Hlíva ústřičná: zázrak přírody

Hlíva ústřičná je jedna z nejpopulárnějších a nejvýživnějších jedlých hub na světě. Tento skvost přírody je známý nejen svou jedinečnou chutí, ale také potenciálními přínosy, které nabízí. Od svého objevení se hlíva ústřičná stala oblíbenou po celém světě, ať už pro své kulinářské využití nebo pro doplňkové účinky, které se stále více stávají předmětem vědeckého zájmu. Není jen obyčejnou houbou. A jaké jsou její největší přednosti? Pojďme se na to podívat.

 

Obsah článku

 

Nutriční hodnoty

Hlíva ústřičná je ceněna pro svůj vysoký obsah nutričně zajímavých složek. Je bohatá na bílkoviny, vitamíny, minerální látky a antioxidanty. Obsahuje vitamín B, vitamín D, fosfor, draslík a je jedním z mála zdrojů přírodního ergosterolu, který se na světle přeměňuje na vitamín D2. Její nízký obsah tuků a vysoký obsah vlákniny činí z hlívy ústřičné ideální potravinu pro zdravou výživu.

 

Zdravotní přínosy

  • Vitamíny, které obsahuje, posilují imunitní systém: Hlíva ústřičná obsahuje složky, které podporují imunitní systém, pomáhají v boji proti infekcím a zvyšují odolnost organismu.
  • Látky, které obsahuje, mohou mít protizánětlivé vlastnosti: Protizánětlivé účinky jsou užitečné pro zmírnění různých zánětlivých stavů.
  • Vláknina, která podporuje normální funkci trávicího systému.

 

Kulinářské využití

Hlíva ústřičná má výjimečnou chuť a univerzální použití v kuchyni. S jemně oříškovým nádechem a masitou texturou je skvělým doplňkem jak do vegetariánských, tak masových jídel. Je ideální pro smažení, grilování, dušení i pečení a může být použita v širokém spektru receptů od polévek a omáček po hlavní jídla a přílohy. Velmi oblíbený je guláš z hlívy. Kromě teplých pokrmů může být hlíva ústřičná využita i ve studené kuchyni, například v salátech nebo jako součást lehkých letních jídel. Její všestrannost a výživová hodnota ji činí cenným příspěvkem do jakékoli kuchyně.

Pilulka odborník Ing. Kateřina Jakešová říká:

„Hlíva ústříčná obsahuje celou řadu nutričně bohatých látek. Je bohatým zdrojem betaglukanů, které pomáhají udržovat hladinu cholesterolu v krvi. Další důležitou látkou, kterou hlíva obsahuje, je lovastatin, který blokuje tvorbu cholesterolu v lidském těle. Na základě struktury této látky byly syntetizovány další struktury, které se používají jako přípravky na snížení hladiny cholesterolu – tzv. statiny.“ 

 

 

 

Bezpečnost a varování

Ačkoliv je hlíva ústřičná obecně považována za bezpečnou, je důležité vzít v úvahu několik bezpečnostních opatření. Její konzumace by měla být umírněná, zejména u lidí s citlivým trávicím systémem, jelikož může v některých případech způsobovat nadýmání nebo nepohodlí. Osoby alergické na houby by se měly konzumaci hlívy ústřičné zcela vyhnout, stejně jako ti, kteří mají specifickou nesnášenlivost na některé z jejích složek.

 

Těhotné a kojící ženy by měly konzumaci hlívy ústřičné konzultovat s lékařem, jelikož neexistuje dostatek výzkumů o jejích účincích v těchto obdobích. Stejně tak je doporučeno konzultovat její užívání s lékařem při současném užívání jiných léků, abyste předešli možným interakcím.

 

Závěr

Hlíva ústřičná je fascinující houba s mnoha přínosy a širokým spektrem kulinářského využití. Od svých nutričních hodnot po další účinky, je skvělým příkladem toho, jak příroda poskytuje účinné prostředky pro podporu vašeho zdraví. Při správném a uváženém užívání může hlíva ústřičná představovat významný příspěvek k celkovému zdraví a podpoře imunity.

 

Zdroje

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/pmc/ar­ticles/PMC7230­384/

https://www.web­md.com/diet/what-health-benefits-oyster-mushrooms

https://www.me­dicinenet.com/24_im­pressive_bene­fits_of_oyster_mushro­oms/article.htm

Autor článku

Ing. Kateřina Jakešová

Vystudovala jsem obor Výživa a potraviny na České zemědělské univerzitě v Praze. Rozumím tomu, jakým způsobem výživa ovlivňuje lidské zdraví a také trávicím procesům v lidském těle. Jsem převážně odborníkem na výživu dětí, kde čerpám mnohdy z osobních zkušeností. Absolvovala jsem také semestry anatomie a fyziologie, ve kterých se i nadále vzdělávám. Během studií jsem strávila rok v Itálii, kde jsem se naučila obstojně italsky a také to, v čem pro nás může být inspirací středomořská kuchyně. Když zrovna nepíšu články, tak cestuju, hraju volejbal a studuju marketing.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.