Krátkozrakost

Krátkozrakost, známá také jako myopie, je refrakční vada oka, která ovlivňuje zrakovou ostrost. Tato porucha zraku je častá a postihuje lidi různého věku. Krátkozraký jedinec má obtíže se zaostřením na věci v dálce, zatímco blízké objekty vidí jasně. Dioptrie se uvádějí v záporných číslech a krátkozrakost se podle nich rozděluje na: lehkou myopii (do –2 D), střední myopii (-3 až –6 D) a těžkou myopii (více než –6 D).

Obsah článku

Příčiny krátkozrakosti

Příčiny krátkozrakosti jsou různé a zahrnují genetické faktory, životní styl a další vlivy:

  • Genetika: Krátkozrakost může být dědičná a přecházet z jednoho člena rodiny na druhého.
  • Životní styl: Velké množství práce, kde koukáte na předměty v krátké vzdálenosti, jako je čtení nebo používání elektronických zařízení, může zvyšovat riziko krátkozrakosti u dětí i dospělých.
  • Okolní prostředí: Nedostatek venkovní aktivity a expozice přírodnímu světlu může také přispívat k rozvoji krátkozrakosti.

Pilulka odborník Simona Tučková říká:

 „Zatímco u zdravého oka se povrch sítnice nachází 23–24 mm za rohovkou, u krátkozrakého oka je jeho předozadní délka větší. Lomivost rohovky a čočky je pak příliš velká a paprsky světla se zalomí více, než je potřeba. Paprsky světla se tak sbíhají již před sítnicí a výsledkem je neostrý obraz. Krátkozrakost je jednou z nejčastějších očních vad na světě. 

 

Odhaduje se, že do roku 2050 bude polovina světové populace krátkozraká, což je důsledek kombinace genetických a environmentálních faktorů. Krátkozrakost je dobře pochopena a léčitelná vada zraku. S vhodnými opatřeními lze minimalizovat její dopad na kvalitu života a zajistit jasné a pohodlné vidění.“

Příznaky krátkozrakosti

Příznaky krátkozrakosti se obvykle projevují kolem 6. roku se začátkem školní docházky a kolem 20–25 let se stav většinou stabilizuje. Příznaky bývají následující:

  • Obtíže se zaostřením na věci v dálce
  • Zároveň neporušené vidění na blízko
  • Častý pocit únavy očí
  • Bolesti hlavy a svalů okolo očí

Diagnostika krátkozrakosti

Diagnostika krátkozrakosti je prováděna oftalmologem nebo optometristou a zahrnuje několik důležitých kroků:

  • Refrakční test: Čtete různé znaky na tabulce, zatímco lékař měří, jak je v očích lámáno světlo a kdy jste ještě schopni na znaky zaostřit.
  • Autorefraktome­trie: Automatický přístroj měřící refrakci oka a pomáhající určit přesnou dioptrickou hodnotu.
  • Oftalmometr: Ur­čuje zakřivení a lomivost rohovky a tím odhalí i astigmatismus.
  • Test na rozšíření zornice: Lékař použije kapičky na rozšíření zornice a provede vyšetření zadní části oka.

Léčba krátkozrakosti

Léčba krátkozrakosti se může lišit v závislosti na závažnosti poruchy. Pokud máte nízké dioptrie a nejste nijak limitováni v každodenním životě, není nutné hned běžet pro dioptrické brýle. V případě, že ale musíte neustále mhouřit oči, abyste něco viděli, rozhodně je třeba váš problém vyřešit. Možnosti léčby zahrnují:

  • Brýle: Dioptrické brýle korigují krátkozrakost a zlepšují zrakovou ostrost na dálku.
  • Kontaktní čočky: Měkké nebo tvrdé kontaktní čočky mohou být volbou pro některé pacienty, kterým nošení brýlí nevyhovuje nebo jim z nějakého důvodu (sport, práce) překáží.
  • Refrakční chirurgie: La­serové refrakční chirurgické procedury mohou trvale korigovat krátkozrakost.

Prevence krátkozrakosti

Prevence krátkozrakosti zahrnuje následující opatření:

  • Pravidelné přestávky: Při práci, kde se díváte na blízké předměty, dělejte pravidelné přestávky a cvičte oči tím, že se budete chvíli střídavě dívat i do dálky.
  • Podpora venkovní aktivity: Nejen děti by měly trávit více času venku a vystavovat se přírodnímu světlu.
  • Pravidelné oční vyšetření: Pravidelné návštěvy oftalmologa nebo optometristy mohou pomoci včas odhalit krátkozrakost nebo jiné potíže s očima.

Komplikace krátkozrakosti

Komplikace krátkozrakosti zahrnují riziko vzniku dalších očních onemocnění, jako je glaukom nebo sítnicová odchlípení. Pravidelné sledování u očního specialisty je důležité pro prevenci komplikací.

Závěr

Krátkozrakost je běžnou refrakční vadou oka, která může ovlivnit zrakovou ostrost na dálku. Diagnostika a léčba krátkozrakosti jsou velmi dostupné a ihned zlepšují kvalitu života pacientů. Pravidelná oční vyšetření jsou klíčová pro prevenci a správnou péči o oči. Pokud máte jakékoliv pochyby, kontaktujte svého očního lékaře.

 

Zdroje

https://www.nzip­.cz/clanek/382-kratkozrakost-myopie

https://www.who­.int/news/item/08–10–2019-who-launches-first-world-report-on-vision

https://www.nzip­.cz/clanek/382-kratkozrakost-myopie

https://www.ne­ovize.cz/jake-jsou-ocni-vady-a-onemocneni/krat­kozrakost/

https://www.wi­kiskripta.eu/w/Kr%C3%A1­tkozrakost

Autor článku

Simona Tučková

Vystudovala jsem obor zdravotnické lyceum na Mendelově střední škole v Novém Jičíně. Ráda ve volném čase chodím s kamarády ven, sportuji. Baví mě učit se novým věcem a mám velmi blízko ke zdravotnictví.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.