Dětská škrkavka: výskyt, prevence

Škrkavka dětská, latinsky jako Ascaris lumbricoides, patří do říše živočichů a je klasifikována jako hlístice. Je to parazit, který se vyskytuje u člověka a lidoopů. Dospělí jedinci mohou měřit 15–20 cm a obvykle se nacházejív tenkém střevě hostitele.

 

Obsah článku

 

Příznaky škrkavky

Ve více než 85 % případů se neprojevují žádné příznaky, zejména pokud je počet červů malý. S rostoucím počtem červů se příznaky začínají stupňovat a na počátku onemocnění mohou zahrnovat dýchavičnost a horečku. Tyto příznaky může následovat otok a bolest břicha a průjem. Nejběžněji toto onemocnění postihuje děti, přičemž u této věkové skupiny může infekce zapříčinit také úbytek váhy, podvýživu a problémy s učením.

 

Parazitismus u člověka

Škrkavka dětská je jedním z nejběžnějších parazitů člověka. Vyskytuje se především v oblastech s nedostatečnou hygienou, kde může člověk snadno pozřít infekční vajíčka. Tyto vajíčka mohou být přítomna v kontaminované vodě, potravinách nebo na površích, která přišla do kontaktu s infikovanými výkaly.


Vývojový cyklus

Vývojový cyklus škrkavky začíná, když samice vyprodukuje vajíčka, která se dostanou ven s výkaly hostitele. Po opuštění těla hostitele se ve vajíčku vyvine larva, což trvá asi 2 až 3 týdny. Poté se vajíčko stává infekčním. Když člověk pozře infekční vajíčka, larva škrkavky putuje do žaludku a následně do krevního oběhu. Larva poté migruje do plic, kde způsobí kašel a vyvolá vykašlání hlenu. Po spolknutí hlenu se larva vrátí do žaludku a nakonec do tenkého střeva, kde dospívá.


Prevence a léčba

Prevence infekce škrkavkou dětskou spočívá především v dodržování základních hygienických návyků. Je důležité pravidelně si mýt ruce, zejména před jídlem a po návratu z venku. Konzumace kontaminované vody nebo potravin může vést k infekci, proto je doporučeno pít pouze čistou a filtrovanou vodu a důkladně umývat potraviny před konzumací. V oblastech s vysokým výskytem škrkavky je také doporučeno nosit obuv, aby se zabránilo kontaktu s kontaminovanou půdou. Pokud dojde k infekci, léčba spočívá v podání antiparazitik, které mohou efektivně eliminovat škrkavku z těla.


Možné komplikace

Ačkoliv většina infekcí škrkavky je mírná, mohou se objevit vážné komplikace. Tyto komplikace mohou zahrnovat perforaci střeva, což je proražení střevní stěny, nebo obturaci, což je ucpání střeva. Další možnou komplikací je obturace dýchacích cest během migrace larválních stádií. Tyto komplikace mohou být fatální a vyžadují okamžitou lékařskou pomoc.


Historie a výzkum

Škrkavka dětská je známa již po staletí a byla popsána v mnoha historických textech. Výzkum v oblasti škrkavky se zaměřuje na léčbu, prevenci a pochopení jejího vývojového cyklu. Díky moderním vědeckým metodám je nyní možné lépe rozumět životnímu cyklu škrkavky a hledat nové způsoby, jak zabránit jejímu šíření a léčit infikované jedince.


Zajímavosti

Jedním z fascinujících aspektů škrkavky dětské je její schopnost přežít v různých prostředích a adaptovat se na různé hostitele. Její blízký příbuzný, Ascaris suum, je parazitem prasat. Výzkumy ukázaly, že existují genetické a biologické podobnosti mezi těmito dvěma druhy, což naznačuje, že mohou mít společného předka.


Epidemiologie

Epidemiologie škrkavky dětské ukazuje, že se jedná o jednoho z nejběžnějších parazitů člověka na světě. Vysoká prevalence infekce je často spojena s chudými sanitárními podmínkami a nedostatečným přístupem k čisté vodě. Děti jsou často více náchylné k infekci kvůli svým hravým návykům a častému kontaktu s kontaminovanou půdou. Na celém světě je askariózou postiženo přibližně 0,8 až 1,2 miliardy osob, přičemž nejzávažněji postižené populace jsou v subsaharské Africe, Latinské Americe a v Asii. 


Diagnostika

Diagnóza infekce škrkavkou dětskou se obvykle provádí pomocí mikroskopického vyšetření stolice, kde mohou být vidět vajíčka škrkavky. V některých případech může být také použito ultrazvukové vyšetření k detekci dospělých červů v tenkém střevě.


Prevence v praxi

Kromě základních hygienických návyků, jako je mytí rukou a konzumace čisté vody, je důležité provádět pravidelné dewormingové programy v oblastech s vysokým výskytem škrkavky. Tyto programy často zahrnují podávání antiparazitik celým komunitám, aby se snížila prevalence infekce.

 

Tento článek je pouze informativní. Nenahrazuje lékařskou konzultaci ani vyšetření.

 

Zdroje

https://www.nzip­.cz/clanek/793-toxokaroza

DOLD, C; HOLLAND, CV. Ascaris and ascariasis.. Microbes and infection / Institut Pasteur. Jul 2011, s. 632–7. 

Pilulka odborník Mgr. Martina Macfeldová říká:

„Infekce škrkavkou dětskou je považována za jednu z tzv. zapomenutých tropických nemocí, což jsou onemocnění, která postihují hlavně chudé komunity v rozvojových zemích. Boj proti škrkavce vyžaduje koordinované globální úsilí, včetně výzkumu, financování a veřejného vzdělávání.“

Autor článku

Mgr. Martina Macfeldová

Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Od 90. let se nepřetržitě věnuji praktickému lékárenství, přičemž se také zajímám o novinky ve světě farmacie. Důkladně zjišťuji složení produktů, které jsou dostupné v zahraničí a u nás zatím ne. Volný čas především trávím s rodinou, se kterou velmi ráda chodím do přírody a po horách. Aktivně se také věnuji focení, volejbalu a posilovně.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.