Lehká mozková dysfunkce (LMD): příznaky, prevence a léčba

Lehká mozková dysfunkce je neurovývojová porucha, kterou lze nalézt u dětí ve školním věku, přičemž může přetrvávat až do dospělosti. Je charakterizována známkami nezralosti v oblastech kontroly aktivity, emocí a chování a také specifickými poruchami učení zahrnujícími komunikační dovednosti potřebné ve čtení, psaní a matematice. V podstatě se jedná o již zastaralý pojem pro ADHD.

pilulka
pilulka

Příčiny a patofyziologie LMD

Možnými příčinami LMD může být kombinace dědičných i environmentálních faktorů. Existuje mnoho teorií ohledně potenciálních příčin – například týkající se špatného rodičovství, poškození mozku v důsledku traumatu hlavy, infekce, expozice alkoholu nebo olovu, potravinová alergie či příliš mnoho cukru. Pro žádnou z těchto tezí ale zatím neexistují dostatečné důkazy.

Biochemické a strukturální změny v mozku u LMD mohou být mírnější než u vážných neurodegenera­tivních onemocnění. Zde jsou některé z nich: 
 

  • Změny v mozkovém spojení: LMD může ovlivňovat spojení mezi neurony, přičemž důsledkem mohou být problémy s přenosy signálů v mozku. To se může projevovat poruchami paměti, pozornosti a kognice. 
  • Změny v neurotransmi­terech: Biochemické změny mohou zahrnovat nerovnováhu neurotransmiterů (chemických látek), které umožňují komunikaci mezi buňkami v mozku. Nerovnováha těchto látek může ovlivňovat náladu, paměť a další kognitivní funkce. 
  • Zánětlivé procesy: Zánětlivé reakce mohou ovlivňovat funkci mozkové tkáně a mohou být spojovány s kognitivními poruchami jedince.
  • Vaskulární změny: Například ateroskleróza nebo malé cévní abnormality, které mohou ovlivňovat tok krve a zásobování mozku kyslíkem a živinami.
  • Metabolické změny: Poruchy metabolismu mohou ovlivňovat energetické potřeby mozku a způsobovat subtilní kognitivní problémy.

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka říká:

„Lehká mozková dysfunkce, nebo také ADHD, patří mezi neurovývojové poruchy. Vyznačuje se poruchami pozornosti, paměti, impulzivitou či nadměrnou aktivitou.

Proč tato dysfunkce vzniká není zcela jasně objasněno. Mezi faktory, které mají vliv na rozvoj se řadí genetické predispozice, rizikové faktory v době těhotenství matky (stres, rizikové těhotenství, konzumace alkoholu nebo kouření), nedostatek kyslíku během porodu či různé infekce.

Diagnostika je velmi složitá a nedá se určit minimálně do 7 let věku. Terapie se provádí na několika úrovních, zahrnuje především psychoterapii, zapojení rodiny a školy a případně nasazení léků."

Příznaky a klinické projevy LMD

Emoční a behaviorální symptomy

  • Náladovost: U osob s LMD se mohou projevovat časté změny nálad, podrážděnost, deprese, úzkosti či pocit nespokojenosti. Takové změny nálad mohou být důsledkem frustrace z problémů s kognitivními funkcemi. 
  • Apatie: Apatie se projevuje ztrátou zájmu o běžné aktivity a nízkou motivací, ztrátou zájmu o své koníčky a socializování. 
  • Emoční nestabilita: Někteří lidé s LMD mohou těžko regulovat emoce a projevují náhlé emoční změny. 
  • Změny v sociálním chování: Lidé s LMD mohou mít problémy s empatickým cítěním, nedostatečnou reakcí na sociální signály nebo mohou projevovat narušení v sociálním chování. 
  • Impulzivita: Impulzivní chování může zahrnovat nerozvážné rozhodování a rizikové chování. 
  • Poruchy spánku: LMD může způsobovat poruchy spánku, nespavost a nadměrnou únavu
  • Izolace a osamělost: Někteří jedinci s LMD mohou mít tendenci stahovat se do ústraní a vyhýbat se aktivitám a vztahům.

Kognitivní symptomy

  • Poruchy paměti: Velmi častým projevem LMD jsou poruchy paměti. Lidé s LMD mohou mít potíže s krátkodobou pamětí a zapomínat nedávné události, jména či termíny. 
  • Poruchy pozornosti a koncentrace: LMD může způsobovat problémy s udržením pozornosti při práci a studiu, sníženou koncentraci a omezení efektivního řešení více úkolů najednou. 
  • Poruchy řeči: Projevit se mohou také problémy s řečí, včetně hledání správných slov, nesrozumitelná řeč či problémy s komunikací. 
  • Problémy s prostorovým myšlením: LMD může ovlivňovat schopnost rozpoznávání a manipulace s prostorovým myšlením, což může zapříčinit problémy s orientací. 
  • Poruchy řešení problémů: Lidé s LMD mohou mít problémy s logickým myšlením, řešením problémů a rozhodováním. 

