Štěnice jsou drobný hmyz, který se živí krví lidí nebo zvířat. Jejich kousnutí může vypadat jako vystouplý, svědící hrbolek a může se objevit kdekoli již několik sekund po kousnutí ale i několik týdnů po kousnutí. Léky bez předpisu mohou pomoci zmírnit svědění a zánět.
Štěnice mohou žít v posteli, nábytku, koberci, oblečení a dalších předmětech. Tento otravný hmyz je nejaktivnější v noci. Štěnice se mohou dostat do vašeho domova v zavazadlech, oblečení nebo ze staršího nábytku. Mohou také cestovat z jednoho bytu do druhého, pokud je budova nebo hotel zamořen. Kousnutí od štěnice je nepříjemné a může způsobit svědění, podráždění a v některých případech i závažnější zdravotní komplikace.
Tento článek poskytuje ucelený přehled o příčinách, příznacích, diagnostice, léčbě a prevenci kousnutí od štěnice.
Štěnice jsou drobní škůdci, kteří se mohou usídlit ve vašem domově. Je to plochý, hnědý nebo červenohnědý hmyz s šesti nohama. Dospělé štěnice jsou velké asi jako jablečné semínko (4–5 mm). Mladé štěnice mají bílou až žlutou barvu nebo se zdají být průsvitné, pokud nejsou nakrmené. Vejce štěnice je velmi malé, asi velikosti špendlíkové hlavy, a má perlově bílou barvu. Pokud je vajíčko starší než pět dnů, je označeno černou tečkou na bílém vajíčku. Ženská štěnice během svého života nosí 200 až 500 vajec, takže i pár štěnic ve vašem domově se může rychle proměnit v zamoření.
Kousnutí štěnice, ke kterému dochází většinou v noci, když spíte, obvykle nezpůsobuje vážné zdravotní problémy, může však způsobit svědění a mohou se objevit drobné stopy po kousnutí. Kousnutí od štěnic se převážně objevují ve shlucích. Každý shluk často obsahuje 3 až 5 kousnutí. Mnozí si často zamění kousnutí od štěnic za kousnutí od komára, blechy nebo pavouka. Někdy lidé považují kousnutí od štěnice za běžné kožní onemocnění, jako je svědící vyrážka, kopřivka nebo neštovice.
Kousnutí štěnice se u každého lidu liší, ale nejčastěji to jsou výšené hrbolky v řadě, cik-cak nebo v náhodném vzoru, které vypadají jako pupínek s tmavě červeným středem a okolní pleť je světlejší než obvykle. Kulatý hrbolek na kůži obsahuje čirou tekutinu.
Kdo může mít štěnice?
Každý může dostat štěnice. Zamoření se může objevit, i když je váš domov sebevíc čistý – štěnice nemají nic společného s dobrou hygienou a úklidem. Lidé si mohou domů donést štěnice v zavazadlech, oblečení a v jiných osobních věcech, aniž by si toho všimli.
Mezi místa častého výskytu štěnic patří hotely, motely, výletní lodě, bytové a azylové domy, nemocnice, domovy důchodců, ubytovny, autobusy a vlaky. Také můžete přinést štěnice do svého domova v matraci z druhé ruky nebo v jiném použitém nábytku.
Jakmile jsou ve vašem domě, můžou se pohybovat mezi místnostmi za účelem rozmnožování a krmení se. Hmyz se krmí vaší krví několik minut, než se nasytí. Pak se oddělí a odplazí se od vašeho těla, aby strávily své jídlo.
„Štěnice jsou ektoparaziti živící se krví hostitele, jsou aktivní především v noci. Kousnutí od štěnic není zdravotně nebezpečné v tom smyslu, že by přenášely infekční nemoci, ale mohou způsobit významné dermatologické a psychické obtíže. Je důležitá včasná diagnostika, léčba a dezinsekce. Také je důležité nezapomínat na prevenci, převážně kontrolou lůžkovin na ubytování a následně kufrů a také být obezřetný při nákupu nábytku z druhé ruky.
