Zpět do poradny
Dotaz z 4. 6. 2024

Dětské škrkavky

Nemoci a příznaky
Dobrý den syn9 let je postižený má ve stolici škrkavky a dost.co na ně působí ucine děkuji za odpověď
Na dotaz odpovídá:

PharmDr. Pavel Horký, Ph.D.

Dobrý den,

škrkavka dětská je nejčastější parazitární onemocnění. Objevuje se nejvíce v oblastech s nižším hygienickým standardem, tam kde infikovaná vajíčka mohou být přítomna ve vodě, potravinách a površích, která byla v kontaktu s infikovanými výkaly.

Dospělci měří 10-20 cm a nacházejí se převážně v tenkém střevě. Vylučování stolicí je spíše ojedinělé a až v pokročilém stádiu nákazy. Se stolici odchází převážně vajíčka škrkavek, která nejsou viditelná lidským okem.

Ve více jak 80% je nákaza bezpříznaková a projevy se začínají stupňovat až s rostoucím počtem červů. Většinou se na nákazu přijde dříve, než jsou viditelné škrkavky ve stolici. Prvotní příznaky zasahují plíce a provází je horečka s průjmy. Děti mohou ubývat na váze.

Léčba je poměrně jednoduchá a rychlá. Při potvrzení diagnózy škrkavky dětské, která je prováděna mikroskopickým stanovením tři vzorků stolice a případně ultrazvukem, lékař předepíše účinnou látku mebendazol obsaženou v přípravku Vermox a doporučí dávkování pro dítě. Lék je samozřejmě vázaný na předpis.

Viditelné malé bílé červy odcházející se stolicí jsou roupy dětské, které jsou pravděpodobnější v našich podmínkách. I tak je nutné, aby přeléčení bylo v rukou lékaře a stejným přípravkem. Volně prodejné přípravky na parazitární nákazy nejsou dostupné.

Pokud by z nějakého důvodu nešla zajistil lékařská péče, pak určitou variantou je přípravek Vermophyt, dostupný na našich stránkách (viz Vermophyt sirup). Je třeba ho užívat po dobu 5 dnů, 30 minut před jídlem. Protřepat před každým použitím. Zapít dostatečným množstvím tekutiny, nejlépe neslazeného čaje nebo vody.

S pozdravem

Pavel Horký

Užitečné?

Doporučené produkty

Doporučené kategorie

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyZdraví a prevenceNemoci a příznakyBolestDoplňky stravyLékové interakceInfekceŽenské zdravíZažíváníDuševní zdravíKůžeBylinkyImunitaVitamíny a minerályDermokosmetikaAntikoncepceIntimní problémyDětiTěhotenstvíPohybový systémProbiotikaAntibiotikaVýživaAlergieMenstruaceMagnesiumVztahy a sexOči a ušiKloubyMužské zdravíNervový systémŽíly a cévyIntimní hygienaMočové cestyPéče o těloÚsta a zubyHubnutíLaktobacilyVitamin DKašelEkzémCholesterol a krevní tlakErekceHomeopatieDotaz na lékárnyDiabetesChřipka a nachlazeníDýchací soustavaOmega 3-6-9Bolest v krkuPéče o pleťKojeníHorečka, zvýšená teplotaVitamin CDětské nemociDezinfekceVlasy a nehtyRegeneraceNespavostNadýmáníSpánekSportSvalyZácpaDetoxikaceVaginální infekceMateřství a rodinaMazlíčciCestování a výletyKřečové žílyŘedění krveAlkoholReceptyOběhový systémKrásaDětská výživaPrvní pomocOstropestřecRýmaNáplastiOparOpalováníDomácnostProstataDomácí cvičeníKoronavirusČlánkyKontraindikacePřírodní kosmetikaInkontinenceSuperpotravinyLepekKosmetika pro mužeVegani a vegetariání

Podobné dotazy

Nejnovější dotazy

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy