Kousnutí od roztoče: jak ho poznat a léčit

Roztoči jsou příbuzní klíšťatům a připomínají hmyz, ale nemají křídla a oči. Napadení roztočem je obvykle neškodné, i když někdy může způsobit otok, svědění a bolest. Většina se živí jiným hmyzem nebo mrtvým rostlinným a živočišným materiálem (například odumřelými kožními buňkami). Roztoči mohou přenášet nemoci na zvířata a lidi, se kterými přijdou do styku.

Úvod

Roztoči jsou poměrně malí, takže je těžké je identifikovat. V důsledku toho si mnoho lidí neuvědomí, že byli vystaveni roztočům, dokud si nevšimnou malého kousnutí. Napadení od roztoče může způsobit různé kožní reakce, včetně svědění, vyrážky a v některých případech i závažnějších zdravotních problémů. Tento článek poskytuje komplexní přehled o příčinách, příznacích, diagnostice, léčbě a prevenci.

Co je kousnutí od roztoče

Roztoči jsou mikroskopičtí členovci, kteří mohou způsobit kožní problémy. Jsou jedním z nejčastějších původců alergie a astmatu. Tito mikroskopičtí tvorové jsou příliš malí na to, aby je lidé viděli pouhým okem, ale připomínají malý hmyz. Mohou způsobit kožní vyrážky podobné ekzémům a dalším příznakům alergie. Mezi nejběžnější druhy, které kousají nebo dráždí lidskou kůži jsou Sarcoptes scabiei (svrabový roztoč), Demodex spp. (trudníkovci), Trombicula spp. (larvy sametek) a roztoči žijící v prachu.

Příčiny kousnutí od roztoče

Přímý kontakt

Nejčastější způsob přenosu je přímý kontakt s infikovanou osobou. To může nastat při blízkém fyzickém kontaktu, například během spánku v jedné posteli.

Znečištěné předměty

Roztoči mohou být přeneseni prostřednictvím kontaminovaných předmětů, jako je ložní prádlo, ručníky a oblečení.

Pobyt v přírodě

Roztoči z rodiny Trombiculidae žijí v trávě a listí, a proto je riziko kousnutí vyšší při pobytu venku, zejména při táboření, turistice nebo zahradničení.

Kontakt s infikovanou půdou

Přímý kontakt s půdou, kde tito roztoči žijí, může vést k jejich přenosu na lidskou kůži.

Kontakt se zvířaty

Blízký kontakt s infikovanými domácími mazlíčky, kteří mají roztoče na své kůži nebo srsti.

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka říká:

„Kousnutí roztočem může mít různorodé projevy v závislosti na druhu roztoče. Klíčová je správná diagnostika, cílená léčba a preventivní opatření k omezení expozice roztočům. Mezi nejběžnější druh, který dráždí lidskou kůži patří Sarcoptes scabiei (svrabový roztoč). Tento roztoč patří mezi parazitický druh, zavrtává se do kůže a klade vajíčka. Tvoří typické chodbičky na zápěstí, mezi prsty a v podpaží. Pokud se s roztoči setkáte mezi obecná opatření patří dezinfekce oděvů a ložního prádla, eliminace kontaktu s kontaminovaným prostředím a udržování čistého a suchého prostředí.“

Příznaky kousnutí od roztoče

Ne všichni roztoči koušou, ale ti, kteří ano, mohou způsobit nepříjemné příznaky, většinou svědění. Ačkoli může být svědění docela nepříjemné, samo o sobě není vážné. Škrábáním však můžete poškodit kůži a to může vést k infekci. Mezi další příznaky patří:

  • Červená vyrážka (pupínky nebo puchýřky na kůži, často v řadách nebo shlucích)
  • Intenzivní svědění, které se zhoršuje v noci
  • Zánět a otok v postižené oblasti
  • Sekundární infekce: v důsledku škrábání může dojít k bakteriální superinfekci

 

Pokud máte jakékoli známky závažné alergické reakce, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Mezi ně patří:

Diagnóza a komplikace

Diagnóza kousnutí od roztoče se provádí na základě fyzického vyšetření a anamnézy pacienta (např. životní, pracovní a rekreační prostředí). Roztoči nezůstávají na těle a kožní reakce je obvykle opožděná, proto většina pacientů vyhledá lékařskou pomoc až po několika dnech. Léze způsobené roztoči jsou obvykle nerozlišitelné a mohou povrchně připomínat jiná kožní onemocnění (např. kousnutí jiným hmyzem, kontaktní dermatitida, folikulitida).