Že se u vás objevily štěnice poznáte podle typických lezích na kůži, obvykle na odkrytých místech (ruce, nohy, krk) a nález štěnic např. v záhybech matrací (exkrementy, svlečky a živé štěnice).“
Stopy po kousnutí na těle jsou nejčastějším příznakem štěnic. Většina lidí je napadena ve spánku a jsou v nevědomosti, dokud si nevšimnou jednoho nebo více z následujících příznaků:
Tělu může chvíli trvat, než si na kousnutí vytvoří reakci, tudíž se symptomy nemusí projevit hned. U některých se během několika dnů po prvním kousnutí objeví svědivé pupínky, ale může trvat až 14 dní, než postižená oblast začne svědit.
Štěnice na svém těle nenajdete. Na rozdíl od vší a roztočů štěnice nežijí na lidech. Vyjdou z úkrytu, aby se nakrmily. Krmení trvá asi 4 až 12 minut. Po krmení se štěnice vrátí do svého úkrytu.
Ne, kousnutí štěnice se nešíří, když se škrábete. Štěnice nejsou přenašeči a nešíří nemoci, takže jejich kousnutí není nakažlivé.
Diagnóza kousnutí od štěnice se provádí na základě fyzického vyšetření a anamnézy pacienta. Pro diagnostiku je důležitý nález typických lézí a důkaz přítomnosti štěnic (exkrementy, svlečky a živé exempláře). Ačkoli je to méně časté, může se u kousnutí štěnice objevit vážná nebo dokonce život ohrožující reakce. Mezi tyto reakce patří:
Lékař může předepsat léky na základě následujících stavů:
Léčba doma
Pokud nemáte žádné příznaky infekce nebo závažné reakce, můžete
často ošetřit kousnutí doma.
Kousnutí umyjte vodou a mýdlem. To pomůže zabránit kožní infekci a sníží svědění. Pokud kousnutí svědí, aplikujte na kousnutí kortikosteroidový krém nebo jiný zklidňující krém. Tyto slabé formy můžete koupit bez lékařského předpisu v místní lékárně. Silnější kortikosteroidy vyžadují předpis. Kousnutí štěnice se obvykle zahojí a zmizí během jednoho až dvou týdnů.
Prevence je klíčová pro minimalizaci rizika kousnutí od štěnice a zahrnuje:
Zbavit se štěnic je náročný proces, protože jsou odolné a dobře se schovávají. Úspěšná likvidace vyžaduje kombinaci mechanických, tepelných, chemických a preventivních opatření.
Kousnutí od štěnice může způsobit značné nepohodlí a zdravotní komplikace. Včasná diagnóza a správná léčba mohou zmírnit příznaky a předcházet závažnějším komplikacím. Prevence je klíčová, a proto je důležité dbát na pravidelnou údržbu domácnosti a být opatrný při cestování a pořizování použitých věcí. Pokud máte podezření na kousnutí od štěnice, je důležité konzultovat zdravotnického odborníka.
https://www.healthline.com/health/bed-bug-bites
https://www.medicalnewstoday.com/articles/318083
Centers for Disease Control and Prevention and U.S. Environmental Protection Agency. “Joint statement on bed bug control in the United States from the U.S. Centers for Disease Control and Prevention (CDC) and the U.S. Environmental Protection Agency (EPA).” Atlanta: U.S. Department of Health and Human Services; 2010
Fallen, RS, Gooderham, M. “bed bugs: an update on recognition and management.” Skin Therapy Lett. 2011; 16:5–7.
Steen CJ, Carbonaro PA, Schwartz RA. “Arthropods in dermatology.” J Am Acad Dermatol 2004; 50:819–42.
https://www.aad.org/public/diseases/a-z/bed-bugs-causes
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17847-bedbugs#symptoms-and-causes
Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.
Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.