Co na atopický ekzém?

Atopický ekzém neboli atopická dermatitida je nepříjemné onemocnění, které dokáže pořádně potrápit a způsobit omezení v každodenních činnostech. Intenzivní svědění zhoršuje kvalitu spánku, znesnadňuje koupání a zkrátka je třeba být vždy na pozoru. Ačkoliv se ekzém nedá zcela vyléčit, včasná léčba zmírní jeho symptomy a usnadní život s tímto geneticky podmíněným onemocněním.

pilulka

Co je atopický ekzém?

Atopický ekzém je chronické zánětlivé onemocnění, které se nejčastěji vyskytuje v dětském věku, v méně než polovině případů pak přetrvává do dospělosti. Jedná se o přehnanou imunitní odpověď organismu, kdy se při setkání s alergeny a podrážděním vnějšími vlivy objeví vyrážka.

Charakteristická jsou tzv. vzplanutí, akutní projev ekzému, kdy dojde ke zhoršení stavu. Suchá pokožka je náchylná k popraskání, tvorbě šupinek a puchýřků. Svědění způsobuje rozškrábání a následné zhoršení stavu

Příznaky atopického ekzému

Pro atopický ekzém je typické střídání relativně klidných období a vzplanutí. To se projevuje suchými zarudlými místy (ložisky), ve kterých se mohou tvořit šupinky a později i hnisavá místa. Existuje pár míst, ve kterých je výskyt častější než v jiných. Jsou tím loketní a podkolenní jamky, ruce, oční víčka a celý obličej.Tyto oblasti se vyznačují velmi intenzivním a nepříjemným svěděním (tzv. pruritus). Nejenže to znemožňuje plně se soustředit na úkoly v práci či ve škole, silně to narušuje spánek a zhoršuje jeho kvalitu. Lidé s ekzémem také řeší problém ve společnosti, kdy je nutkání ke škrábání velké, ale není to společensky přijatelné. Navíc se tím stav kůže zhoršuje a prodlužuje doba léčby. Do ranek se snadněji dostanou nečistoty a to způsobí další rozšíření ekzému. V některých případech to nekončí jen ekzémem, ale rovnou se k tomu připojí potravinové alergie a astma. To znamená nejen zhoršení vyrážky, ale také trávicí a dechové potíže. Ať už trpíte jakoukoliv formou, je jisté, že to s sebou přináší mnohá omezení nebo úpravy životního stylu. Není pro vás tak jednoduché v létě jen tak skočit do bazénu, lehnout si na rozkvetlou louku nebo si dát pořádně do těla a náležitě se u toho zpotit.

Diagnóza atopického ekzému

Atopický ekzém lze diagnostikovat jen když je projevený a na kůži se nachází ložiska. Nedá se předpovědět, zda u vás propukne (pokud máte genetické predispozice), v jaké míře nebo jestli vyrážky do dospělosti zmizí. Lékaři poznají atopickou dermatitidu i podle svědivosti. Existuje několik testů s různými škálami, které hodnotí svědění na základě intenzity a vzniklému omezení v každodenním životě. U vzplanutí je podstatné objevit spouštěcí faktory a alergeny, na něž tělo přehnaně reaguje a způsobuje výskyt rozsáhlých ložisek. K tomu slouží testy na alergie, ale některé ze spouštěčů jistě odhalíte sami. Když je příčina v potravinách, nápomocné může být vyšetření na gastroenterologii, konkrétně endoskopie, při které se odeberou malé vzorky ze sliznic orgánů.

Příčiny a faktory ovlivňující vznik atopického ekzému

Velkou roli ve výskytu atopického ekzému hraje genetická predispozice. Pokud má jeden z rodičů atopický ekzém, je přibližně 30% šance, že jejich potomek tímto onemocněním bude trpět také. V případě výskytu u obou rodičů je pravděpodobnost přibližně 70 %.

Vzplanutí vyvolávají alergeny, na které tělo reaguje přehnaně silnou reakcí a zároveň vytvoří zánět. Přichází problémy s imunitním systémem, které nedokáže správně odhadnout hrozící riziko při působení alergenu nebo i třeba obyčejného potu. Stejně tak může být spouštěčem i stresová reakce. Ta buď vzplanutí způsobí nebo jeho příznaky zhorší.

Léčba atopického ekzému

Léčba atopického ekzému spočívá v potlačení přehnané imunitní odpovědi. Úlevu od příznaků přináší speciální krémy proti svědění a na zmírnění zánětu, tzv. emoliencia. Zároveň hydratují pokožku a tím zmírňují celkový stav. Tento způsob léčby je vhodný při mírném projevu ekzému. V případě, že to nestačí, přichází na řadu specifické léčebné postupy zahrnující imunomodulátory a kortikosteroidy. Jejich užívání však není pro tělo nic přirozeného a hrozí, že si tělo na dané léky zvykne a ty již dále nebudou fungovat. Z toho důvodu se předepisují v co nejmenším množství. Pokud ani to nezabírá, nasadí se biologická léčba pomocí malých molekul. Ta je velmi nákladná, měsíčně vyjde aspoň na 20 000 Kč. Doplňkem léčby bývá i fototerapie ultrafialovým zářením.


