Hořčík: vše, co potřebujete vědět

Hořčík je minerální prvek, který hraje klíčovou roli v mnoha biologických procesech v těle. Je významný pro správnou funkci svalů, nervového systému a energetického metabolismu, kde je ho zapotřebí k aktivaci mnoha různých enzymů. Dále se podílí na přenosu vzruchu z nervů do svalů. Jeho nedostatek může mimo jiné způsobit křeče, třes, zmatenost nebo srdeční arytmii.

 

Role hořčíku v lidském těle

Hořčík disponuje vlastnostmi, díky kterým dokáže integrovat s proteiny. Je tedy součástí řady proteinových enzymů, které přeměňuje základní živiny, jako bílkoviny, sacharidy a tuky, a podílí se tak na tvorbě energie, napětí v cévách, práci svalů a přenosu nervových signálů. Největší množství hořčíku je v lidském těle zastoupeno v kostech, kde má vliv na kostní buňky, dále ve svalech a ovlivňuje tak svalovou kontrakci. Většina hořčíku se nachází uvnitř buněk a menší část v mimobuněčných tekutinách a v krevní plazmě, kde rovněž zastává důležitou roli v regulaci srážení krve. Hořčík v lidském těle má vliv zejména na:

 

  • snížení únavy a vyčerpání
  • činnost nervové soustavy
  • syntézu bílkovin
  • psychiku
  • stav kostí a zubů
  • proces dělení buněk

 

Nedostatek hořčíku je velmi častý. K jeho ztrátě může docházet nadměrným pocením, při fyzické námaze nebo je typický u pacientů s diabetem. Větší množství hořčíku potřebují především lidé trpící chronickým stresem nebo střevními záněty

Doporučený denní příjem a zdroje hořčíku

Doporučený denní příjem hořčíku závisí na různých faktorech, včetně pohlaví nebo věku, protože v důsledku stárnutí se magnesium hůře vstřebává. Doporučená denní dávka hořčíku pro ženy je 300 až 350 mg, u mužů je to více, a to 400 až 450 mg, u dětí pak méně než 250 mg. Potřeba hořčíku však narůstá v období těhotenství a vyšší dávku by měli doplňovat také sportovci nebo pacienti užívající antibiotika. Hořčík lze přijímat v běžně dostupných potravinách jako je ovoce, zelenina, luštěniny, ořechy, semena, droždí, celozrnné pečivo, těstoviny, ryby, maso nebo mléčné výrobky.

Příznaky nedostatku a přebytku hořčíku

Nedostatek hořčíku v těle patří mezi nejčastější potíže a projevuje se mnoha příznaky. Například únavou, bolestí hlavy, svalovými křečemi, oslabenou imunitou, bolestmi břicha, menstruačními bolestmi, neschopností se soustředit, nervozitou, potížemi se spánkem, srdeční arytmií, zhoršenou mineralizací kostí nebo zvýšeným napětím v cévách, což může vést k vysokému krevnímu tlaku

Pilulka odborník Ing. Kateřina Jakešová říká:

„Podle nejnovějších studií přibližně 50 % obyvatel západní Evropy a USA přijímá méně hořčíku než je doporučená denní dávka. Potřeba magnézia stoupá během fyzické a psychické aktivity nebo během stresového období, často je nezbytné tuto minerální látku suplementovat. 

 

V nabídce doplňků stravy se vyskytuje několik typů hořčíku, z nichž pouze některé lidské tělo dokáže efektivně absorbovat. Doporučuji užívat magnézium vždy ve formě sloučeniny, jako nejvhodnější se jeví soli vázáné na organické sloučeniny. Minerální cheláty jsou pro lidské tělo přirozenou formou, snadno procházejí střevní stěnou do krevního řečiště a jsou vysoce biologicky účinné. Výbornou volbou je Magnesium bisglycinát.“

 

Hořčík ve farmacii a léčbě

Doplňky stravy obsahující hořčík jsou často kombinovány například s vápníkem, zinkem nebo draslíkem. Hořčík jako doplněk je velmi dobře vstřebatelný a nehrozí jeho předávkování, jelikož tělo se dokáže nadbytku zbavit přirozenou cestou. Co se týká užívání hořčíku s jinými doplňky stravy, není úplně vhodné užívat hořčík s železem nebo s vápníkem, kde je potřeba dodržet poměr vápníku a hořčíku přibližně mezi 2:1 až 1:1.

Kooperace hořčíku s vitamínem D je také zajímavá, jelikož vitamín D je regulátor spousty procesů v těle. Působí i na vstřebávání hořčíku, ve vyšších dávkách však může vstřebávání hořčíku zpomalovat, proto se spíše doporučuje užívat tyto dva doplňky stravy samostatně. Hořčík lze užívat v tabletách, tobolkách, tekuté formě nebo šumivých tabletách.

Speciální skupiny a hořčík

Hořčík je důležitý především pro ženy v těhotenství. Jeho nedostatek totiž může vést ke křečím v nohách, k tvrdnutí břicha nebo k pocitu únavy a vyčerpanosti. Nedostatek tohoto minerálu může vést dokonce i k předčasnému porodu. Rovněž pro sportovce je hořčík nezbytný, protože snižuje vyčerpání, podílí se na dobrém energetickém metabolismu a udržuje dobrý stav kostí a svalů. Zejména se stará o správné svalové napětí a spolu se zinkem pomáhá k rychlému zotavení svalů po náročném výkonu.

Nezastupitelnou hodnotu má hořčík pro seniory. S rostoucím věkem se totiž snižuje schopnost těla absorbovat důležité látky a minerály ze stravy. Pokud tedy dochází k nedostatečné konzumaci jídel bohatých na hořčík, může to vést k nedostatku tohoto minerálu v těle. Nedostatek hořčíku může také zvýšit hladinu oxidativního stresu a zánětlivosti, které přispívají ke zdravotním komplikacím jako je diabetes 2. typu nebo obezita. Nemoci mohou mít navíc těžší průběh. Primárně je ale hořčík pro seniory důležitý, protože ovlivňuje kosti, svaly, paměť, schopnost řešit problémy a vybavovat si slova či informace.

Závěr

Hořčík je minerální látka, která má v lidském těle nezastupitelné místo. Důležitý je zejména pro těhotné ženy, seniory a sportovce. Získat ho lze z potravin nebo jeho hladinu lze podpořit pomocí doplňků stravy. Nedostatek hořčíku se projevuje únavou, vyčerpaností, neschopností se soustředit nebo svalovými křečemi.

Zdroje

Autor článku

Ing. Kateřina Jakešová

Vystudovala jsem obor Výživa a potraviny na České zemědělské univerzitě v Praze. Rozumím tomu, jakým způsobem výživa ovlivňuje lidské zdraví a také trávicím procesům v lidském těle. Jsem převážně odborníkem na výživu dětí, kde čerpám mnohdy z osobních zkušeností. Absolvovala jsem také semestry anatomie a fyziologie, ve kterých se i nadále vzdělávám. Během studií jsem strávila rok v Itálii, kde jsem se naučila obstojně italsky a také to, v čem pro nás může být inspirací středomořská kuchyně. Když zrovna nepíšu články, tak cestuju, hraju volejbal a studuju marketing.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.