Hořčík neboli magnesium je minerál nezbytný pro správnou funkci nervového systému a nervosvalový přenos. Nejvíce ho najdeme v kostech (až 70 %) a ve svalech (27 %), dále v tukové tkáni či krevním séru. Hořčík se řadí mezi nejhojněji zastoupené …
Hořčík neboli magnesium je minerál nezbytný pro správnou funkci nervového systému a nervosvalový přenos. Nejvíce ho najdeme v kostech (až 70 %) a ve svalech (27 %), dále v tukové tkáni či krevním séru. Hořčík se řadí mezi nejhojněji zastoupené prvky v přírodě.
Hořčík je nejdůležitějším a zároveň nejdeficitnějším minerálem našeho organismu, jeho nedostatkem trpí zhruba každý třetí Čech. V těle aktivuje více jak 300 enzymů odpovědných za nejdůležitější metabolické procesy. Bohužel si tento minerál nedovede naše tělo vytvářet samo a proto bychom ho měli přijímat v rámci potravy nebo pomocí speciálních doplňků stravy.
Během těhotenství se potřeba magnesia zvyšuje o 15 - 20 % z důvodu vyššího prokrvení ledvin a jeho větším vylučováním do moči.
Potřeba hořčíku se také zvyšuje se stoupajícím věkem.
Hořčík přijímáme běžně ze stravy. Bývá označován jako “prvek života” právě díky jeho nepostradatelnosti pro většinu živočichů. Nejlepší je samozřejmě příjem v jeho přirozené podobě, kdy je vysoce vstřebatelný. Jaké jsou tedy jeho zdroje? Obecně platí, že potravinové zdroje bohaté na vlákninu bývají zpravidla bohaté právě i na hořčík.
Další zdroje hořčíku:
Předávkování hořčíkem je prakticky nemožné. Tělo si stále udržuje svou vnitřní rovnováhu dle svých potřeb a přebytek hořčíku vyloučí přirozenou cestou (močí, stolicí, potem), v takovém případě může hořčík vyvolat průjem.
Projevy nadbytku hořčíku v těle:
Nedostatek hořčíku v těle
Absence hořčíku v organismu může vést k mnoha obtížím a být důvodem vzniku některých civilizačních chorob. Dále může vést k řídnutí kostí nebo způsobovat poruchy spánku.
Hořčík patří mezi přirozené antagonisty vápníku - spolu působí synergicky na buněčnou membránu a náš organismus se sám snaží udržovat neustálý poměr mezi těmito prvky. Pokud máme málo hořčíku v buňkách, organismus si pak uvolňuje potřebný vápník z míst, kde je ho nejvíc, tzn. z kostí a odplavuje ho ledvinami pryč z organismu. Tehdy hrozí riziko vzniku osteoporózy. Proto je vyvážený poměr mezi hořčíkem a vápníkem tak důležitý.
Hořčík a osteoporóza
Zvýšeným příjmem pouze vápníku v případě osteoporózy dochází i ke zvýšení poměru mezi vápníkem a hořčíkem a tím i rychlejšímu uvolňování vápníku z kostí… Je proto potřeba vždy doplňovat oba prvky ve vyváženém poměru. Naopak suplementace samotného hořčíku nevadí.
Zákazníci si oblíbili řady Beggs. Nejlépe hodnoceným produktem je Beggs Magnesium bisglycinate 380mg + P5P COMPLEX 1,4mg 60 kapslí.
Produkty z kategorie Hořčík pro vegany jsme pro vás seřadili od nejlépe hodnocených. Hořčík pro vegany jsme pro vás také poskládali od nejkvalitnějších. Hořčík pro vegany jsme pro vás seřadili od nejprodávanějších.