Jak otěhotnět

Rozhodli jste se, že nastal ten správný čas pro miminko? Jste připraveni na mateřství a další etapu života? Pak je čas začít připravovat se na novou roli. Naše produkty vám to nejen usnadní, ale především zpříjemní. Začínáte plánovat rodinu a přemýšlíte, jak zvýšit pravděpodobnost početí? Snahu o přirozené otěhotnění můžete podpořit různými způsoby.

Víte, kdy přichází vaše ovulace?

Největší šanci na početí máte samozřejmě v období ovulace. Vyzkoušejte o­vulační testy a zjistěte, které dny jsou pro oplodnění nejvhodnější. V případě, že přestane užívat HA, ale nevíte, kdy jste měla poslední ovulaci, je dobré vyčkat do první menstruace a od ní začít sledovat, kdy ovulujete. V tzv. „plodné dny“ je ideální čas na pohlavní styk. Pro snadné a rychlé určení ovulace můžete využít jednoduchý domácí test.

Kdy můžete otěhotnět po vysazení antikoncepce?

Kladete si otázku, jak dlouho předtím, než chcete otěhotnět, vysadit antikoncepci? V globálním měřítku se mluví v průměru o třech měsících, než se vaše tělo očistí od hormonů. Každý organismus ale reaguje na vysazení HA jinak. Podle odborníků lze až v 70 % otěhotnět bezprostředně po vysazení prášků, někdy to může naopak trvat až rok.

Jak podpořit plodnost

Vitaminy a minerály

Při snaze o početí konzumujte dostatek vitaminů skupiny B, zejména kyseliny listové, pro správnou funkci imunitního systému a nervové soustavy a pro normální tvorbu červených krvinek.

Výživné superpotraviny

Superpotraviny jsou vhodnými zdroji minerálů a stopových látek, chlorofylu, železa, vitaminu C, antioxidantůomega-3 mastných kyselin.

Zdroje antioxidantů

Potraviny bohaté na antioxidanty jako je třeba mrkev, dýně, paprika, jablko nebo brokolice nebo doplňky stravy vás podpoří v boji proti volným radikálům a chrání tělo před oxidativním stresem.

Omega-3 mastné kyseliny

Omega-3 mastné kyseliny jsou důležité pro všechny, nejen pro nastávající maminky. Podporují správnou činnost srdce, mozku a zraku, v těhotenství pak i zdravý vývoj děťátka.

Pilulka odborník Ing. Kateřina Jakešová říká:

„Pokud plánujete miminko, myslete na to, že je důležité začít užívat kyselinu listovou alespoň jeden až tři měsíce před otěhotněním. Doporučuje se denní dávka 400 mikrogramů (mcg) kyseliny listové, což pomáhá snížit riziko vrozených vad nervové trubice. Užívání kyseliny listové by mělo pokračovat během prvních 12 týdnů těhotenství, kdy se vyvíjí nervový systém plodu​.
 

Kyselina listová je dostupná v doplňcích stravy a je také obsažena ve fortifikovaných potravinách, jako jsou některé cereálie. Přirozené zdroje folátu zahrnují zelenou listovou zeleninu, fazole, luštěniny, citrusové plody a obohacené obilné produkty, ale samotná strava obvykle nestačí k dosažení potřebných hladin, proto je suplementace nezbytná.“

Vliv zdravého životního stylu na plodnost

Jistě vás nepřekvapí, že vaše životospráva silně má velký vliv na plodnost i průběh celého těhotenství. V tomto období platí stejná doporučení ohledně zdravého životního stylu, ale jejich nedodržování neovlivní jen vás, ale i vašeho potomka. Volte co nejméně zpracované potraviny bohaté na vitaminy a minerály, vyvarujte se alkoholu a kouření, dopřejte si pravidelnou pohybovou aktivitu, která vás baví, a nezapomínejte na kvalitní spánek.

Kotvičník – přírodní afrodiziakum

Kotvičník (tribulus terrestris) působí příznivě na mužské i ženské pohlavní orgány a hormonální aktivitu a přispívá ke správné činnosti močových cest.

Jaká je nejlepší sexuální poloha pro otěhotnění?

Nejlepší sexuální poloha pro otěhotnění neexistuje. Osvědčenou polohou je však klasika – misionářská poloha – kdy mají spermie cestu k čípku nejjednodušší, dále poloha lžičky či zezadu. Nicméně s nejvhodnější polohou si nelamte hlavu a užívejte si podle své libosti.

