognózou.
Podle rychlosti nástupu choroby dělíme leukémie na akutní (rychlý nástup a průběh) a chronické (pomalejší nástup a průběh). Podle typu bílé krvinky, ze které choroba vychází rozlišujeme myeloidní a lymfoblastické leukémie. Čtyřmi základními typy jsou jejich kombinace, tj. akutní myeloidní leukémie (AML), akutní lymfoblastická leukémie (ALL), chronická myeloidní leukémie (CML) a chronická lymfoblastická leukémie (CLL). Kromě toho se vyskytují i další méně časté leukémie.

 

  1. Akutní myeloidní leukémie (AML) – málo častá, dospělí, starší osoby, rychlý průběh, horší prognóza.
  2. Akutní lymfoblastická leukémie (ALL) – děti, bolesti kostí, rychlý průběh.
  3. Chronická myeloidní leukémie (CML) – dospělí,  přítomnost specifické získané genetické abnormality (Philadelphský chromozom), pomalejší průběh, léčba imatinib.
  4. Chronická lymfoblastická leukémie (CLL) - nejčastější, dospělí, pomalý průběh, velké uzliny, velká slezina.

 

Příčiny leukémie

Etiologie leukemií není dosud zcela objasněna, ale bylo popsáno několik rizikových faktorů jejich rozvoje, mezi které patří především přítomnost předchozího hematologického onemocnění, expozice záření či chemoterapie pro jinou malignitu a některé geneticky podmíněná onemocnění jako je Downův syndrom.

 

Příznaky leukémie

V těle nemocného najdeme zvýšený počet bílých krvinek, někdy i bizarně vysoké počty.  Nádorové bílé krvinky jsou nezralé a neumí plnit obrannou imunitní funkci a utlačují tvorbu ostatních krevních buněk. Příznaky leukémií jsou zprvu nespecifické (únava, horečky, noční pocení, bolesti kloubů aj.). Dále vycházejí z napadení různých tkání nádorovými buňkami (zvětšené nebolestivé uzliny, zvětšená játra, zvětšená slezina, bolesti kostí apod.) a nedostatkem krevních buněk. Nedostatek červených krvinek se projevuje chudokrevností, nedostatek funkčních bílých krvinek se projeví oslabením imunity a opakovanými infekcemi. Nedostatek krevních destiček se projeví zvýšenou krvácivostí (tvorba petechií, modřin, krvácení z nosu, nález krve ve stolici, nález krve v moči apod.).

 

Diagnóza leukémie

Diagnóza leukémie zahrnuje fyzikální vyšetření, laboratorní testy krve a kostní dřeně a obrazové vyšetření, jako je CT a MRI. Důležité je také stanovení typu leukémie, které může ovlivnit léčebný plán. Biopsie kostní dřeně je často nezbytná pro potvrzení diagnózy.

Z fyzikálního vyšetření je varovný nález zvětšených nebolestivých uzlin kdekoliv na těle (třísla, krk, podpaží, třísla), nález zvětšených jater a sleziny. Základním vyšetřením je krevní obraz s vyšším počtem bílých krvinek a poklesem červených krvinek a destiček. 
V určení rozšíření nádorového procesu v těle nám mohou pomoc různé zobrazovací metody (rentgen plic, ultrazvuk, CT vyšetření, magnetická rezonance). Hematologové se obvykle pokusí odsát krevní buňky z kostní dřeně (nejčastěji při tzv. sternální punkci) nebo získat přímo vzorek kousku kostní dřeně, který lékaři pomůže odhalit a upřesnit, o jaké onemocnění krve se jedná.

 

Pilulka odborník PharmDr. Jana Krejcarová říká:

„Leukémie představují zcela unikátní formu rakoviny. “Klasická rakovina” vychází z určitého anatomicky ohraničeného orgánu (např. rakovina plic, rakovina prsu a další) a možností vyléčení je poté chirurgické odstranění. Rakovina krve však není ohraničená, nádorové buňky se krví šíří po celém těle. Z toho důvodu je léčba primárně chemoterapeutická případně v kombinaci s dalšími možnostmi.

Leukémie jsou nádorová onemocnění, která lze v současné době dobře léčit a často i plně vyléčit. Dobře zvolenou a vedenou léčbou je možné pacientům zajistit kvalitní a po všech stránkách plnohodnotný život. Moderní medicína nabízí více prostředků, které nám umožňují leukémie včas zjistit. Proto je třeba dbát na prevenci a pravidelné lékařské prohlídky.“

Léčba leukémie

Předpokladem úspěšné léčby je včasná diagnostika. Zvažujeme jaké charakteristiky vlastní leukémie, tak celkový stav pacienta, jeho věk, komorbidity a po řádném poučení i jeho osobní preference.

Akutní leukémie se léčí chemoterapií, jíž se dá nemoc vyléčit. Další možností je transplantace kostní dřeně nebo kmenových buněk. Ačkoliv je to metoda se skvělými výsledky, v současné době chybí dárci. Proces darování však není nijak bolestivý, lze ho přirovnat k darování krve, jen se zde víc hlídá shoda vašich kmenových buněk s pacientovými.

Některé leukémie dobře reagují na moderní prostředky biologické léčby, které spočívají např. v aplikaci speciálních protilátek zaměřených proti povrchovým receptorům leukemických bílých krvinek.

V případě, že pacient není ve stavu, kdy je ho možné účinně léčit, provádíme alespoň symptomatickou terapii. Při ní neléčíme vlastní leukémii, ale jen její projevy. Nedostatek červených krvinek a destiček řešíme transfúzemi, nedostatek fungujících bílých krvinek řešíme důsledným léčením bakteriálních infekcí pomocí antibiotik.

 

Prevence leukémie

Prevence leukémie je obtížná, protože přesné příčiny nejsou známy. Nicméně, snižování expozice škodlivým látkám a ionizujícímu záření může snížit riziko. Pravidelná lékařská kontrola a osvěta o příznacích leukémie pomohou včasnému odhalení a zahájení vhodné léčby.

 

Závěr

Leukémie je vážné onemocnění, které ovlivňuje krvetvorbu a imunitní systém. Nejedná se o jedno onemocnění s jedním druhem léčby, existuje více typů, jejichž výskyt závisí i na věku. Včasná diagnóza a adekvátní léčba mohou zvýšit šance na uzdravení u pacientů s touto nemocí.

Zdroje

https://taran­tula.ruk.cuni­.cz/UDALOSTI-8514.html

https://www.can­cer.gov/types/le­ukemia

https://www.ma­yoclinic.org/di­seases-conditions/le­ukemia/symptoms-causes/syc-20374373

https://www.he­althline.com/he­alth/leukemia#ty­pes

https://www.me­dicinapropraxi­.cz/pdfs/med/2016/04/08­.pdf

https://www.he­matology.cz/wp-content/upload­s/2021/09/gui­delines_cell_2013­.pdf

Autor článku

PharmDr. Jana Krejcarová

Již na gymnáziu jsem měla v oblibě biologické a chemické předměty, takže rozhodnutí pro farmaceutický obor bylo jednoduché. Po absolvování Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy jsem zapadla mezi řady lékárnic a lékárníků s odhodláním pomáhat lidem. Práce lékárnice je každodenním motorem pro hledání nových informací, sledování vývoje zdravotnického odvětví. Ve volném čase se ráda věnuji muzice a aktivně relaxuji v přírodě.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.