 

Roztoči mohou příležitostně způsobit vážné alergické reakce, včetně problémů s dýcháním nebo otoků končetin nebo hrdla. Tyto příznaky vyžadují návštěvu lékaře. Také jakákoli kožní rána, která způsobuje svědění nebo otevřené vředy, může umožnit průnik bakterií. To může vést k sekundární infekci. Konzultace s lékařem je nutná, pokud si všimnete otoku, bolesti nebo se kousnutí roztočem po jednom nebo dvou dnech zhoršují, pokud máte horečku nebo jiné příznaky podobné chřipce. Mohou to být příznaky bakteriální infekce. Roztoči mohou na člověka přenášet některá potenciálně závažná onemocnění, i když tyto přenosy jsou velmi vzácné. Příznaky zahrnují bolesti hlavy, horečku, vyrážky a delirium. Vyvinout se také může chronické svědění, které může vést k poruchám spánku a úzkosti.

Jaký je rozdíl mezi roztoči a štěnicemi?

Štěnice jsou větší než roztoči, a můžete je vidět pouhým okem. Lidé si je někdy pletou s roztoči, protože žijí v postelích a kobercích. A stejně jako roztoči mohou způsobit alergické reakce. Roztoči se většina živí organickým materiálem (např. kožní šupiny), někteří jsou parazité (např. Sarcoptes scabiei, který způsobuje svrab). Zatímco štěnice jsou výhradně ektoparazité, živí se krví teplokrevných hostitelů.

Léčba kousnutí od roztoče

Léčba se liší v závislosti na druhu roztoče, který vás napadl. Většina kousnutí roztoči se dá léčit doma, avšak pokud bolest nebo svědění nezmizí nebo se objeví jakýkoli příznak infekce (horečka nebo otok, zarudnutí, bolest), obraťte se co nejdříve na svého lékaře.

Jak zmírnit bolest a svědění po kousnutí roztoči?

  • Chladivý obklad
  • Antihistaminický krém ke zmírnění svědění a alergických reakcí
  • Léky proti bolesti
  • Lokální kortikosteroidy k omezení zánětu a otoku
  • Antibiotika v případě sekundární bakteriální infekce

Prevence kousnutí od roztoče

Pravidelná hygiena

Časté mytí rukou a těla, praní ložního prádla a oblečení.

Údržba domácnosti

Pravidelné vysávání a čištění koberců a nábytku.

Ochrana při pobytu venku

Použití repelentů a nošení dlouhých rukávů a kalhot při pobytu v travnatých a zalesněných oblastech.

Péče o domácí zvířata

Pravidelná kontrola a ošetřování domácích mazlíčků proti parazitům.

Závěr

Kousnutí od roztoče může způsobit nepříjemné zdravotní problémy, které vyžadují včasnou diagnózu a správnou léčbu. Prevence je klíčová, a proto je důležité dbát na pravidelnou hygienu a údržbu domácnosti. Pokud máte podezření na kousnutí od roztoče, je důležité kontaktovat lékaře, abyste předešli závažnějším komplikacím.

Zdroje

https://www.e­verydayhealth­.com/bug-bites/mite-flea-bites/

https://www.msdma­nuals.com/en-kr/professional/in­juries-poisoning/bites-and-stings/mite-bites#Diagnosis_v1117310

https://www.web­md.com/skin-problems-and-treatments/what-to-know-about-mites

https://www.he­althline.com/he­alth/ear-mites-in-humans#treatment

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.