Kousnutí od blechy: jak jej poznat a jak se zbavit blech

Po kousnutí blechami, které se krmí krví, se na kůži objevují malé, zbarvené hrbolky. Blechy jsou známé jako přenašeči, jež šíří nemoci mezi zvířaty a lidmi. Infekce často přenášejí krví.

pilulka
pilulka

Blechy v domácnosti

Blechy jsou malý hmyz a jejich barva se pohybuje od světle hnědé až po téměř černou. Nemají křídla, takže se pohybují skákáním z místa na místo. Mají zploštělá těla, což jim umožňuje snadný pohyb v srsti hostitelů.

Blechy se rychle množí, zvláště pokud máte doma domácí mazlíčky. Ale i když nemáte domácího mazlíčka, vaše zahrada může být hostitelem blech a můžete skončit s hromadou záhadných kousnutí. Kousnutí od blechy může způsobit nejen specifické pupínky, ale někdy také různé zdravotní komplikace.

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka říká:

„Blechy patří mezi významné přenašeče nemocí, především moru. Mezi projevy blešího kousnutí patří zarudnutí, malé pupínky a svědění v místě kousnutí. U některých jedinců se může objevit alergická reakce na sliny blechy, což vede k intenzivní dermatitidě.

Nebezpečná je sekundární bakteriální infekce v důsledků škrábání postižených oblastí a možný přenos infekčních chorob. Z toho důvodu je vhodný včasný zásah a důsledná kontrola zvířat, jejich pelíšku, použití antiparazitních prostředků a důkladná hygiena."

Rizikové faktory

Kousnutí od blechy je obvykle způsobeno kontaktem s domácími mazlíčky, kteří mají blechy. Blechy rovněž mohou přenášet nemoci mezi zvířaty a lidmi. Nejčastější příčiny zahrnují:

Domácí mazlíčci

Psi, kočky, fretky nebo králíci, kteří nebyli ošetřeny proti blechám.

Infikovaná prostředí

Místa, kde se blechy mohou snadno množit, jako jsou koberce, postele a nábytek.

Místa s divokými zvířaty

Pobyt v přírodě nebo v oblastech s vysokým výskytem divokých zvířat.

Příznaky kousnutí od blechy

Příznaky kousnutí blech se liší. Jestliže má blecha nějakou nemoc nebo se objeví alergická reakce, příznaky mohou být závažnější.

  • Svědění a zarudnutí: Intenzivní svědění a malé červené skvrny na kůži
  • Kožní vyrážka: Vyrážka, která se může rozšířit v důsledku škrábání
  • Otok: Mírný otok v místě kousnutí
  • Alergické reakce: U citlivých jedinců mohou kousnutí způsobit závažnější alergické reakce

Jak poznáte, že je to kousnutí blechami?

Diagnóza kousnutí blechy se obvykle provádí na základě fyzického vyšetření a anamnézy pacienta. Kousnutí blech je poněkud unikátnější než u jiných běžných kousnutí hmyzem. Po kousnutí blechou se obvykle vytvoří malý, zbarvený hrbolek. Kolem kousnutí se může vytvořit zbarvený kruh.

Kousnutí od blech se nerozroste na velikost kousnutí od komára. Kousnutí od blech se často objevují v přímé linii nebo ve skupinách.

Blechy nejčastěji koušou do nohou, zejména chodidel, lýtek a kotníků. Pokud se u vás objevila tato kousnutí, je důležité zkontrolovat i vaše mazlíčky. V případě, že má váš mazlíček blechy a vy máte kousance na nohou, pravděpodobně je to bleší kousnutí.

Komplikace blešího kousnutí

Komplikace mohou zahrnovat:
 

  • Sekundární infekce: V důsledku škrábání se může vyvinout bakteriální infekce
  • Přenos nemocí: Blechy mohou ze zvířat přenášet nemoci jako je mor nebo tyfus
  • Alergické reakce: U citlivých jedinců mohou nastat silné alergické reakce

Kousnutí od štěnice vs. kousnutí od blechy

Stejně jako blechy se i štěnice živí krví, čímž vylučují sliny do vašeho krevního oběhu. Kousnutí štěnice tak vypadá velmi podobně jako kousnutí blechy a častokrát je velmi náročné je odlišit. Jak už bylo řečeno, dobrým vodítkem je případný výskyt blech u domácích mazličků.

Štěnice zpravidla kousají několikrát za sebou, takže po sobě nechávají velmi zřetelnou linii. Nepravidelné shluky tří štípanců mohou poukazovat spíše na blechy, ale není to pravidlem. Štěnice jsou aktivní v noci a mohou během spánku pokousat vaši vystavenou pokožku prakticky kdekoli, kdežto blechy jdou raději na nohy.

Léčba kousnutí od blechy

Kousnutí od blechy odezní samo bez léčby. Abyste předešli dalšímu kousání, musíte se zbavit samotných blech.

