Echinacea: působení na zdraví a vedlejší účinky

Echinacea, krásná rostlina známá také jako třapatka purpurová. Je více než jen okrasou zahrad, je to symbol síly a odolnosti, který se táhne přes staletí od domorodých Američanů až do moderních lékáren po celém světě. Echinacea není jen obyčejná květina. 

 

Obsah článku

 

 

Historický přehled

Echinacea, účinný pomocník při posilování imunitního systému, má své kořeny v historii. První záznamy o jejím používání pocházejí od domorodých Američanů, kteří tuto rostlinu využívali pro širokou škálu účelů – od péče o rány až po ošetření bolestí zubů.

 

Evropský objev echinacey v 18. století otevřel dveře jejímu studiu a vědeckému výzkumu. V průběhu let bylo identifikováno několik druhů echinacey, a její zařazení do moderního lékařství bylo předmětem rozsáhlých výzkumů a diskuzí. Ve 20. století získala echinacea na popularitě jako přírodní doplněk stravy, zejména v kontextu prevence nachlazení a jiných infekčních onemocnění. Díky svým předpokládaným imunostimulačním účinkům si získala uznání po celém světě.

 

Zdravotní účinky a použití

Echinacea je nejvíce známá pro své potenciální imunostimulační účinky. Studie naznačují, že může mírně snižovat riziko nachlazení a podporovat imunitní systém, což činí tuto rostlinu populární volbou pro podporu celkového zdraví, zejména během období chřipek a nachlazení.

Kromě svých předpokládaných účinků na imunitní systém byla echinacea tradičně používána pro péči o rány a kožní problémy.

 

Nejčastěji se užívá ve formě:

 

  • čajů,
  • tinktur,
  • kapslí,
  • mastí,
  • sirupů,
  • kapek.

Pilulka odborník Ing. Kateřina Jakešová říká:

„Echinaceu lze použít samostatně nebo v kombinaci s dalšími bylinami nebo vitamíny. Používá se jak vnitřně, tak i zevně ve formě mastí nebo krémů. Neměla by se používat dlouhodobě, po 2 týdenním užívání je na místě alespoň týdenní pauza. Nejčastěji se používá na podzim a v zimě. Oblíbená je ve formě tinktury nebo sirupu, který ocení převážně děti.“ 

 

Bezpečnost a vedlejší účinky

Krátkodobé užívání echinacey orální cestou je pro většinu dospělých pravděpodobně bezpečné; dlouhodobé účinky však nejsou dostatečně prozkoumané. Během těhotenství a kojení není bezpečnost echinacey plně potvrzena.

 

Nejčastějšími vedlejšími účinky jsou:

 

 

Závěr

Echinacea, s dlouhou historií má celou řadu využití, zůstává předmětem intenzivního vědeckého zájmu a debat. Ačkoliv některé studie naznačují její potenciální přínosy, zejména v podpoře imunitního systému a snížení rizika nachlazení, je důležité si uvědomit, že výsledky nejsou jednoznačné a další výzkum je zapotřebí. Bezpečnostní profil echinacey je většinou považován za příznivý u většiny osob. V případě nejasností o dávkování a vhodnosti echinacey kontaktujte lékaře.

 

Zdroje

https://www.nccih­.nih.gov/heal­th/echinacea

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/pmc/ar­ticles/PMC1193­558/

https://www.sci­encedirect.com/to­pics/immunolo­gy-and-microbiology/echi­nacea

Autor článku

Ing. Kateřina Jakešová

Vystudovala jsem obor Výživa a potraviny na České zemědělské univerzitě v Praze. Rozumím tomu, jakým způsobem výživa ovlivňuje lidské zdraví a také trávicím procesům v lidském těle. Jsem převážně odborníkem na výživu dětí, kde čerpám mnohdy z osobních zkušeností. Absolvovala jsem také semestry anatomie a fyziologie, ve kterých se i nadále vzdělávám. Během studií jsem strávila rok v Itálii, kde jsem se naučila obstojně italsky a také to, v čem pro nás může být inspirací středomořská kuchyně. Když zrovna nepíšu články, tak cestuju, hraju volejbal a studuju marketing.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.