Kolují různé mýty o tom, jak zaručeně otěhotnět. Nejspíš jste i vy slyšela, že pokud chcete zaručeně přijít do jiného stavu, měla byste po styku ležet několik minut s nohama opřenýma o zeď. O žádné oficiálně ověřené tvrzení se nejedná, ale doporučuje se, aby žena ihned po milování chvíli zůstala ležet v posteli, nejlépe s lehce nadzvednutou pánví a sperma se tak s větší pravděpodobností dostalo, kam má.

Problémy s otěhotněním

Problémy s otěhotněním můžou být způsobeny mnoha faktory, od nezdravého životního stylu po vážnější onemocnění, např:

  • Syndrom polycystických vaječníků (PCOS) - nejčastější hormonální porucha u žen, kdy dochází ke zvýšené produkci mužských pohlavních orgánů.
  • Endometrióza - růst děložní sliznice i mimo dělohu, kde může způsobovat záněty.
  • Myomy - nezhoubné nádory, které mohou způsobovat neplodnost, dají se však chirurgicky odstranit.
  • Genetická porucha - jak u žen, tak u mužů může neplodnost způsobovat genetická porucha chromosomů.
  • U mužů nedostatečná kvalita spermií, hormonální poruchy nebo záněty v oblasti pohlavního ústrojí.

Léčba neplodnosti je v dnešní době na velmi pokročilé úrovni a existuje mnoho druhů, ze kterých si vyberete ten pravý pro vás.

Mužská plodnost

Na zplození děťátka jsou zapotřebí dva. A proto by se oba měli snažit dodržovat zdravý životní styl a své snahy podpořit vhodnými doplňky stravy. Vašim mužům doporučte zinek a selen pro udržení normální hladiny testosteronu v krvi a normální spermatogenezi. Téma mužské neplodnosti bývá občas tabu, potýkají se s ní však stejně často jako ženy a rozhodně to není nic, co by degradovalo jejich mužství.

Největším nepřítelem plodnosti je stres

Ženy i muži, kteří trpí neplodností jsou častěji ve stresu, mají deprese nebo úzkosti. Nenechte se vystresovat rozhodnutím založit rodinu. Užívejte si radovánky jako doposud a věřte, že v tu pravou chvíli se miminko zadaří. Čím budete uvolněnější, tím spíše se zvyšují šance na oplodnění. Dělejte vše, co vám pomáhá být v rovnováze a cítit se komfortně. Neberte vaše psychické zdraví na lehkou váhu a při potížích se nebojte obrátit na odbornou pomoc.

Zadařilo se vám a čekáte miminko?

Těhotenský test vyšel pozitivně a otěhotněla jste? Prohlédněte si našeho průvodce těhotenstvím, kde se dozvíte vše, co budete během těhotenství potřebovat.

Zdroje

https://www.sci­encedirect.com/sci­ence/article/pi­i/S0002937811005163?ca­sa_token=YYF_rdx6DtMA­AAAA:8obizjXGvQtlZ7kpL­m9gxYtGT8fsQ94hhO­aMZb6qK6DEHnFVhrLux­MGxqmxl8dy_-1YSiIqIpwo

https://www.sci­encedirect.com/sci­ence/article/pi­i/S0002937817309456?ca­sa_token=0c3dut­mKp9wAAAAA:JmFPhqw-WvW28LCj-LcMNl6MIlFlZvA­iNw_Ea5SINE2H0MkPHeQ­rmlqMJuTmCuWed­pv-Xlw1RwY

https://www.sci­encedirect.com/sci­ence/article/pi­i/S001502821830428X

https://www.sci­encedirect.com/sci­ence/article/pi­i/S0015028218304266

https://journal­s.lww.com/co-obgyn/abstrac­t/2016/06000/the_im­pact_of_stres­s_on_fertility_tre­atment.10.aspx

Autor článku

Ing. Kateřina Jakešová

Vystudovala jsem obor Výživa a potraviny na České zemědělské univerzitě v Praze. Rozumím tomu, jakým způsobem výživa ovlivňuje lidské zdraví a také trávicím procesům v lidském těle. Jsem převážně odborníkem na výživu dětí, kde čerpám mnohdy z osobních zkušeností. Absolvovala jsem také semestry anatomie a fyziologie, ve kterých se i nadále vzdělávám. Během studií jsem strávila rok v Itálii, kde jsem se naučila obstojně italsky a také to, v čem pro nás může být inspirací středomořská kuchyně. Když zrovna nepíšu články, tak cestuju, hraju volejbal a studuju marketing.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.