Horečka omladnic (puerperální sepse)

Horečka omladnic (puerperální sepse), jak již název napovídá, jedná se o horečnaté onemocnění, které doprovází i další příznaky. Je to bakteriální infekce spojená s porodem, zejména pak s komplikacemi po porodu, jako je retence placentárních částí nebo infekce řezné rány po císařském řezu. 
 

Obsah článku

 

Historický kontext

Před zavedením moderních hygienických postupů v 19. století byla horečka omladnic jednou z hlavních příčin úmrtnosti matek po porodu. V nemocnicích často umíralo až 25% rodiček právě kvůli této infekci. Její název je odvozen z latinského slova puer „dítě“ a parere „přivést.“ Období bezprostředně po porodu bylo označováno jako puerperium, tedy šestinedělí. Pozornosti lékařů si tato choroba vydobyla až v 18. a 19. století. Ignaz Semmelweis, maďarský lékař, je považován za jednoho z průkopníků v oblasti prevence horečky omladnic. V roce 1847 upozornil na ruce lékařů jakožto na hlavní zdroj infekce a navrhl, aby si lékaři důkladně myli ruce chlorovaným vápenným roztokem, vždy mezi vyšetřováním jednotlivých pacientů. To dramaticky snížilo výskyt tohoto onemocnění.

 

Příznaky a diagnostika

Příznaky horečky omladnic obvykle zahrnují vysokou horečku, třesavku, zrychlený srdeční tep, bolest v podbřišku a může se objevit i výtok, hnis nebo krvácení.

 

Diagnostika zahrnuje klinické hodnocení pacientky, kultivaci vzorků a krevní testy. Důležité je rozlišit puerperální horečku od jiných potenciálních příčin horečky po porodu, jako jsou močové infekce, mastitida nebo tromboflebitida (kombinace trom­bózy a zánětu žilní stěny).

 

Příčiny a prevence

Horečka omladnic je způsobena bakteriemi, které vstoupí do dělohy během porodu, případně po něm. Nejběžnější patogeny zahrnují Streptococcus, Escherichia coli, Clostridium a některé další gramnegativní bakterie. Riziko vzniku infekce je vyšší u žen, které podstoupily císařský řez, měly dlouhý porod nebo měly poranění dělohy během porodu či více vaginálních vyšetření během porodu. Rizikem jsou stále ještě dnes (byť v minimální míře) nákazy získané v souvislosti s pobytem ve zdravotnickém zařízení. Může  je přenášet zdravotnický personál, avšak zdrojem může být i nedostatečná hygiena jak rodičky. Dále se infekce přenáší při chybné manipulaci s ložním i osobním prádlem, při chybném odstraňování infekčního materiálu jako je stolice nebo krev. Na porodních a novorozeneckých odděleních jsou stanovené přísné hygienické předpisy, které zamezují vzniku bakteriálních infekcí.

 

Prevence zahrnuje zejména dodržování hygienických postupů během porodu, včetně mytí rukou a sterilizace nástrojů. Mezi 35. – 37. týdnem těhotenství podstupují těhotné ženy screening na streptokokové infekce. Při pozitivním nálezu může být nasazena profylaktická dávka ATB před porodem. 

 

Léčba

Horečka omladnic je léčena antibiotiky. Volba konkrétního antibiotika závisí na typu bakterie, která způsobuje infekci, a na její citlivosti na léky. Léčba obvykle začíná širokospektrými antibiotiky, dokud nejsou k dispozici výsledky kultivace. Pokud se stav pacientky nezlepší během 48 hodin, může být nutná revize léčby.

 

V některých případech může být také nutný chirurgický zákrok, například pro odstranění zbytků placenty nebo léčbu abscesu v děloze.

 

Dopady na matku a dítě

Pokud není horečka omladnic správně léčena, může způsobit vážné komplikace pro matku, včetně sepse (otrava krve), abscesu dělohy nebo peritonitidy (zánět pobřišnice). Může také ovlivnit schopnost kojení a či mít i negativní dopad na její duševní zdraví.

 

Během porodu se mohou hnisavé bakterie dostat do očí dítěte a způsobit zánět. Dalším citlivým místem může být novorozenecký pupek (pupeční pahýl). Pro novorozence může infekce matky znamenat oddělení, které může ovlivnit vazbu matky a dítěte. Zároveň může omezit přístup miminka k mateřskému mléku.

