Druhy antikoncepce: vše, co potřebujete vědět

Výběr správné antikoncepce je důležitým rozhodnutím, které není radno brát na lehkou váhu.  Spolu s širokou škálou dostupných metod, od přirozených přes bariérové až po hormonální máme z čeho vybírat. Je ale důležité pochopit vlastnosti, výhody a potenciální rizika těchto různých metod proti otěhotnění.

 

Obsah článku

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka říká:

„Antikoncepce je nástroj, který slouží jako ochrana před neplánovaným těhotenstvím. Je ovšem důležité myslet na to, že žádný druh antikoncepce není 100% a může dojít k početí. Na trhu existuje několik druhů antikoncepce, od bariérových metod (např. kondom, který je i nejlepší prevencí před sexuálně přenosnými nemocemi), chemické metody (např. spermicidní gely), nitroděložní tělísko nebo hormonální antikoncepce. Při výběru antikoncepce si nechte poradit od svého gynekologa, který zná váš zdravotní stav a může vám předepsat vhodnou antikoncepci přímo vám na míru, pokud se rozhodnete pro jinou formu než přirozenou či bariérovou.“

Přirozené metody

Přirozené metody antikoncepce se soustředí na poznávání vlastního těla a cyklu. Zde jsou některé z nich:
 

  • Přerušovaná soulož: Metoda spočívá ve vyjmutí penisu z pochvy před ejakulací, čímž zabráníte vstupu spermií do pochvy.
  • Kalendářní metoda: Zakládá se na určování plodných a neplodných dnů na základě menstruačního cyklu.
  • Měření bazální teploty: Zahrnuje denní měření vaginální teploty ráno, aby se identifikovaly změny související s ovulací.
  • Pozorování cervikálního hlenu: Spočívá ve sledování změn ve vzhledu a konzistenci cervikálního hlenu, které naznačují plodné a neplodné dny.

Tyto metody vyžadují důkladnou znalost vlastního cyklu a pečlivé každodenní sledování. Nejedná se o 100% spolehlivou metodu, ale rozhodně je k vašemu tělu nejšetrnější. 

Bariérové metody

Bariérové metody antikoncepce mají velmi jednoduchý princip; fyzicky blokují spermie, aby nedošlo k oplodnění.
 

  • Kondomy: Jde o jednorázové silikonové produkty, které se nasazují na penis před pohlavním stykem, aby zabránily vstupu spermií do pochvy. Někdy se můžete setkat také s pojme mužská antikoncepce. Kondomy nemají žádné negativní účinky. Jedná se zároveň o jedinou metodu prevence sexuálně přenosných nemocí. Z tohoto důvodu řadí z lékařského hlediska k nejlepším antikoncepcím zejména při střídání více sexuálních partnerů.
  • Pesar nebo diaphragma: Vkládá se do pochvy před pohlavním stykem a ponechává se tam po určitou dobu, aby zabránil proniknutí spermií do dělohy. Běžně se vyrábí ze silikonu a je na rozdíl od kondomu znovu použitelný. Neposkytuje však ochranu proti pohlavním chorobám.

Tyto metody jsou účinné při správném použití, ale vyžadují pečlivou aplikaci při každém pohlavním styku. Pro někoho však může být výhodou, že se jedná o šetrnou a jen jednorázovou antikoncepci bez dlouhodobého účinku. Jak již bylo zmíněno, největší výhoda kondomů oproti jiným druhům antikoncepce je jejich prevence před sexuálně přenosnými nemocemi.

Chemické metody

Chemické metody antikoncepce zahrnují použití spermicidních látek, které ničí spermie nebo brání jejich pohybu. Tyto metody často vyžadují použití před každým pohlavním stykem a zahrnují:
 

  • Spermicidní gely, krémy nebo pěny: Aplikují se přímo do pochvy před pohlavním stykem.
  • Vaginální čípky: Rozpustí se v pochvě a vytvoří bariéru proti spermii.