Rozdíly mezi LMD a jinými neurokognitivními poruchami

LMD může může vykazovat některé společné příznaky s jinými neurokognitivními poruchami, ale zároveň se od nich lišit. Níže jsou uvedené některé rozdíly mezi LMD a jinými neurokognitivními poruchami: 
 

  • LMD a demence: LMD je charakterizována mírnými kognitivními poruchami, které nejsou tak vážné, aby výrazně omezovaly každodenní fungování. Osoby s LMD mohou stále provádět běžné aktivity, i když s potížemi. Demence je vážnější neurokognitivní porucha, která způsobuje výrazný pokles kognitivních funkcí a schopnosti vykonávat běžné aktivity. 
  • LMD a mírná kognitivní porucha (MCI): LMD může být přirovnávána k MCI, ale MCI je obvykle diagnostikována, pokud jsou kognitivní potíže vážnější než u LMD, aniž by dosáhly úrovně demence. MCI je mezistupeň mezi stárnutím a demencí. Lidé s MCI mají výraznější kognitivní problémy, které zvyšují riziko vývoje demence. 
  • LMD a depresivní porucha: LMD je spíše spojená s kognitivními poruchami než s emočními symptomy, i když může zahrnovat subtilní změny nálad. Deprese je emoční porucha, která se projevuje smutkem, ztrátou zájmu o běžné aktivity a dalšími emočními symptomy.

Diagnostika

Diagnostika LMD se provádí v několika krocích. Neurop­sychologické testy jsou velmi důležité při diagnostice LMD, jelikož tyto testy hodnotí různé kognitivní funkce (paměť, pozornost, jazyk, řešení problémů, abstraktní myšlení a prostorové dovednosti). Odborníci provedou testy a vyhodnotí výsledky pro získání komplexního pohledu na kognitivní funkce osoby. Zároveň je vhodné provést tzv. diferenciální diagnostiku, která pomáhá odlišit LMD od jiných neurokognitivních poruch.

Magnetická rezonance (MRI) umožňuje podrobné zobrazení mozku, za pomocí kterého se mohou odhalit strukturální změny, jako jsou malé léze nebo atrofie mozkových oblastí. Pozitronová emisní tomografie (PET scan) určuje metabolické aktivity v mozku a detekuje anomálie v mozkovém funkčním obvodu. 

Léčba a intervence

Farmakoterapie by měla být podávána velmi uvážlivě. Mohou se podávat stimulanty (ú­činná látka metylfe­nidát nebo am­fetamin) nebo inhibitory zpětného vychytávání no­radrenalinu (ú­činná látka atomoxetin). Obě skupiny léků zasahují do metabolismu ne­urotransmiterů a umožňují jejich lepší regulaci. V průběhu medi­kamentózní léč­by jsou nezbytné pravidelné kontroly u lékaře. 

Kognitivní rehabilitace spočívá v tréninku a posilování kognitivních funkcí (paměť, pozornost, řeč, prostorová orientace a řešení problémů). Existují individuální i skupinové terapie, které zahrnují různá cvičení a strategie za účelem zlepšení kognitivních dovedností. Kognitivní terapie, jako je kognitivně-behaviorální terapie (KBT), se zaměřuje na emoční a behaviorální příznaky (deprese, úzkost a motivace).

Fyzioterapie se využívá pro řešení fyzických příznaků LMD, jako jsou rovnováha, chůze a svalová slabost. Cvičení a terapie pomáhají udržovat fyzickou stránku jedince. Ergoterapie se zaměřuje na pomoc s běžnými a úkoly. V rámci ergoterapie se mohou vytvořit strategie a úpravy prostředí pro usnadnění každodenního života.

Prevence

Doporučuje se zdravá strava bohatá především na antioxidanty, omega-3 mastné kyseliny a vitamíny podpo­rující zdraví mozku. Pomoci může také omezení příjmu nasycených tuků a jednoduchých sacharidů. Aktivní životní styl zase podporuje krevní oběh do mozku a zlepšuje kognitivní funkce, důležité je i řízení nadměrného stresu.
 

Včasná diagnostika kognitivních problémů a jejich příčin umožňuje okamžitou léčbu a intervence, které mohou zlepšit kvalitu života. Pravidelné lékařské kontroly a testy pomáhají objevit potíže v rané fázi. 

Závěr

LMD je neurovývojová porucha, která má dopady na každodenní fungování a kvalitu života. Možnou příčinou LMD může být kombinace genetických a environmentálních faktorů (traumata hlavy, infekce, špatný životní styl a stres). Klinické projevy LMD jsou různorodé a zahrnují například poruchy paměti, pozornosti a řeči, úzkosti, deprese a apatii. Zdravý životní styl, včasná diagnostika a intervence, stejně jako vzdělávání a osvěta pomáhají v prevenci této poruchy. 

Tento článek je pouze informační a neslouží jako náhrada konzultace s lékařem. V případě podezření na jakékoliv zdravotní problémy (své, či u svých dětí) se obraťte na profesionální pomoc u lékaře.

Zdroje

https://www.sci­encedirect.com/to­pics/medicine-and-dentistry/minimal-brain-dysfunction

https://pubmed­.ncbi.nlm.nih­.gov/1273628/

https://www.bri­tannica.com/sci­ence/attention-deficit-hyperactivity-disorder

https://jamanet­work.com/journal­s/jamapsychia­try/article-abstract/491638

https://www.nzip­.cz/clanek/675-adhd-u-deti-priciny-a-diagnoza

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.