Koenzym Q10 - Na funkci krevních cév (0 produktů)

Když se řekne koenzym Q10, spojujeme si jej především s anti-aging péčí a redukcí vrásek. Pro naše tělo má ale rozsáhlý a nenahraditelný význam – přeměňuje energii z potravy, působí jako antioxidant, podporuje imunitní systém a mnoho dalšího.

Zobrazit více

Vymazat všechny filtry

Nenašli jste, co jste hledali?

Pošlete nám tip na produkt a my ho zkusíme zařadit do nabídky.

Doporučit produkt
Nenašli jste, co jste hledali?

Potřebujete poradit?

Napište nám a rádi vám pomůžeme s výběrem a vyhledáváním vhodného produktu.

Potřebujete poradit?

Co je koenzym Q10?

Koenzym Q10 je látka podobná vitamínům a je nepostradatelnou součástí celého organismu. Z části si jej vytváříme sami, částečně ho přijímáme z potravy. Důležitou roli hraje zejména při tvorbě buněčné energie v mitochondriích (část většiny buněk) využitelné pro naše tělo – můžeme to přirovnat k vodní elektrárně, kde Q10 působí jako turbíny.

S postupem věku jeho schopnost produkce klesá, až dochází zcela k jeho nedostatku. Vliv na sníženou produkci koenzymu Q10 má také stres, kouření, fyzická zátěž a některé léky. Proto se již od 30 let doporučuje dodávat Q10 formou doplňků stravy.

Účinky koenzymu Q10

Naše buňky potřebují koenzym nejen k přeměně energie z potravy, potřebný je také pro získávání energie pro správnou funkci a růst buněk. Slouží také jako antioxidant, chrání tkáně před poškozením a podporuje imunitní systém.

Mezi jeho hlavní funkce patří:

Koenzym Q10 zejména ocení ti, co:

Jaká je doporučená denní dávka koenzymu?

Nejčastěji se setkáme s doplňky obsahující 30 mg, 60 mg nebo 100 mg koenzymu Q10, vzácněji i více.

Správné dávkování vám doporučí lékař či lékárník, nicméně obecně lze říci, že všeobecně zdravým a aktivním lidem postačuje menší dávka 30 mg, zatímco při větší zátěži, různých nemocech nebo zmiňovaném užívání statinů je třeba zvýšit dávkování.

U lidí s malým až středním deficitem koenzymu je třeba jej užívat i déle než tři měsíce, než dojde k úplné normalizaci jeho hladiny.

Koenzym Q10 v potravinách

Prvotním zdrojem koenzymu je naše vlastní tvorba v buňkách, druhotným zdrojem koenzymu je potrava.

Nejbohatší přírodní zdroje koenzymu:

  • Kukuřice, pšeničná zrna
  • Ořechy, arašídy
  • Sója
  • Maso (drůbež, hovězí i vepřové)
  • Ryby (sardinky, makrely)
  • Zelenina (brokolice, špenát, brambory)
     

Avšak pozor, kvůli technologickým procesům zpracování potravin je značné procento koenzymu Q10 zničeno ještě dříve, než se vůbec dostane k nám na stůl. Jde o dnes velmi rozšířené procesy jako je například:

  • předčasné dozrávání ovoce a zeleniny
  • sterilizace potravin za vysokých teplot
  • dlouhodobé skladování v nízkých teplotách
     

Proto se doporučuje koenzym doplňovat spíše v doplňcích stravy.

Mohu se koenzymem předávkovat?

Při nadměrném užívání koenzymu se jeho nadbytek projeví již během několika dnů. Hlavními příznaky jsou průjem, nevolnost či pálení žáhy. Jiné nežádoucí účinky nebyly prokázány ani při dlouhodobém užívání.

Produkty z kategorie Koenzym Q10 jsme pro vás seřadili od nejlépe hodnocených. Koenzym Q10 jsme pro vás také poskládali od nejkvalitnějších. Koenzym Q10 jsme pro vás seřadili od nejprodávanějších.