Jak se oholit a jak pečovat o knír i vousy

 

Každý měsíc je Movember

Novotvar Movember spojuje anglické výrazy pro knír a listopad – moustache a November. Tento měsíc si totiž muži po celém světe nechávají narůst kníry a vousy, aby zvýšili povědomí o mužských zdravotních problémech. Co když se vám ale nový vous zalíbí? Jak o něj dále pečovat?

Movember

Jak na hladké oholení?

Péče o vousy a populární střihy

Co je to Movember?

Movember a jeho nadace se sídlem v Austrálii má za cíl zvýšit povědomí o nemocech, se kterými se muži často potýkají. Nechat si zničehonic narůst knír je prvním krokem, kterým začíná konverzace o zdraví mužů.

Dále se můžete účastnit akcí Movember nadace a přispět na podporu prevence sebevražd a rakoviny prostaty a varlat. Kromě toho můžete sami podpořit muže ve svém okolí – kontaktujte je a mluvte spolu o důležitých věcech ve vašich životech. Myslete i na sebe a zjistěte svůj zdravotní stav na preventivních prohlídkách.

 movember, co je to movember

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka říká:

„Movember je charitativní akce na podporu fyzického i duševního zdraví mužů. Program probíhá v listopadu, ale pokud si chcete nechat narůst knír a vousy i mimo tento měsíc, je potřeba o ně pečovat.

Péči můžete přenechat odborníkovi (barber) nebo se do toho pustit sami. V péči jsou důležité kvalitní produkty, dostatečná hygiena a čistota žiletky či strojku.“

Jak se oholit na Movember?

Na Movember se tradičně nechává růst pouze knír a zbytek tváře se holí. První dny, možná i týdny, si budete muset zvykat na trochu toho šimrání pod nosem, ale pořádný knír potřebuje čas narůst. Poté jej můžete precizním holením tvarovat do různých stylů, aby byl středem pozornosti kamkoliv přijdete.

Tady je několik tipů na střihy knírků přímo od Movember nadace:

movember knir

Pan podnikatel

movember knir

Rocková hvězda

movember knir

Kamioňák

movember knir

V utajení

Podpořte své zdraví

V duchu Movemberu je třeba myslet na své zdraví, nejen na tvar svého kníru. Doplňky stravy na prostatu jsou prvním krokem k poctivé prevenci.

movember

Jak na hladké oholení?

Hladkého oholení bez podráždění pokožky dosáhnete dobrou přípravou, vhodnými pomůckami a následnou péčí. Ať už jde o holení před cestou za majestátním knírem či bradkou, nebo je hladká tvář součástí vašeho stylu, tady jsou 4 kroky k perfektnímu oholení:

holeni ve sprse

1. Změkčete vousy i pokožku teplou vodou

Nejlepší čas na holení je hned po sprchování, protože teplá voda zjemní pokožku a vousy budou poddajnější. Alternativně si teplou vodou alespoň umyjte obličej, nebo na něj přiložte horký ručník na zhruba půl minuty.

hladke oholeni

2. Naneste gel nebo pěnu na holení

Kvalitní gel nebo pěna na holení zlepšuje klouzání břitu po pokožce, hydratuje ji a chrání před podrážděním. Naneste rovnoměrnou vrstvu a příliš pěnou nešetřete. Když ji necháte chvilku působit, vousy budou ještě měkčí.

hladke oholeni

3. Zkontrolujte ostrost žiletky

Starší žiletka, která již ztratila svou ostrost, bude za vousy spíše tahat než je holit. Navíc bude nutné jedno místo přejíždět několikrát, což výrazně zvyšuje riziko podráždění pleti. Zkontrolujte zvlhčující pásky – pokud vypadají opotřebeně, je čas vyměnit hlavici žiletky.

hladke holeni

4. Oholte vousy lehkými tahy

Tahy žiletky nebo břitvy by měly jít po směru růstu vousů a šikmo. Vousy však nerostou všechny stejně, proto je třeba se jim přizpůsobovat. Mezi tahy žiletku často oplachujte a na závěr (s přidanou pěnou nebo bez) můžete tvář přejet proti směru růstu pro dokonale hladký výsledek. Poté hned přejděte k péči po holení.

Jak pečovat o pokožku po holení?

Péče po holení je stejně důležitá, jako holení samotné. Ačkoliv se mužská pokožka zdá odolnější, holení je pro ni náročné. Používáním vody nebo balzámu po holení pomůžete zmírnit podráždění nebo předejít zaníceným pórům.

movember

Jak pečovat o vousy?

Je to podobné jako s vlasy – můžete jejich růstu dát volný průběh a moc se o ně nestarat. Tedy, pokud vám nevadí vzhled à la ptačí hnízdo. Pro perfektně upravený vzhled je však třeba vousy pravidelně zastřihávat, tvarovat a dodávat jim potřebnou péči.

4 populární střihy vousů

1. Strniště

Několikadenní strniště je klasika, která zkrátka z módy nevychází. Zároveň je to jednoduchý střih na úpravu – stačí si pořídit zastřihovač vousů, nastavit požadovanou délku a je hotovo.

Vyhovuje každému tvaru obličeje, protože jej opticky nerozšiřuje. Abyste však působili, že je vaše strniště záměrné a udržované, nezapomeňte si holit také krk.

 

2. Bradka podle celebrit

Chcete-li bradku jako Johnny Depp a Robert Downey Jr., pak je čas udržovat vousy na bradě a knír, ale holit si zbytek (kozí bradka). Tvar bradky udržujte zastřihovačem a opět nevynechejte krk. Vousy po stranách můžete holit do hladka nebo do ztracena.

Tento styl pomáhá vyvážit rysy kulatého i hranatého obličeje tvarováním brady. 

 

strihy vousu, styly bradek
 pece o vousy

3. Krátký plnovous

Kratší bradka je trendy, ale vyžaduje péči. S tvarem vám může pomoci barber, jejich údržba pak bude na vás. Zastřihovačem zarovnejte kotlety a linii vousů na tvářích. Představte si pro tento účel pomyslnou čáru od horního rtu po ucho – vše nad ní zarovnejte. Pak zkraťte bradku a knír podle svých představ. Co necháte delší, to více vynikne.

 

4. Dlouhý plnovous

Pořádný plnovous nenaroste jen tak každému, ale když se o něj dokážete postarat, opravdu dělá dojem. Nechcete ovšem vypadat, jako že jste posledních pár let strávili na opuštěném ostrově. Proto vousy pořádně myjte, krk holte do hladka a zarovnávejte tváře. Knír můžete zkracovat podle rtů, nebo jej nechat přerůst a uhladit voskem.

Oleje na vousy a další péče

Kvalitní péče o vousy promění neuspořádané vousy na jemný, ale pořád mužný plnovous. Oleje vyživují samotné vousy i pokožku pod nimi, dodává jim lesk a poddajnost pro snadné česání.

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.