Vedle užívání léků a mastiček je nutné přizpůsobit své okolí a upravit svůj každodenní život, aby bylo riziko vzplanutí sníženo na minimum. Mezi to patří praní prádla bez aviváže a s použitím jemných pracích prášků, speciální přípravky na kůži určené pro citlivou suchou pleť, snížení teploty ve sprše (teplá voda kůži ještě víc vysušuje), důkladné umytí a promazání pokožky před a po koupání v bazénu nebo v jiných vodách, omezení kořeněných jídel a důkladný úklid domácnosti od prachu.

Alternativní přístupy k léčbě

Alternativním způsobem léčby atopického ekzému je používání bylinných mastí a přírodní kosmetiky. Přestože se to může zdát jako bezpečný způsob, i na některé rostliny existují silné alergie. Tradičně se doporučují přípravky z ostropestřce mariánského, smilu písečného, vlaštovičníku, lichořeřišnice a vřesu. Pro zklidňující účinky jsou známé bylinky jako měsíček, řebříček, heřmánek, rakytník a šalvěj. Pokud se chcete dát tímto směrem, ideálním způsobem je výroba domácích krémů nebo nákup takových produktů, které obsahují co nejméně přidaných ingrediencí. Další variantou je návštěva lázní, kde se setkáte s koupelemi, parafínovými zábaly, masážemi, klimatoterapií, magnetoterapií apod. 

Výhodou alternativních přístupů je určitě nižší cena a menší vedlejší účinky na lidské tělo. Nese to s sebou i nevýhody a to především nižší účinnost než při současném užívání s léky.

Atopický ekzém u dětí

Atopický ekzém u miminek se objevuje nejčastěji na zádech, břiše, v oblasti krku a obličeje. Základní léčbou je promazávání kůže mastičkami a krémy. Dětský ekzém se od dospělého nijak neliší ani při diagnostice, ani v symptomech. Imunomodulátory lze používat až od dvou let věku, do té doby je třeba se spoléhat na jiné formy léčby.

Vhodné jsou krátké olejové vany párkrát do týdne, v ostatních dnech studenější sprcha, která kůži ještě víc nevysušuje. Dále je třeba co nejvíce zamezit svědění, například odstřižením cedulek a nošením oblečení z přírodních prodyšných materiálů.

Prevence atopického ekzému

Je důležité se o pokožku starat již od dětství, pravidelně ji hydratovat a chránit před sluncem, ale propuknutí ekzému to bohužel nezabrání. Když je však ekzém projevený, může to jeho stav zmírnit. Prevencí je také omezení styku s alergeny a dráždivým prostředím vyvolávajícím svědění. Jakmile se zpotíte, co nejdříve se umyjte, aby pot nezpůsobil svědění. Používejte pouze přípravky určené pro citlivou pokožku, u kterých víte, že vám vyhovují. Kromě dostatečné hygieny pomáhá i dodržování pestré stravy a pravidelný pohyb. To mimo jiné podpoří i psychické zdraví.

Vliv atopického ekzému na kvalitu života

Omezení plynoucí z onemocnění ekzémem mohou vést k pocitu vyloučení ze skupiny. Problém to je především u dětí, které vidí své bezstarostné vrstevníky. V současné době je mnoho podpůrných skupin pro celé rodiny a webová fóra, přinášející útěchu a možnost popovídat si o svých potížích s někým, kdo to chápe.

Závěr

Ačkoliv je atopický ekzém velmi nepříjemným onemocněním kůže, v současné době je velké množství přípravků, které zmírňují svědění a ostatní příznaky. Při dodržování několika základních pravidel se tak ekzém stává zvladatelnějším. Všechna ta omezení se podepisují také na psychice, o kterou je třeba se starat stejně jako o vaše fyzické zdraví. Včasná diagnóza pomůže dostat ekzém částečně pod kontrolu a vyvarovat se alergenům způsobujících vzplanutí. A méně než polovina dětských pacientů se potýká s ekzémem i v dospělosti, takže naděje tu je!

Autor článku

Lucie Seidlová

Mám za sebou studium na Univerzitě Karlově, po kterém jsem se přesunula na Fakultu sportovních studií na Masarykově univerzitě. Ke zdravému životnímu stylu a pohybu jsem nikdy neměla daleko, až donedávna jsem totiž závodila v gymnastickém aerobiku. Zajímá mě, jak vše v těle funguje a sleduji nové trendy, které slibují dlouhodobé výsledky a spokojené lidi. Už od malička mě bavilo psát, a proto jsem ráda, že to můžu uplatnit zrovna v oblasti, ve které se každý den pohybuji. Zároveň se pořád dozvídám nové informace, které pak využívám v každodenním životě.

Všechny články od autora