Ebola: co byste měli vědět

Ebola je vážné, až smrtící virové onemocnění, které se šíří rychlostí blesku a ničí životy i komunity. Poprvé byla objevena v roce 1976 a od té doby způsobila několik ničivých epidemií. Virus se přenáší přímým kontaktem s tělesnými tekutinami infikovaných osob nebo zvířat a způsobuje horečku, krvácení a selhání orgánů. Tento článek nabízí přehled o Ebole a její prevenci.

Kde se Ebola vzala?

Virus Ebola, oficiálně známý jako ebolová hemoragická horečka, byl poprvé identifikován v roce 1976 při dvou současně probíhajících epidemiích v Nzaru, Súdánu, ve městě Yambuku a Demokratické republiky Kongo. Název „Ebola“ pochází od řeky Ebola v Demokratické republice Kongo, která je blízko místa prvního známého výskytu viru.

 

Původ viru Ebola je neznámý, za pravděpodobný rezervoár nákazy jsou považování ne­topýři, což zahrnuje druhy netopýrů žijících v těsné blízkosti lidských obydlí v postižených oblastech. První epidemie v roce 1976 vedla k více než 280 úmrtím. V mi­nulosti se úmrtnost pohybovala od 25 % do 90 % v různých ohniscích epidemie.

 

Příznaky

První příznaky infekce virem Ebola se často objevují 2 až 21 dnů po expozici viru. Tyto příznaky zahrnují:

Přenos viru

Virus Ebola se přenáší na lidi od divokých zvířat (šimpanz, gorily, kaloni, opice) a poté se šíří lidskou populací přes přímý kontakt s krví, tělními tekutinami (sliny, moč, sperma) a tkáněmi infikovaných lidí, živých i mrtvých, nebo zvířat. Netopýři a primáti (opice a lidoopi) jsou považováni za hlavní zdroje viru, kontaminované maso divokých zvířat je dalším způsobem šíření viru v mnoha částech Afriky. Ebola se nepřenáší vzduchem ani při manipulaci s penězi či potravinami.

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka říká:

Virus Ebola je původcem hemoragické horečky, jedná se o velmi závažné onemocnění. Smrtnost se udává 25–90 %. Projevy onemocnění zahrnují horečku, únavu, nevolnost až vnitřní krvácení se selháním orgánů. V rizikových oblastech jsou nejvíce ohroženou skupinou zdravotníci a rodinní příslušníci v kontaktu s nakaženou osobou.

 

Prevence spočívá ve vyhýbání se kontaktu s nakaženými osobami či mrtvými zvířaty, zdravotníci by měli dbát zvýšené opatrnosti a používat ochranné prostředky, jako jsou rukavice. Pokud jste se vrátili z oblasti s výskytem Eboly (země na území Západní Afriky) a objeví se u vás některé z uvedených příznaku, vyhledejte neprodleně lékařskou pomoc.

Diagnostika a léčba

Diagnostika Eboly v raném stádiu může být náročná, protože příznaky bývají podobné jako u jiných onemocnění, jako je malárie nebo tyfus. Pro potvrzení diagnózy se používají specializované laboratorní testy, jako je RT-PCR a detekce protilátek proti viru Ebola.

V současné době neexistuje specifická léčba pro nakažené pacienty. V posledních letech se vyvíjí vakcína, kterou se očkují zdravotníci a lidé v blízkém kontaktu s nakaženými a výsledky vypadají slibně. Nejlepší by však bylo, kdyby bylo možné očkovat celé oblasti preventivně, což zatím není možné.

Prevence Eboly

ochrana

Ochrana

V prevenci Eboly hraje velkou roli izolace pacientů, používání ochranných oděvů a rukavic při péči o infikované osoby, správná dezinfekce a likvidace zdravotnických potřeb a odpadu.

likvidace viru

Likvidace viru

Vir Ebola lze zneškodnit praním, slunečním zářením, vysokými teplotami nebo sušením. Na oblečení a předmětech s infikovanou krví nebo jinými tělesnými tekutinami však mohou viry zůstat déle.

Epidemie Eboly

V roce 2018 se objevila zatím poslední epidemie Eboly, hlavně na území Konga a Ugandy. Přibližně čtvrtina nakažených byla mladší 15 let a kvůli probíhajícím konfliktům a nedostatku financí nebylo možné rychle konat a zachraňovat všechny životy. Je třeba neopomíjet zdraví lékařů, kteří se o nakažené starají, ti se většinou dostávají k vakcínám a jsou od hlavy k patě zakrytí. Organizace jako Světová zdravotnická organizace (WHO) a Lékaři bez hranic hrají klíčovou roli v boji proti šíření viru a péči o pacienty.

Závěr

Ebola představuje jednu z nejzávažnějších zdravotních hrozeb moderní doby, ale díky vědeckému pokroku a mezinárodní spolupráci máme dnes lepší nástroje pro její zvládání než kdykoli předtím. Prevence, včasná diagnostika a efektivní léčba jsou klíčové pro minimalizaci dopadů této smrtící nemoci. Cílem je dokončit testování vakcíny a zpřístupnit ji v zemích s největší nákazou.

Zdroje

https://www.cdc­.gov/vhf/ebola/in­dex.html

https://www.who­.int/health-topics/ebola

https://szu.cz/wp-content/upload­s/2023/04/Horec­ka_Ebola_Infor­mace_pro_cestu­jici_osoby.pdf

https://khsst­c.cz/ebola-virus-souhrn-zakladnich-informaci/

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/pmc/ar­ticles/PMC5364­328/

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.