Fibromy / myomy: Komplexní průvodce

Fibromy, známé také jako myomy, jsou nezhoubné nádory, které se objevují v děloze. Nej­častěji se vyskytují v oblasti děložního těla, podstatně v méně případech pak v děložním hrdle. Jsou tvořeny děložním svalstvem a vazivem. Fibrom je diagnostikovaný přibližně 50 %  ženám v průběhu jejich života. Tyto nádory se často objevují během reprodukčních let, nejčastěji ve věku 20 až 30 let. Mohou se lišit v množství, velikosti a rychlosti růstu. Jaké jsou jejich příčiny a léčba?

Obsah článku

Příčiny fibromů a rizikové skupiny

Má se za to že fibromy vznikají, když se jedna buňka svalu opakovaně dělí a vytváří pevnou, gumovitou hmotu tkáně. Známe několik rizikových faktorů, které mohou v kombinaci s působením hormonů zvýšit pravděpodobnost výskytu myomů. Prvním je rasa. Z nejasných důvodů jsou fibromy častější (až třikrát) a závažnější u žen afroamerického původu ve srovnání s jinými rasovými skupinami. Druhým faktorem je rodinná anamnéza. Pokud měla vaše matka nebo sestra fibromy, máte vyšší pravděpodobnost jejich vývoje. Zvýšené riziko tohoto problému bývá i u žen, které začaly menstruovat před 10 rokem věku.

Příznaky fibromů

Většina žen s myomy nemá vůbec žádné příznaky. Proto jsou často nalezeny náhodně během rutinní gynekologické prohlídky. Pokud se nějaké příznaky objeví, nejčastěji se jedná o těžké, dlouhodobé nebo bolestivé menstruační krvácení. Menstruace, která trvá více než týden, nebo způsobuje, že se tampony / vložky nasáknou každou hodinu, jsou považovány za abnormální. Pokud fibromy dosáhnou velmi velké velikosti, mohou způsobit, že břicho se vyboulí jako během těhotenství, nebo tlačí na okolní orgány, což způsobuje stálý tlak v pánevní oblasti, časté močení nebo potíže s vyprazdňováním střev. Tyto případy ale nejsou časté.

Pilulka odborník Ing. Kateřina Jakešová říká:

„Fibromy jsou nezhoubné nádory pojivové tkáně, které se mohou vyskytovat kdekoli na těle, tedy nejen v děloze. Existují dva hlavní typy fibromů – měkké a tvrdé. Měkké fibromy, také známé jako kožní výrůstky, jsou často malé, visící na tenkém stonku. Tvrdé fibromy jsou pevné a rostou hluboko v kůži. Většina fibromů je bezbolestná a nezpůsobuje žádné příznaky. Fibromy obvykle nevyžadují léčbu, pokud nezpůsobují fyzické nebo estetické problémy. Mohou být odstraněny chirurgicky, kryoterapií (zmrazení), laserem nebo vypalováním.“

Diagnostika fibromů

Pokud váš lékař při pravidelné prohlídce najde útvar nebo pokud přijdete s příznaky, pravděpodobně budou použity jednoduché zobrazovací diagnostické postupy, jako je ultrazvuk. Kromě toho může váš gynekolog provést pro upřesnění ještě krevní testy nebo MRI, zejména pokud se snažíte otěhotnět nebo máte riziko výskytu rakoviny. 

Léčba fibromů

Pokud nemáte žádné nebo jen mírné příznaky, není nutné nasazovat žádnou léčbu, nedojde-li k zásadním změnám na myomu. Důležité jsou ale v tomto případě pravidelné kontrolní návštěvy lékaře. Léky nebo antikoncepce jsou další možnosti, které mohou pomoci zmírnit příznaky, jako jsou těžké, nepravidelné nebo bolestivé menstruace. V některých závažnějších případech je nutná operace

Navzdory obvyklé nezávažnosti mono pacientek nalezení a neléčení fibromu zpočátku vyděsí. Pokud vám byl nalezený fibrom a máte obavy, konzultujte své pocity s lékařem a nechte si podrobněji vysvětlit svou situaci, abyste získali větší pocit klidu.

Prevence

Ačkoli výzkumníci stále studují příčiny fibromových nádorů, je k dispozici málo vědeckých důkazů o tom, jak jim předcházet. Zatím lze za jedinou možnou prevenci považovat všeobecný zdravý životní styl, jako je udržování optimální váhy a dbání na zdravý jídelníček. Se svou genetickou výbavou toho bohužel příliš neuděláte. Navzdory tomu, že vznik myomů neovlivníte, máte velkou kontrolu nad jejich včasným nalezením, budete-li chodit pravidelně na preventivní kontroly. Zajímavostí také je, že s počtem narozených dětí riziko vzniku fibromu klesá.

Komplikace fibromů

Fibromy mohou způsobit svou velikostí řadu komplikací jako jsou:

  • bolesti v pánevní oblasti,
  • utlačování okolních orgánů,
  • těžké krvácení během menstruace,
  • problémy s plodností.

Ve většině případů však k ničemu takovému nedochází. Mnoho žen s fibromy úspěšně otěhotní a má děti a vede plnohodnotný život bez omezení.

Závěr

Fibromy jsou běžným zdravotním problémem mnoha žen. Ačkoli mohou při velké velikosti způsobit nepříjemné příznaky, většina fibromů je nezhoubná, nezpůsobuje žádné komplikace a nevyžaduje léčbu. Pokud máte fibromy, je důležité pravidelně konzultovat svůj zdravotní stav se svým lékařem, sledovat příznaky a chodit na pravidelné kontroly. 

Tento článek je pouze informativní. Neslouží jako náhrada lékařské konzultace ani vyšetření.

Zdroje

https://www.wi­kiskripta.eu/w/Fi­brom

https://www.vas­medic.cz/maga­zin/fibromy-male-kozni-vyrustky-a-jejich-typy/

https://www.e­uromelanoma.e­u/cs-cz/poznejte-kozni-nadornezhoubne-utvary/kozni-fibromy

Autor článku

Ing. Kateřina Jakešová

Vystudovala jsem obor Výživa a potraviny na České zemědělské univerzitě v Praze. Rozumím tomu, jakým způsobem výživa ovlivňuje lidské zdraví a také trávicím procesům v lidském těle. Jsem převážně odborníkem na výživu dětí, kde čerpám mnohdy z osobních zkušeností. Absolvovala jsem také semestry anatomie a fyziologie, ve kterých se i nadále vzdělávám. Během studií jsem strávila rok v Itálii, kde jsem se naučila obstojně italsky a také to, v čem pro nás může být inspirací středomořská kuchyně. Když zrovna nepíšu články, tak cestuju, hraju volejbal a studuju marketing.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.