Kampylobakterióza

Kampylobakterióza je infekční průjmové onemocnění způsobené bakterií Campylobacter – nejčastěji C. jejuni a C. coli. V České republice se jedná o nejčastěji se vyskytující infekční onemocnění. Tato bakterie se nachází ve střevech některých zvířat, zejména drůbeže, a může se dostat do potravin, pokud během jejich zpracování nejsou dodržována hygienická pravidla.

 

  1. Příčiny kampylobakteriózy
  2. Příznaky kampylobakteriózy
  3. Diagnostika kampylobakteriózy
  4. Léčba kampylobakteriózy
  5. Prevence kampylobakteriózy
  6. Závěr
  7. Zdroje

 

Příčiny kampylobakteriózy

Kampylobakteriózy mají často sezónní výskyt od května do srpna a častěji onemocní děti a oslabení jedinci. Hlavní příčiny přenosu infekce zahrnují:

 

  • Konzumace nedostatečně tepelně upraveného masa: Infikované maso, zejména drůbež, může obsahovat kampylobakterie. Při nedostatečné tepelné úpravě masa je možné, že se bakterie přenesou na člověka.
  • Nedostatečná hygiena: Nedodržování hygienických pravidel při manipulaci s potravinami nebo kontaminované nástroje obecně přispívají k šíření bakterií. Infekce se může šířit i skrze neumyté ruce po použití toalety.
  • Kontaminace vodou: Infikovaná voda použitá k mytí potravin nebo pití může způsobit nákazu kampylobakteriózou.

 

Příznaky kampylobakteriózy

Příznaky kampylobakteriózy se obvykle objevují 2 až 5 dní po vystavení se infikovanému zdroji. Hlavními příznaky jsou:

 

 

U většiny lidí jsou příznaky mírné a trvají několik dní až týdnů. U některých jedinců může však dojít k vážnějším komplikacím, zejména u osob s oslabeným imunitním systémem.

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka říká:

„Kampylobakterióza je infekční průjmové onemocnění. Většinou je průběh lehký, ve výjimečných případech je nutná hospitalizace především u malých dětí a u osob s oslabeným imunitním systémem. Pro předcházení tomuto onemocnění je nejdůležitější správná manipulace s potravinami a důkladná tepelná úprava masa.“

Diagnostika kampylobakteriózy

Diagnostika kampylobakteriózy zahrnuje lékařskou konzultaci a laboratorní testy. K potvrzení diagnózy se využívají testy stolice, kde se zkoumá přítomnost bakterií Campylobacter.

 

Léčba kampylobakteriózy

Ve většině případů kampylobakteriózy je léčba prováděna podpůrně, to zahrnuje udržení hydratace a dodržování klidového režimu. Dále je léčba symptomatická, kdy se pouze potlačují příznaky. Pokud jsou příznaky vážné nebo pokud infekce trvá déle, může lékař předepsat antibiotika.

 

Prevence kampylobakteriózy

Prevence kampylobakteriózy je založena na dodržování hygienických pravidel během manipulace s potravinami. Některá preventivní opatření zahrnují:

 

  • Správná tepelná úprava masa: Maso, zejména drůbež, bychom měli pečlivě tepelně upravit, aby se zabránilo přenosu bakterií. Teplota nad 70 °C mikroby spolehlivě usmrcuje.
  • Mytí rukou: Důkladné mytí rukou před  a po manipulaci s potravinami je klíčové pro prevenci infekce.
  • Pitná voda: Ujistěte se, že je pitná voda čistá a bez kontaminace. Na některých místech není doporučováno pít vodu z kohoutku a je vhodné tato nařízení respektovat.
  • Dodržování hygienických opatření: Pře­devším dodržování technologických postupů při výrobě, distribuci, skladování a prodeji potravin.
  • Práce s masem: Není vhodné omývat maso pod tekoucí vodou, jelikož vzniklý aerosol může infikovat okolní plochy. Dále bychom měli při manipulaci vymezit kuchyňské pomůcky zvlášť na práci se syrovým masem a zvlášť na zeleninu a již hotové maso. 
  • Represivní opatření: Izolace nemocného, hlášení onemocnění na příslušnou hygienickou stanici.

 

Závěr

Kampylobakterióza je infekční onemocnění, které se šíří prostřednictvím kontaminovaných potravin a vody. Dodržování hygienických pravidel a správné tepelné úpravy potravin jsou klíčovými opatřeními k prevenci této nemoci. V případě podezření na kampylobakteriózu je důležité vyhledat lékařskou pomoc a dodržovat léčebné pokyny lékaře.

 

Tento článek je určen pouze pro vzdělávací účely a nenahrazuje odbornou lékařskou radu. Pro konkrétní doporučení se vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem.

 

Zdroje

https://www.who­.int/news-room/fact-sheets/detail/cam­pylobacter

https://www.svscr­.cz/zivocisne-produkty/onemocneni-z-potravin/kampy­lobakterioza/

https://www2.i­kem.cz/plm_lp/H­VEZDALAJK.htm

https://szu.cz/wp-content/upload­s/2023/02/ZC10_2022_Kam­pylobakteriozy­.pdf

https://khsst­c.cz/kampylobak­terova-enteritida/

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.