Kegelovy cviky: cviky na posílení pánevního dna

Kegelovy cviky jsou účinným nástrojem pro posílení svalů pánevního dna, které hrají klíčovou roli v podpoře zdraví močových a reprodukčních orgánů. V čem tyto cviky spočívají, pro koho jsou vhodné a jak vám pomohou do každodenního života? Pojďme se společně podívat na provedení i účel kegelových cviků.

 

Obsah článku

 

Co jsou Kegelovy cviky?

Kegelovy cviky, známé také jako cviky na posílení pánevního dna, jsou zaměřené na posílení svalů, které podporují orgány v pánvi jako jsou močový měchýř, střeva a u žen také dělohu. Cviky zahrnují stahování a uvolňování těchto svalů a jsou přínosné jak pro muže, tak pro ženy. 

Oslabené svaly pánevního dna mohou způsobovat řadu nepříjemných potíží, jako je zejména inkon­tinence moči či sestup pánevních orgánů. Pomocí Kegelových cviků však lze svaly pánevního dna cíleně posílit a udržovat v dobré kondici. Často se předepisují jako doplňková terapie v případě obtíží v oblastech kolem pánve. Kegelovy cviky lze ale zároveň provádět také preventivně.

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka říká:

„Kegelovy cviky se zaměřují na posílení svalů pánevního dna, jedná se o oblast pochvy, močové trubice a konečníku. Zpevnění svalů v této oblasti má řadu výhod, pomáhá při inkontinenci a zlepšuje sexuální život. Tyto cviky je vhodné provádět v těhotenství v rámci přípravy na porod a následně i po porodu, jelikož jsou tyto svaly oslabeny. Pokud si nejste jisti zda cviky provádíte správně, můžete navštívit fyzioterapeuta, který vám pomůže osvojit si správnou techniku. Cvičení na pánevní dno také bývá součástí předporodních kurzů.“

Jak provádět Kegelovy cviky?

Provádění Kegelových cviků vyžaduje trénink a také pravidelné opakování. Základem je identifikace správných svalů, které lze pocitově rozpoznat při zastavení proudění moči. Zpočátku může být těžké tyto svaly mimo vyprazdňování vědomě ovládat, ale pravidelným zkoušením se to naučí každý. Cviky se provádějí stahováním a uvolňováním těchto svalů, ideálně několikrát denně v sériích. Při důsledném cvičení by měly být nacvičovány přibližně třikrát denně, v intervalu třiceti až čtyřiceti stahů a povolení. Důležité je také dýchat přirozeně a udržovat relaxaci ostatních svalů. Nejjednodušší je cviky provádět vleže, můžete je ale zkusit i při cestě hromadnou dopravou, při čekání ve frontě nebo kdykoliv jindy, když nemáte nic lepšího na práci. 

 

Výhody Kegelových cviků

  • Zlepšení kontroly nad močovým měchýřem a snížení rizika inkontinence: Pravidelné provádění Kegelových cviků pomáhá posílit svaly pánevního dna, což může přispět ke zvýšení kontroly nad močením a snížit pravděpodobnost úniku moči.
  • Podpora zdraví reprodukčních orgánů: Posilování svalů pánevního dna podporuje celkové zdraví reprodukčních orgánů a pomáhá při prevenci a léčbě prolapsu.
  • Posílení svalů pánevního dna po porodu: Po porodu jsou svaly pánevního dna často oslabené. Kegelovy cviky jsou klíčové pro jejich posílení a obnovu normální funkce.
  • Zlepšení sexuální funkce a zvýšení sexuálního uspokojení: Silné svaly pánevního dna mohou zlepšit sexuální prožitek u obou pohlaví, zvyšovat intenzitu orgasmu a celkově zlepšit sexuální zdraví.
  • Prevence proti vzniku hemeroidů

Pretty Love Venušiny kuličky Willie

Můžete mít za 2 dny v pondělí 26. 8.

Lady Dreams Tréninková kulička Gym Ball fialová

Můžete mít za 2 dny v pondělí 26. 8.

Lady Dreams Tréninková kulička Gym Ball červená

Můžete mít za 2 dny v pondělí 26. 8.

Kegelovy cviky pro těhotné

Těhotenství a porod představují značnou zátěž pro svaly pánevního dna. Kegelovy cviky jsou pro těhotné ženy zvláště prospěšné, protože mohou připravit svaly na porod a pomoci v rychlejší regeneraci po něm. Je důležité cviky provádět správně a pravidelně, aby se maximalizoval jejich přínos a minimalizovalo riziko poškození nebo přetížení svalů. Kegelovy cviky v těhotenství se můžete naučit s odporným dohledem v různých kurzech pro budoucí maminky.

Aniball Zdravotnická pomůcka pro těhotné, světle růžová

Můžete mít za 2 dny v pondělí 26. 8.

Aniball Náhradní balonek světle růžový

Můžete mít za 2 dny v pondělí 26. 8.
Aniball Inco lososová

Aniball Inco lososová

Můžete mít za 6 dní v pátek 30. 8.

Když máte problémy s Kegelovými cviky

Pomoc specialisty je vhodná nejen pro těhotné ženy. Také někteří lidé, kteří mají potíže s identifikací správných svalů nebo s dosažením požadovaných výsledků by měly navštívit odborníka, jako je třeba fyzioterapeut specializovaný na pánevní dno, který může poskytnout pokyny a zpětnou vazbu. 

 

Kegelovy míčky

Kegelovy míčky, známé také jako Venušiny kuličky nebo Ben Wa míčky, jsou pomůcky určené pro posílení svalů pánevního dna u žen. Tyto malé míčky se vkládají do pochvy a vyžadují aktivní stahování svalů k jejich udržení uvnitř. Mohou být dobrou alternativou i pro ty, kdo nedokáží dobře identifikovat a vědomě stahovat svaly pánevního dna. Používání Kegelových míčků dále může zvýšit účinnost cvičení, poskytnout zpětnou vazbu o správné technice a zlepšit svalovou sílu a kontrolu.

Kegelovy cviky pro muže

Kegelovy cviky nejsou jen pro ženy; jsou také prospěšné pro muže, zejména pro zlepšení kontroly močení a sexuálních funkcí. Tyto cviky se zaměřují na stejné svaly pánevního dna a pomáhají zlepšit kontrolu nad močovým měchýřem, podporují zdraví prostaty a mohou zlepšit sexuální výkonnost. V posledních letech se s mužským pánevním dnem pracuje i v rámci sportovní přípravy u vrcholových sportovců.

 

Závěr

Kegelovy cviky představují efektivní a nenáročnou metodu pro posílení svalů pánevního dna, která přináší mnohostranné zdravotní přínosy jak pro ženy, tak pro muže. Od zlepšení kontroly nad močovým měchýřem až po posílení sexuálního zdraví a funkce, Kegelovy cviky jsou přístupnou a užitečnou součástí každodenní rutiny. Pravidelné provádění těchto cviků může vést ke zlepšení kvality života a posílení tělesného zdraví.

 

Zdroje

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/pmc/ar­ticles/PMC2997­838/

https://www.tan­dfonline.com/do­i/abs/10.3109/014436­15.2014.960831

https://online­library.wiley­.com/doi/full/10­.1111/and.13473

https://www.nzip­.cz/rejstriko­vy-pojem/4089

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.