Dengue: Komplexní průvodce

Horečka dengue je infekční onemocnění způsobené virem dengue. Virus je přenášen skrze kousnutí samičkami komárů rodu Aedes, především Aedes aegypti. Toto onemocnění je rozšířeno především v tropických a subtropických oblastech světa, kde se tito komáři vyskytují. Infekce virem dengue může vést k širokému spektru klinických příznaků, od mírných až po život ohrožující stavy.


Obsah článku

  1. Co je horečka dengue
  2. Výskyt a geografické rozšíření
  3. Přenos a epidemiologie
  4. Příznaky a diagnostika
  5. Komplikace a jejich zvládání
  6. Možnosti léčby
  7. Prevence a očkování
  8. Budoucí výzvy a výzkum
  9. Závěr
  10. Zdroje

 

Co je horečka dengue

Původcem horečky dengue je RNA virus z rodu Flavivirus. Existují celkem čtyři sérotypy viru dengue (DENV-1, DENV-2, DENV-3 a DENV-4) a překonaná infekce kteréhokoli z nich může vést k imunitě vůči onomu konkrétnímu sérotypu. Nicméně, předchozí infekce jedním sérotypem už nezajišťuje ochranu před těmi ostatními. V důsledku toho mohou lidé onemocnět horečkou Dengue opakovaně a s různou mírou závažnosti.

 

V posledních desetiletích byl zaznamenán výrazný nárůst počtu případů dengue a jejího geografického rozšíření, což z ní činí jedno z hlavních problémů veřejného zdraví na globální úrovni. Nejnověji se vlivem nadprůměrně teplého léta objevily případy dengue i na jihu Francie a Itálie. I přes pokročilé výzkumy a vývoj vakcín zůstává efektivní kontrola a prevence Dengue výzvou, zvláště v rozvojových zemích, které jsou nejvíce zasažené.

 

Výskyt a geografické rozšíření

Horečka dengue je hlášena ze všech tropických a většiny subtropických oblastí, přičemž největší výskyt je v jižní a jihovýchodní Asii, Tichomoří,  Americe a v některých částech Afriky. Výskyt dengue se v průběhu let zvyšuje, odhady mluví o více než 390 milionech nových infekcí každý rok. Městské a přelidněné oblasti jsou obzvláště zasažené vzhledem k optimálním podmínkám pro rozmnožování komárů Aedes. V poslední době došlo i k rozšíření do mírných pásem kvůli globálnímu oteplování, což umožnilo komárům přežívat v těch oblastech, které byly dosud příliš chladné pro jejich existenci.

 

Přenos a epidemiologie

Virus Dengue je přenášen skrze kousnutí samiček komárů rodu Aedes, zejména Aedes aegypti a Aedes albopictus. Komár se nakazí sáním infikovaného člověka nebo opice a při dalším sání může dojít k přenosu na dalšího člověka nebo opici. Velmi vzácně se infekce může přenášet krevní transfúzí nebo poraněním kontaminovanou injekční jehlou. Tito komáři jsou aktivní především ve dne, zvláště za svítání a soumraku.

 

Epidemiologie dengue je úzce spojena s ekologickými a sociálními faktory, jako jsou urbanizace, chudoba, nedostatečná odpadní a vodní infrastruktura a také globální cestování a obchod. Všechny tyto faktory napomáhají rychlému šíření komárů a viru mezi lidmi. Také jsou známy případy tzv. letištní dengue, kdy byl komár přepraven z endemické oblasti letadlem.

 

Příznaky a diagnostika

Příznaky horečky dengue se mohou velmi lišit. Inkubační doba onemocnění je 5–7 dní (s rozpětím 3–10 dnů). Až u 80 % infikovaných může onemocnění probíhat asymptomaticky. U zbylých má onemocnění různou formu od klasického horečnatého onemocnění s vyrážkou až po těžkou hemoragickou horečku s rozvojem šoku a orgánovým selháním.

 

Běžné symptomy zahrnují:

 

 

Těžké formy onemocnění, jako je DHF nebo DSS, se mohou projevit:

 

 

Diagnostika horečky dengue se opírá o kombinaci klinických příznaků a laboratorních testů. Sérologické testy mohou detekovat protilátky proti viru dengue nebo jeho RNA. Zjištění specifických protilátek IgM a IgG může pomoci rozlišit mezi primární a sekundární infekcí. Nicméně, diagnostika může být komplikována křížovou reaktivitou s jinými flaviviry, jako je žlutá zimnice nebo virus západonilské horečky.