Chcete-li nicméně zmírnit nepříjemné příznaky blešího kousnutí, vyzkoušejte volně prodejné krémy proti svědění a antihistaminika. Vyvarujte se škrábání pokousané oblasti. Pokud zaznamenáte známky infekce v místě kousnutí, například vyrážku nebo otok, domluvte si schůzku se svým lékařem.

Lékař vám může doporučit antihistaminika ke zmírnění svědění a alergických reakcí, lokální kortikosteroidy k omezení zánětu a otoku či antibiotika v případě sekundární bakteriální infekce.

Jak zastavím svědění po kousnutí blechami?

Led: Led může zpomalit průtok krve do určité oblasti. Snižuje zánět, bolest, otok a svědění. Na úlevu od kousnutí naneste na oblast alespoň 10 minut ledový zábal (led nepřikládáme přímo na kůži, použijte ručník nebo utěrku.

Aloe vera: Listy aloe vera obsahují kyselinu salicylovou, která pomáhá v péči o pokožku. Aloe gel můžete aplikovat přímo na kousnutí blechami.

Heřmánkový čaj: Heřmánkový čaj obsahuje sušené heřmánkové květy. Sušené květy heřmánku obsahují terpenoidy a flavonoidy, což jsou přírodní látky, které mají antioxidační vlastnosti. Když vás kousne blecha, přidejte do vody sáček heřmánkového čaje. Čajový sáček nechte ve vodě nejméně 20 minut, dokud voda nemá zlatavě hnědou barvu. Vyjměte čajový sáček z vody a stlačte ho, abyste odstranili přebytečnou vodu. Přitlačte čajový sáček na kousnutí po dobu nejméně 10 minut a poté je utřete čistým ručníkem. Dejte mokrý čajový sáček do nádoby a do ledničky, abyste jej mohli znovu použít.

Med: Med má mnoho vlastností, které pomáhají zmírňovat svědění a bolest. Aplikujte med přímo na kousnutí.

Ovesné vločky: Ovesné vločky mají vlastnosti, které mohou pomoci zmírnit svědění. Nejlepší způsob je vločky rozmixovat na jemný prášek a promíchat s teplou vodou a vytvořit tak hustou lepkavou pastu. Tu aplikujte přímo na kousnutí alespoň na 10 minut.

Kousnutí od blech vs. kousnutí od komárů

Komáří kousnutí vypadá trochu jinak než kousnutí blechami. Když vás kousne komár, vznikne malý vystouplý hrbolek. Ten může měnit barvu a někdy může mít malou tmavou skvrnu uprostřed. Tmavé místo je místo, kde došlo ke vpichu.

Prevence kousnutí od blechy

Zkontrolujte, zda váš mazlíček nemá blechy – obvykle jsou kolem uší, krku, zad a břicha. Jestliže najdete blechy, můžete je odstranit následujícími způsoby:
 

  • Hřebínek na blechy: Pročešte srst mazlíčky speciálním hřebínkem, poté ponořte hřeben do misky s mýdlovou vodou
  • Šampon proti blechám: Okoupejte mazlíčka se šamponem proti blechám. Vyhněte se tomu, aby se šampon dostal do očí a úst vašeho domácího mazlíčka
  • Léky: Dejte svému domácímu zvířeti léky proti blechám, které se prodávají bez lékařského předpisu. Některé léky se užívají perorálně. Jiné léky se podávají lokálně (na kůži)
  • Vyperte pelíšek mazlíčka: Pelíšek svého domácího mazlíčka perte každých pár dní
  • Vyměňte si povlečení: I vaši postel udržujte čistou, zejména pokud s vámi spí váš mazlíček
  • Udržujte čistotu: Pro důkladné čištění koberců a textilního nábytku použijte silný vysavač. Okamžitě vyprázdněte obsah

Závěr

Kousnutí od blech může způsobit značné nepohodlí a zdravotní komplikace. Včasná diagnóza a správná léčba mohou zmírnit příznaky a předcházet závažnějším komplikacím. Prevence je klíčová, a proto je důležité dbát na pravidelnou péči o domácí mazlíčky a údržbu domácnosti. V případě komplikací v oblasti kousnutí je na místě konzultovat zdravotnického odborníka.

 

Tento článek je určen pouze pro vzdělávací účely a nenahrazuje odbornou lékařskou radu. Pro konkrétní doporučení se vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem.

Zdroje

https://my.cle­velandclinic.or­g/health/dise­ases/21718-flea-bites

https://www.he­althline.com/he­alth/flea-bites#flea-removal

https://www.me­dicinenet.com/fle­a_bites_in_hu­mans/article.htm

https://www.me­dicalnewstoda­y.com/articles/311941

https://www.web­md.com/pets/flea-bites-protect-yourself

https://www.a­ocd.org/page/Fle­aBites

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.