Spánek a jeho vliv na naše tělo se často podceňuje. Po kvalitně prospané noci jsme pozornější, veselejší a méně náchylní k podráždění. Ne všichni však zvládneme rychle usnout po náročném dni. Největším nepřítelem spánku je stres a toho zažíváme občas víc, než jsme si ochotni přiznat. Naštěstí jsou způsoby, jak zlepšit podmínky pro usínání a pomoct si ke klidnému odpočinku.
Abychom se cítili po noci odpočatí, měli bychom spát dostatečný počet
hodin, prospat se všemi fázemi spánku a budit se z lehkého spánku.
Lehký spánek trvá přibližně deset minut. Zpomaluje se
svalová aktivita, napůl spíme a napůl jsme ještě vzhůru, je snadné nás
probudit.
V hlubokém spánku je dýchání a srdeční tep na
nejnižší úrovni. V nejhlubším spánku rytmicky
dýcháme, naše svalová aktivita je výrazně omezená a dochází
k celkové regeneraci organismu. Ve fázi REM je mozek často
i aktivnější než ve dne, zvyšuje se rychlost dýchání, krevní tlak a
zdají se nám sny.
Přechodná nespavost je nejčastěji způsobená stresem a
většinou odezní jakmile se zbavíme spouštěče (vykonání zkoušky,
absolvování pohovoru nebo veřejného výstupu). Není patologická a
nemusíme vyhledávat lékařskou pomoc.
Jako akutní nespavost se označují poruchy spánku trvající
déle než měsíc. Jejich příčina je nejasná, nebo přetrvávají, i když
jsme se zbavili stresoru. Pokud nespavost trvá déle než měsíc, již je
doporučená konzultace s lékařem.
Extrémním stavem je chronická nespavost, která vzniká buď
vlivem onemocnění, nebo se spustí sama od sebe. Vyžaduje komplexní léčbu
a péči odborníka.
Opravdové řešení potíží se spaním a usínáním je běh na dlouhou trať. Pro kvalitní spánek je důležité, aby člověk prošel všemi fázemi spánku. Proto je lepší se vyhnout použití léků, které často navozují nepřirozený spánek tím, že obcházejí lehčí fáze spánku a navozují přímo hluboký spánek. Přírodní produkty působí na příčinu nespavosti a napomáhají jak k lepšímu usnutí, tak k lepšímu průběhu spánku.
Nejšetrnější cestou jak dlouhodobě zlepšit kvalitu spánku jsou přírodní doplňky stravy. Výhodou těchto tobolek je, že obsahují koncentrované množství léčivých bylin a jejich účinek pocítíte krátce po užití. Uklidňují organismus a pomohou od nervového napětí.
„Pro kvalitní spánek je důležité věnovat pozornost tomu, co
jíte před spaním. Některé potraviny a nápoje mohou negativně ovlivnit
kvalitu spánku.
Pro kvalitnější odpočinek se vyhněte konzumaci kofeinu, alkoholu,
těžkých a mastných jídel, kořeněných pokrmů, cukrů a rafinovaných
sacharidů. Místo toho vsaďte na lehké a snadno stravitelné potraviny a
nápoje, které podporují spánek, jako jsou banány, mléko, mandle,
heřmánkový čaj a ovesné vločky. Tyto drobné změny vám mohou pomoci
dosáhnout lepší kvality spánku a celkového zdraví.“
Možná je to překvapivé, ale pravidelné vstávání je důležitější než usínání. Jestliže se totiž budete ráno budit vždy ve stejný čas, večer se potřeba spánku dostaví sama od sebe.
Nekoukejte na mobil nebo do počítače před spaním, a to nejen kvůli modrému světlu. Ve tmě tělo vyplavuje spánkový hormon melatonin a když se vystavíte přímému světlu z obrazovky, tento proces narušíte. Díky tomuto zvyku také ulevíte své mysli, snížíte totiž množství informací, které musí mozek před spaním zpracovat.
Spojte usínání s činností, která vám navodí příjemný pocit klidu. Zkuste třeba ztlumit světlo, zapálit si svíčku a dopřát si šálek čaje. Klidně zkuste i něco aktivnějšího, např. krátké cvičení jógy.
Zapište si všechny úkoly, které musíte následující den splnit. Budete lépe spát s vědomím, že na nic přes noc nezapomenete a budete se cítit více připraveni na následující den.
