Homeopatie: co byste měli vědět

Víte, co je homeopatie? Je to alternativní způsob léčby, ke kterému se často obrací ti, kterým už západní medicína nepomáhá. Je založena na principech, že „podobné se léčí podobným“ (similia similibus curentur) a že nižší dávky léků mohou mít silnější účinek. Homeopatické přípravky jsou často silně ředěné a připravované specifickými postupy. V tomto článku se dozvíte, kdy a jak homeopatie vznikla, jak funguje a jestli má zázračnou schopnost léčit.

Historie homeopatie

Homeopatie byla založena německým lékařem Samuelem Hahnemannem na konci 18. století. Hahnemann byl nespokojený s tehdejšími medicínskými postupy a začal experimentovat s různými látkami na sobě samém. Při svých experimentech objevil, že látky způsobující symptomy nemoci u zdravého člověka mohou léčit stejné symptomy u nemocného, pokud jsou podávány v dostatečně nízkých dávkách. Tento princip nazval „similia similibus curentur“ – podobné se léčí podobným. Homeopatie se rychle rozšířila po celé Evropě a později i do Spojených států.

Principy homeopatie

Homeopatie je založena na dvou základních principech:

podobne-se-leci-podobnym

Podobné se léčí podobným

Tento princip vychází z myšlenky, že látka, která způsobuje určité symptomy u zdravého člověka, může vyléčit stejné symptomy u nemocného člověka, pokud je podána v malé dávce.

potence

Potence a ředění

Homeopatické léky jsou připravovány procesem ředění a třepání (sukcese). Tento proces se nazývá potencování a věří se, že zvyšuje léčebné vlastnosti léku. Látky jsou často ředěny až do bodu, kdy v konečném roztoku nezůstává žádná molekula původní látky, přesto se věří, že léčebný účinek zůstává.

Druhy homeopatických přípravků

Homeopatické přípravky mohou mít různé formy, např.:

  • Pilulky a granule: Malé cukrové pilulky nebo granule, které jsou napuštěny homeopatickým roztokem.
  • Tekuté roztoky: Vodní nebo alkoholové roztoky, které obsahují homeopatickou­ látku.
  • Masti a krémy: Topické přípravky určené k aplikaci na pokožku. Příkladem jsou různé arnikové masti na svaly a klouby.
  • Tablety: Rozpustné tablety určené k vnitřnímu užití.

Každý druh přípravku se připravuje specifickým způsobem, který zahrnuje proces ředění a potencování, aby se dosáhlo požadovaného terapeutického účinku.

Využití homeopatie v praxi

Homeopatie se využívá k léčbě široké škály akutních i chronických onemocnění. Mezi běžně léčené stavy patří:

Homeopati se snaží přistupovat ke každému pacientovi individuálně, vybírají přípravky na základě celkového obrazu symptomů a celkového zdravotního stavu pacienta. Důležitou součástí homeopatické léčby je také důkladná konzultace, během níž se homeopat snaží pochopit nejen fyzické symptomy, ale také emoční a psychologický stav pacienta.

Na co si dát pozor při užívání homeopatik?

Jelikož se homeopatické perličky nechávají rozpustit v ústech, je třeba se před a po jejich podání vyvarovat konzumaci aromatických látek jako je třeba mentol, káva nebo tabák. Neznamená to, že byste se tomu museli vyhýbat úplně, není to žádnou kontraindikací, pouze to zhoršuje vstřebávání.

Herbadent ORIGINAL Homeo Zubní pasta bez mentholu 100 g

Můžete mít za 2 dny v pondělí 2. 9.

Colgate zubní pasta Propolis 2 x 75 ml

Můžete mít za 2 dny v pondělí 2. 9.
Curaprox Enzycal ZERO Zubní pasta 75 ml

Curaprox Enzycal ZERO Zubní pasta 75 ml

Můžete mít za 2 dny v pondělí 2. 9.

Weleda Měsíčková zubní pasta 75 ml

Můžete mít za 2 dny v pondělí 2. 9.

Vědecké zkoumání a kritika

Homeopatie je předmětem mnoha kontroverzí a diskusí ve vědecké komunitě. Téměř žádné vědecké studie neprokazují účinnost homeopatických léků nad rámec placeba. Kritici tvrdí, že principy homeopatie jsou v rozporu se základními zákony chemie a fyziky, zejména s ohledem na vysoký stupeň ředění, kdy v přípravku zůstává naprosté minimum nebo žádná molekula původní látky. Studie, které přišly s výsledky pozitivního vlivu homeopatik například na revma, mají zásadní mezery ve sbírání a zpracovávání dat, nejsou proto příliš důvěryhodné. Někdy se homeopatika používají i k léčbě diabetu, účinnost však není vědecky podložená, stejně jako celý princip homeopatie, takže bezpečnost není úplně stoprocentní.

Na druhou stranu, někteří zastánci homeopatie argumentují, že tradiční vědecké metody nejsou schopné zachytit jemné účinky homeopatických léků a že klinické zkušenosti ukazují na jejich efektivitu. Existují také studie, které naznačují možné mechanizmy účinku homeopatie, jako je paměť vody, kdy si voda zapamatuje, že v ní dříve byla nějaká léčivá látka, ale tato hypotéza zatím nebyla jednoznačně potvrzena.

Budoucnost homeopatie

Budoucnost homeopatie zůstává nejistá. Na jedné straně je stále populární mezi pacienty, kteří hledají alternativní přístupy ke zdraví, na druhé straně čelí silné kritice a tlaku na vědecké ověření její účinnosti. Výzkum v oblasti homeopatie pokračuje a snahy o lepší pochopení jejích mechanizmů a účinků mohou přinést nové poznatky. Klíčovým faktorem bude také, jak budou homeopatické léky regulovány a přijímány zdravotními autoritami po celém světě.

Závěr

Homeopatie je kontroverzní oblast alternativní medicíny s dlouhou historií a specifickými principy. Přestože její účinnost není jednoznačně prokázána vědeckými studiemi, mnoho lidí věří v její přínosy a nadále ji využívají. Klíčovým aspektem homeopatie je individuální přístup k pacientovi a důkladná konzultace, která se snaží zohlednit nejen fyzické, ale i emoční a psychologické aspekty zdraví. Budoucnost homeopatie závisí na dalším výzkumu, regulačních opatřeních a přijetí lékařskou komunitou.

Zdroje

https://www.cochra­ne.org/CD009710/A­RI_homeopathy-prevention-and-treatment-acute-respiratory-tract-infections-children

https://www.nccih­.nih.gov/heal­th/homeopathy

https://www.who­.int/medicines/a­reas/traditio­nal/Homeopathy­.pdf

https://bpspub­s.onlinelibra­ry.wiley.com/do­i/full/10.1046/j­.1365–2125.2002.01699.x

https://pubmed­.ncbi.nlm.nih­.gov/11815504/

https://link.sprin­ger.com/article/10­.1007/s00592–018–1235–7

Autor článku

Lucie Seidlová

Mám za sebou studium na Univerzitě Karlově, po kterém jsem se přesunula na Fakultu sportovních studií na Masarykově univerzitě. Ke zdravému životnímu stylu a pohybu jsem nikdy neměla daleko, až donedávna jsem totiž závodila v gymnastickém aerobiku. Zajímá mě, jak vše v těle funguje a sleduji nové trendy, které slibují dlouhodobé výsledky a spokojené lidi. Už od malička mě bavilo psát, a proto jsem ráda, že to můžu uplatnit zrovna v oblasti, ve které se každý den pohybuji. Zároveň se pořád dozvídám nové informace, které pak využívám v každodenním životě.

Všechny články od autora