 

Prevence a hygiena

Prevence horečky omladnic je základem ochrany matky a dítěte před komplikacemi. Hlavním klíčem k prevenci je dodržování striktních hygienických postupů před, během a po porodu. Toto zahrnuje mytí rukou, sterilizaci nástrojů, čistotu porodního prostředí a včasnou detekci a léčbu jakýchkoli známek infekce, ale také důkladnou hygienu matky, hlavně po porodu během šestinedělí. Dále je důležité monitorovat matku po porodu pro jakékoli příznaky infekce, aby se rychle mohla zahájit léčba.

 

Současný výskyt a epidemiologie

Ačkoli byly v minulosti horečky omladnic mnohem běžnější, díky moderním hygienickým postupům a antibiotikům se jejich výskyt výrazně snížil. Přesto v některých částech světa, zejména v méně rozvinutých zemích, zůstávají horečky omladnic vážným zdravotním problémem. V těchto oblastech může být výskyt vyšší kvůli nedostatečnému přístupu k zdravotní péči, nedostatku hygienických prostředků a větší prevalence patogenních bakterií. Dle odhadů WHO z roku 2020 postihuje horečka omladnic celosvětově zhruba 7 % žen. V rozvinutých zemích je to řádově méně. Vyšší riziko poporodní infekce je spojené s císařským řezem.

 

Závěr a doporučení

Horečka omladnic je potenciálně život ohrožující stav, který může mít vážné důsledky pro matku i dítě. Prevence a včasná léčba jsou klíčové pro ochranu zdraví obou. Doporučuje se, aby všechny těhotné ženy měly přístup ke kvalitní zdravotní péči a byly informovány o rizicích a příznacích horečky omladnic. Také je důležité zdůraznit význam hygieny během porodu a po něm, aby se minimalizovalo riziko infekce.

 

Zdroje

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/pmc/ar­ticles/PMC9543­042/

https://pubmed­.ncbi.nlm.nih­.gov/33345880/

https://www.who­.int/teams/se­xual-and-reproductive-health-and-research-(srh)/areas-of-work/maternal-and-perinatal-health/maternal-sepsis#:~:tex­t=Maternal%20sep­sis%20is%20a%20li­fe,abortion%20or%20th­e%20postpartum%20pe­riod.

https://bmcin­fectdis.biomed­central.com/ar­ticles/10.1186/s12879–021–06779–0#:~:text=Howe­ver%2C%20the%20WHO%20Glo­bal%20Maternal,de­aths%20in%2020­17%20%5B8%5D.

https://www.the­lancet.com/jou­rnals/langlo/ar­ticle/PIIS2214–109X(20)30109–1/fulltext

https://www.he­althline.com/he­alth/puerperal-infection

https://www.ve­rywellhealth.com/pu­erperal-fever-5211932

https://emedi­cine.medscape­.com/article/796892-overview?form=fpf

https://www.web­md.com/baby/what-is-postpartum-endometritis

Pilulka odborník PharmDr. Jana Krejcarová říká:

„Porod je pro mnoho žen úžasným zážitkem. Poté, co se vaše dítě narodí, je normální soustředit veškerou svou pozornost a úsilí na váš malý dáreček. Puerperium (šestinedělí) je období, kdy dochází k návratu změn, které vznikly těhotenstvím a porodem, čerstvá maminka se učí kojit a starat se o miminko. 

 

Je důležité si ale pamatovat, že tělo potřebuje čas na zotavení (i mnohem delší) a je třeba dbát na pravidelnou hygienu (sprchování) k léčbě ran a předejití infekčních komplikací. Infekce v šestinedělí je jednou z příčin mateřské nemocnosti a ve vzácných případech může ohrozit ženu na životě. Před objevením zásad asepse a antisepse (tzn. důkladná dezinfekce rukou porodníka, sterilní rukavice, sterilní nástroje…) však těchto komplikací bylo daleko více a nezřídka ženy po porodu umíraly.“

 

Autor článku

PharmDr. Jana Krejcarová

Již na gymnáziu jsem měla v oblibě biologické a chemické předměty, takže rozhodnutí pro farmaceutický obor bylo jednoduché. Po absolvování Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy jsem zapadla mezi řady lékárnic a lékárníků s odhodláním pomáhat lidem. Práce lékárnice je každodenním motorem pro hledání nových informací, sledování vývoje zdravotnického odvětví. Ve volném čase se ráda věnuji muzice a aktivně relaxuji v přírodě.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.