Kvalita vzduchu v místnosti ovlivňuje i kvalitu spánku. Po dobu spánku tělo spotřebuje velké množství kyslíku, proto je dobré před spaním důkladně vyvětrat. O vlivu čerstvého vzduchu může vyprávět asi každý, kdo někdy kempoval nadivoko. Minimálně proto doporučujeme používat čističku vzduchu. Udržujte také nižší teplotu v místnosti, ideální pro spánek je 17–21°C. Myslete také na vlhkost vzduchu.
Bylinky jsou pro své uklidňující účinky známé odpradávna. Zklidňují nervy, zlepšují usínání a celkovou kvalitu spánku. Bylinkové čaje jsou dobrým pomocníkem pro postupné a dlouhodobě účinné zlepšování spánku. Čaje pro dobrý spánek obsahují nejčastěji třezalku, meduňku, heřmánek, květy vlčího máku nebo kořen z kozlíku. Při výběru vhodné kombinace bylin se zaměřte i na jejich další účinky a vyberte si tu nejvhodnější kombinaci podle vašich potřeb.
Dobrý při nespavosti vyvolané stresem
Zklidňuje organismus, pozitivně ovlivňuje psychiku a nervovou soustavu
Vyvolává pocit pohody, zklidňuje nervy
Účinná při stresu, snižuje depresivní stavy, podporuje vnitřní klid
Při potížích s usínáním v těhotenství jsou vhodné slabší bylinky jako meduňka. Má lehké uklidňující účinky a pomůže s odbourání stresu. S bylinkami ale v těhotenství opatrně. Hlavně pokud na ně nejste zvyklá, raději se poraďte s odborníkem. Porodní asistentky také doporučují lehké pravidelné cvičení, i to redukuje stres a úzkost. Navíc napomáhá ke správné krevní cirkulaci a uleví vám třeba od nočních křečí v nohou.
Kvalitu spánku ovlivňuje v neposlední řadě i vhodně zvolená matrace, rošty, postel a polštář. Dobře zvolený polštář přispívá ke zdravému držení krční páteře, čímž se eliminují bolesti zad. Velké oblibě se těší zdravotní polštáře, které se díky paměťové pěně přizpůsobí liniím vašeho těla.
Při spaní na boku dopřejete svým dýchacím cestám více prostoru
Pravidelné čištění a zvlhčování nosní sliznice usnadňuje dýchání a tím zamezuje i chrápání
Příliš suchý vzduch vás může dráždit a způsobovat chrápání, ideální vlhkost vzduchu v místnosti je kolem 50%
Hygrometr neboli vlhkoměr je určen k měření vlhkosti vzduchu v obytných místnostech. Ta se liší podle ročního období. V létě je ideální vlhkost vzduchu mezi 40–55 %. V zimě, kdy je vzduch celkově více suchý, je ideální vlhkost mezi 45–60 %. Příliš suchý, nebo naopak příliš vlhký vzduch neprospívá dýchacím cestám. Přílišná vlhkost se může zadržovat ve zdech, což vede ke vzniku plísní. Díky vlhkoměru můžete stav vzduchu u vás doma neustále kontrolovat.
Snadno se tvarují na velikost vašeho ucha. Jsou dobrou volbou pro spaní i plavání, protože jsou vodotěsné.
Fungují podobně jako voskové a poskytují pohodlnější nošení. Jsou opakovaně použitelné, ale obvykle jsou při spaní na boku méně pohodlné.
Příjemně měkké špunty a pohodlné. Jejich porézní materiál je vhodným prostředím pro bakterie, takže je budete muset častěji vyměňovat.
Vystudovala jsem obor Výživa a potraviny na České zemědělské univerzitě v Praze. Rozumím tomu, jakým způsobem výživa ovlivňuje lidské zdraví a také trávicím procesům v lidském těle. Jsem převážně odborníkem na výživu dětí, kde čerpám mnohdy z osobních zkušeností. Absolvovala jsem také semestry anatomie a fyziologie, ve kterých se i nadále vzdělávám. Během studií jsem strávila rok v Itálii, kde jsem se naučila obstojně italsky a také to, v čem pro nás může být inspirací středomořská kuchyně. Když zrovna nepíšu články, tak cestuju, hraju volejbal a studuju marketing.
Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.