Ekzém: Komplexní průvodce

Ekzém neboli dermatitida je jednou z nejčastějších kožních potíží. Dokáže způsobit mnoho nepříjemností v podobě svědění, zarudnutí a zánětu kůže. Ačkoli je ekzém běžný, stanovení jeho přesné příčiny a léčba mohou být poněkud složité. Jaké jsou jeho typy a co můžete dělat pro zlepšení stavu vaší pokožky?

Typy ekzému

Atopický ekzém

Atopický ekzém je nejčastějším typem ekzému a často se objevuje u dětí. Je mnohdy spojen s jinými alergickými onemocněními, jako je astma a senná rýma. Vyprovokovat ho také mohou hormonální výkyvy, pocení, stres, sluneční záření a jiné běžné věci, které bývají alergenem. Typické je pro něj střídání období klidu a silného průběhu.

Kontaktní dermatitida

Tento typ ekzému je způsoben přímým kontaktem kůže s alergenem nebo dráždivou látkou, jako jsou barviva, kosmetika a jiné chemikálie, kovy nebo rostliny. Na rozdíl od atopického ekzému se mu tak snadněji vyhnete, když omezíte přítomnost dráždivého faktoru.

Dyshidrotický ekzém

Tento typ ekzému postihuje ruce a nohy a je charakterizován malými puchýřky naplněnými tekutinou. Často jsou jím postižení lidé se sklony k atopickému nebo kontaktnímu ekzému.

Jak poznat ekzém?

Symptomy ekzému se mohou lišit v závislosti na typu ekzému a jednotlivci. Mezi ty nejběžnějšími pat­ří:

cara

Příčiny ekzému

Přesné příčiny ekzému nejsou zcela jasné, ale věří se, že v tom je kombinace genetických a environmentálních faktorů. Některé z hlavních příčin zahrnují:

  • Genetika: osoby s rodinnou anamnézou ekzému mají vyšší riziko vývoje onemocnění.
  • Alergeny: vystavení určitým alergenům, jako jsou pyl, prachové roztoče, sliny a srst zvířat nebo určité potraviny, může vyvolat ekzém.
  • Dráždivé látky: chemikálie, jako jsou čisticí prostředky, mýdla a detergenty, mohou dráždit kůži a způsobit ekzém.
  • Stres: emoční stres dokáže zhoršit nebo přímo vyvolat ekzém u některých lidí.
  • Podmínky prostředí: suché nebo chladné podnebí vysušuje pokožku, což také přispívá ke vzniku ekzémů. Dále může mít ekzém sezónní charakter a zhoršovat se na jaře nebo na podzim. 

Diagnostika

Diagnóza ekzému obvykle začíná lékařskou prohlídkou kůže a rozhovorem o symptomech. Lékař se může ptát na otázky o rodinné anamnéze, vystavení alergenům a dalších faktorech, které často souvisejí s ekzémem. K diagnostice mohou být použity kožní testy k určení, zda je ekzém způsoben alergií, biopsie, kdy se odebere malý kousek kůže k laboratornímu vyšetření nebo krevní testy k vyhledání protilátek spojených s alergiemi.

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka říká:

„Ekzém je chronický zánět kůže, je neinfekční, může být alergického nebo nealergického původu. Mezi nejčastější typy patří atopický a kontaktní ekzém. Atopický ekzém postihuje především děti. Kontaktní ekzém vzniká během přímého kontaktu pokožky s alergenem či dráždivým materiálem. Mezi nejčastější alergeny u kontaktního ekzému patří kovy (nikl, kobalt), guma, kosmetické prostředky aj.

 

Diagnostika spočívá v odebrání anamnézy, posouzení vzhledu pokožky, popř. krevní testy. Pokud se u vás objeví ekzém, je důležité v prevenci zhoršení stavu dodržovat režimová opatření jako je nekuřácké prostředí, eliminace a vyhýbání se alergenům, nošení vhodného oblečení a zdravý životní styl. V léčbě se volí topické krémy a případně antihistaminika či kortikoidy.“

Léčba ekzému

Léčba ekzému se zaměřuje na zmírnění symptomů, zejména svědění a zánětu. Léčba může zahrnovat:

  • Topické léky: Krémy a masti, které se aplikují přímo na kůži, mohou pomoci zmírnit svědění a zánět. Také promastí suchou pokožku. Sáhněte po tzv. emolienciích..
  • Orální léky: V závažnějších případech může lékař předepsat orální léky, jako jsou antihistaminika a v závažnějších případech kortikosteroidy. 
  • Světelná terapie: U některých pacientů se používá ultrafialové světlo, konkrétně úzkopásmové UVB záření o vlnové délce 311 nm.
  • Lázeňská léčba: V někte­rých případech se doporučuje pobyt v lázních, kde se využívají sirovodíkové minerální koupele.
  • Prevence infekcí: Poškozená kůže může být náchylnější k infekcím, proto je důležité udržovat kůži čistou a hydratovanou.

Prevence ekzému

Ačkoli výskytu ekzému nemůžete zcela zabránit, existují kroky, které můžete podniknout k jeho prevenci a ke zlepšení kvality vašeho života. Jedná se hlavně o hydrataci kůže, která tak zůstane vláčná a méně náchylná ke svědění a praskání. Vyvarujte se dráždivým látkám a alergenům, o kterých víte, že vám ekzém zhoršují. Nejen v teplejších měsících sáhněte po oblečení z přírodních prodyšných materiálů, které kůži dráždí méně než umělé tkaniny. Naučte se techniky na zmírnění stresu, protože chronický stres má za následek mnohem více než jen ekzém.

Závěr

Ekzém je chronické onemocnění, které může způsobit mnoho nepříjemností, ale s vhodnou léčbou, péčí a vyhýbáním se rizikovým faktorům je možné jeho symptomy kontrolovat a žít plnohodnotný život. Pokud máte podezření, že trpíte ekzémem, doporučujeme konzultovat se svým lékařem nebo dermatologem, aby vám mohl poskytnout správnou diagnózu a léčbu.

Článek nenahrazuje konzultaci s lékařem. V případě problémů se obraťte na odborníka.

Zdroje

https://www.so­len.cz/pdfs/lek­/2014/02/03.pdf

https://www.ma­yoclinic.org/di­seases-conditions/atopic-dermatitis-eczema/symptoms-causes/syc-20353273

https://www.me­dicinapropraxi­.cz/pdfs/med/2008/09/11­.pdf

https://www.nzip­.cz/clanek/366-kontaktni-alergie-spoustece-a-prevence

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.