 

Komplikace a jejich zvládání

Komplikace spojené s horečkou Dengue mohou zahrnovat dehydrataci, krvácení a v nejzávažnějších případech vývoj hemoragické horečky dengue (DHF) nebo šokového syndromu dengue (DSS), které mohou vést ke stavům ohrožujícím život. Včasná a správná diagnostika je klíčová pro zvládání těchto komplikací. Je vyžadována pečlivá monitorace životních funkcí, objemu tekutin a hematokritu pro správnou hydrataci a případné transfúze krevních složek. Lékaři musí být také obezřetní při aplikaci léků pro snížení horečky nebo bolesti, aby se předešlo zvýšenému riziku krvácení.

 

Možnosti léčby

Ačkoliv neexistuje specifické antivirotikum pro léčbu horečky dengue, správná lékařská péče může značně snížit riziko komplikací a smrtelných následků. Léčba se obvykle zaměřuje na tlumení příznaků a zahrnuje hydrataci, podávání antipyretik a analgetik pro úlevu od horečky a bolesti, a monitorování případných symptomů šoku nebo jiných život ohrožujících komplikací. U těžších případů nemoci DHF (hemoragická horečka dengue) nebo DSS (šokový syndrom dengue) je vyžadována hospitalizace a intenzivní podpůrná péče.

 

Je důležité zdůraznit, že léčba musí být pečlivě monitorována, jelikož některé běžně používané léky, jako je aspirin nebo nesteroidní protizánětlivé léky, mohou zvýšit riziko krvácení a jsou proto u dengue kontraindikovány (vyloučeny).

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka říká:

„Horečka Dengue je nejčastější příčinou horečky u cestovatelů vracejících se z Karibiku, Střední Ameriky a Jižní Asie. V poslední době dochází vlivem globálního oteplování k rozšíření i do mírného pásmu. Pokud jste pobývali v tropických oblastech a trpíte po návratu horečnatým onemocněním, vyhledejte vždy lékařskou pomoc a informujte lékaře o svém pobytu v zahraničí.“

Prevence a očkování

Prevence horečky Dengue je klíčová zejména v oblastech, kde je onemocnění endemické. Opatření zahrnují kontrolu a eliminaci hnízdišť komárů a veřejné zdravotní kampaně zaměřené na zvýšení povědomí o rizicích a přenosu onemocnění. V oblastech s vysokým rizikem přenosu byly zavedeny také iniciativy pro strategické rozstřikování insekticidů a larvicidů. Ces­tovatel by měl dbát na vhodné oblečení, lokální repelenty, impregnovat oděvy a využívat moskytiér.

 

Nově od dubna 2023 existuje v České republice účinná vakcína. Je určená pro děti od 4 let a dospělé. Je nutné aplikovat dvě dávky v odstupu 3 měsíců.

 

Budoucí výzvy a výzkum

Budoucí výzvy v boji proti horečce Dengue zahrnují vývoj účinnějších vakcín, lepší diagnostické nástroje a inovativní strategie kontroly populací komárů. Vědci také pracují na zpřesnění modelů předpovídání výskytu a šíření onemocnění, aby bylo možné lépe cílit veřejné zdravotní intervence a omezit šíření viru dengue.

 

Výzkum také pokračuje v oblasti antivirotik, která by byla specificky cílená proti viru dengue, a také ve vývoji metod pro posílení imunitního systému postižených jedinců. Pokrok v těchto oblastech je nezbytný pro snížení zátěže onemocnění na globální úrovni.

 

Závěr

Horečka dengue představuje významnou globální zdravotní hrozbu s rostoucím počtem případů každý rok. I když byly dosaženy určité úspěchy v prevenci a léčbě, onemocnění zůstává významným zdravotním problémem, zejména v tropických a subtropických regionech. Vzdělávání, prevence, včasná diagnostika a podpůrná léčba jsou klíčové pro zvládání této nemoci. Současný výzkum a vývoj nových technologií a léčebných postupů budou i nadále nezbytné pro zlepšení prognózy pacientů s dengue a pro snižování incidence onemocnění na celém světě.


Tento článek je určen pouze pro vzdělávací účely a nenahrazuje odbornou lékařskou radu. Pro konkrétní doporučení se vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem.

 

Zdroje

https://www.na­ture.com/arti­cles/d41586–023–03407–6

https://www.ec­dc.europa.eu/en/den­gue-fever/facts

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/bo­oks/NBK430732/

https://www.who­.int/news-room/fact-sheets/detail/den­gue-and-severe-dengue#:~:tex­t=Dengue%20(bre­ak%2Dbone%20fe­ver),body%20aches%2­C%20nausea%20an­d%20rash.

https://www.cdc­.gov/dengue/in­dex.html

https://www.nzip­.cz/clanek/1684-horecka-dengue

https://www.web­md.com/a-to-z-guides/dengue-fever-reference

https://www.ma­yoclinic.org/di­seases-conditions/dengue-fever/symptoms-causes/syc-20353078

https://emedi­cine.medscape­.com/article/215840-overview?form=fpf

https://www.nfid­.org/infectious-disease/dengue/

https://www.he­althdirect.gov­.au/dengue-fever

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.