Helicobacter pylori

H. pylori je zvláštní druh bakterie, který dokáže přežít v náročných podmínkách našeho žaludku. Je velice rozšířená, přičemž u některých lidí může infekce vyvolávat nepříjemné žaludeční potíže, včetně vzniku vředů. Podívejme se, jak se infekce projevuje, léčí i jak se jí lze preventivně vyhnout.

 

Obsah článku

  1. Úvod a definice Helicobacteru pylori
  2. Způsoby nákazy
  3. Příznaky a projevy
  4. Diagnostika
  5. Léčba
  6. Prevence
  7. Možné komplikace
  8. Závěr
  9. Zdroje

 

Úvod a definice Helicobacteru pylori

Helicobacter pylori je gramnegativní spirální bakterie, která kolonizuje žaludeční sliznici a je schopná přežívat v kyselém prostředí žaludku. Odhaduje se, že infikuje žaludek až poloviny světové populace, což z něj činí jednoho z nejčastějších patogenů u lidí. Ačkoli většina lidí infikovaných touto bakterií nemá žádné symptomy, je známo, že Helicobacter pylori může způsobit řadu žaludečních onemocnění, včetně gastritidy, vředů a dokonce žaludečního karcinomu.

 

Způsoby nákazy

Infekce Helicobacter pylori je obvykle získána v dětství a může trvat celý život, pokud není léčena. Bakterie se přenášejí z osoby na osobu různými přímými i nepřímými způsoby.  K infekci může dojít prostřednictvím osobního kontaktu (např. polibky, sdílení sklenic), fekálně-orální trasou (neumytí rukou po použití toalet) nebo infikovanou vodou či řádně neupravenými potravinami.

 

Příznaky a projevy

Většina lidí s infekcí H. pylori nebude mít žádné viditelné příznaky. Pokud však dojde k výskytu příznaků, mohou zahrnovat:

 

 

Diagnostika

Detekce Helicobacter pylori může být provedena několika způsoby, včetně krevních testů, měření radioaktivního uhlíku ve vydechovaném vzduchu, testů stolice nebo biopsie žaludku. V České republice se nejčastěji využívá právě ona biopsie při endoskopickém vyšetření.

 

Léčba

Léčba infekce Helicobacter pylori zahrnuje kombinaci antibiotik a léků na snížení žaludeční kyselosti. Je důležité dokončit celý léčebný cyklus a užívat všechny předepsané léky, aby se zabránilo rezistenci na antibiotika a navrácení infekce. Podpůrnou léčbou může být užívání probiotik. Mezi další varianty léčby mohou patřit inhibitory protonové pumpy, jež zabraňují tvorbě kyseliny v žaludku.

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka říká:

„Bakterie Helicobacter pylori patří mezi běžné žaludeční infekce. Dokáže přežívat v kyselém prostředí žaludku a i když u většiny infikovaných osob nevyvolává žádné obtíže, může způsobit řadu onemocnění zažívacího traktu, jako jsou vředové choroby žaludku a dvanáctníku nebo rakovinu žaludku.“

 

Prevence

Ačkoli neexistuje žádný jistý způsob, jak zabránit infekci helikobakterem, dodržování následujících doporučení může snížit riziko nákazy:

 

  • Pravidelné mytí rukou s mýdlem a vodou
  • Dostatečné tepelné zpracování potravin
  • Pití vody z bezpečných zdrojů

 

Možné komplikace

Infekce Helicobacter pylori může vést k několika komplikacím, včetně vředů žaludku a dvanáctníku, zánětu žaludku a zvýšeného rizika vzniku rakoviny žaludku. Až 90 % pacientů s duodenálním vředem a 60–80 % pacientů s vředem žaludku je pozitivní na infekci H. pylori. Eradikace Helicobactera pylori, tedy její úplné vymýcení, vede k vyléčení infikovaných pacientů.

 

Závěr

Infekce helikobakterem je jedním z nejčastějších bakteriálních onemocnění u lidí na celém světě. Ačkoli mnoho infikovaných osob nemá žádné příznaky, tato bakterie může způsobit vážné gastrointestinální problémy. Včasná diagnostika a léčba mohou pomoci zabránit komplikacím a zlepšit kvalitu života pacientů.

 

Tento článek je určen pouze pro vzdělávací účely a nenahrazuje odbornou lékařskou radu. Pro konkrétní doporučení se vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem.

 

Zdroje

https://www.ma­yoclinic.org/di­seases-conditions/h-pylori/symptoms-causes/syc-20356171

https://www.web­md.com/digesti­ve-disorders/h-pylori-helicobacter-pylori

https://my.cle­velandclinic.or­g/health/dise­ases/21463-h-pylori-infection

https://www.me­dicinapropraxi­.cz/pdfs/med/2011/03/06­.pdf

https://www.cgs-cls.cz/wp-content/upload­s/2015/04/gui­delines-infekce-helicobacter-pylori.pdf

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.