Je důležité mít na vědomí, že chemické metody mohou být méně účinné než jiné formy antikoncepce a často se doporučuje jejich kombinace s bariérovými metodami. Některé chemické antikoncepce zakoupíte i bez předpisu.

 

Nitroděložní tělísko

Nitroděložní tělísko (IUD) je malé zařízení, které lékař umisťuje do dělohy. IUD může být hormonální, které postupně uvolňuje hormony, nebo měděné, které využívá měď pro zabránění oplodnění. Tato metoda je jednou z nejspolehli­vějších, s dlouhodobým účinkem a možností reverzibility. Hormonální IUD také může mít další zdravotní výhody, jako je zmírnění bolestivé menstruace a redukce intenzity krvácení. U měděné varianty se občas ženy potýkají naopak se silnější a bolestivější menstruací.

 

Hormonální metody

Hormonální metody antikoncepce zahrnují různé typy produktů, které ovlivňují menstruační cyklus a ovulaci. Hormonální antikoncepce působí tak, že brání ovulaci. Tyto metody zahrnují:
 

  • Antikoncepční pilulky: Obsahují kombinaci estrogenů a progestinů nebo pouze progestin.
  • Antikoncepční náplast: Aplikuje se na kůži a uvolňuje hormony transdermálně.
  • Antikoncepční injekce: Hormonální injekce, která se aplikuje jednou za 3 až 6 měsíců.
  • Antikoncepční kroužek: Vaginální kroužek, který se aplikuje jednou měsíčně a uvolňuje hormony přímo v pochvě.

Tyto metody jsou vysoce účinné, ale mohou mít vedlejší účinky, ať už fyzické, tak psychické, a vyžadují pravidelné užívání. S hor­monální antikoncepcí je spojováno mírně zvýšené riziko žilní a arteriální trom­bózy (tvorby krevních sraženin v žilách nebo v tepnách), riziko se dále zvyšuje pokud žena i kouří. Jedná se o antikoncepci na předpis, s jejímž výběrem vám pomůže váš gynekolog. 

Sterilizace

Sterilizace je trvalá a nevratná forma antikoncepce, která zahrnuje chirurgický zákrok. U mužů se provádí vasektomie, což je podvázání nebo přeříznutí chámovodů. U žen se provádí tubální ligace, což zahrnuje podvázání nebo zablokování vejcovodů. Sterilizace je velmi efektivní a vhodná pro jedince nebo páry, kteří se rozhodli, že již nechtějí mít další děti.

 

Nouzová antikoncepce

Nouzová antikoncepce, známá také jako postkoitální antikoncepce nebo „pilulka po“, se používá pro zabránění otěhotnění po nechráněném pohlavním styku nebo selhání běžné antikoncepční metody. Nejčastěji se jedná o tablety, které obsahují vyšší dávku hormonů, proto není radno je užívat jako lentilky, jen tak pro jistotu. Tyto pilulky by měly být užity co nejdříve, nejlépe do 72 hodin po pohlavním styku. Zpravidla se jedná o volně prodejnou antikoncepci bez předpisu.

Existuje také měděné nitroděložní tělísko, které lze použít jako nouzovou antikoncepci do 5 dnů po nechráněném styku.

V každém případě doporučujeme raději preventivně mít u sebe bariérovou antikoncepci, než řešit zpětně riziko nechtěného početí nouzovými prostředky.

 

Závěr

Výběr správné formy antikoncepce je klíčový pro efektivní a bezpečné plánování rodiny. Každá metoda má své specifické výhody, nevýhody a úroveň účinnosti. Při výběru je důležité zvážit osobní zdravotní stav, životní styl a dlouhodobé plány. Doporučuje se konzultace s lékařem nebo jiným zdravotním odborníkem, aby byla zvolena nejvhodnější metoda antikoncepce pro jednotlivce nebo pár.

 

Zdroje

https://acade­mic.oup.com/hum­rep/article/20/4/110­0/701081

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/pmc/ar­ticles/PMC3149­298/

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/pmc/ar­ticles/PMC7533­104/

https://solen­.cz/pdfs/int/2009/12/09­.pdf

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.