Cvičení v těhotenství

Sportovat v průběhu těhotenství? Ano, či ne? Tuhle otázku položte svému gynekologovi na své první prenatální prohlídce. Budete tak mít přímo od lékaře potvrzeno, zda je pro vás cvičení během těhotenství bezpečné.

Sportovat v průběhu těhotenství? Ano, či ne? Tuhle otázku položte svému gynekologovi na své první prenatální prohlídce. Budete tak mít přímo od lékaře potvrzeno, zda je pro vás cvičení během těhotenství bezpečné.

Pravidelná přiměřená fyzická aktivita může pomoci zmírnit těhotenské nepohodlí a snížit riziko těhotenských komplikací, jako jsou například bolesti zad a kloubů. Přiměřená sportovní aktivita pomáhá udržovat správný krevní tlak a psychickou rovnováhu.

Berte ovšem na vědomí, že některé aktivity (např. tenis, basketbal, hot jóga, sjezdové lyžování, jízda na koni a potápění) nejsou vhodné cvičení pro těhotné. ​​​​​​

Je bezpečné cvičit v těhotenství?

Pokud vám váš gynekolog sport vyloženě nezakáže, je pro většinu těhotných žen i jejich dítě cvičení bezpečné a zdravé.

 

Těhotenská cvičení by však měla být vedena zkušenými lektory, kteří se zabývají těhotenským cvičením, jsou to např. porodní asistentky nebo fyzioterapeuti.

 

Ženy, které cvičí pravidelně ještě před těhotenstvím, mohou pokračovat již v prvním trimestru. Avšak je důležité vyvarovat se velké námaze. Cvičit lze ve všech polohách, včetně lehu na břiše a na zádech. V druhém trimestru mohou začít s cvičením i ženy, které pravidelně necvičily. Vyhnout byste se měly poloze vleže na břiše a omezit dobu cvičení vleže na zádech, v této poloze naléhá děloha na dol­ní dutou žílu a omezuje tím žilní návrat z dolní poloviny těla k srdci. Ve třetím trimestru se již ženy začínají zadýchávat již při mírné námaze. Nyní byste se měly zaměřit na dechová cvičení, relaxaci svalů pánevního dna a protahování svalů.

Jak často cvičit?

Pro udržení zdraví a dobré kondice by si měly zdravé těhotné ženy dopřát alespoň 2,5 hodiny středně intenzivní aerobní aktivity týdně. Aerobní aktivity vám umožní zhluboka dýchat a zrychlit tep. Střední intenzita znamená, že jste dostatečně aktivní na to, abyste se potila a zvýšila tepovou frekvenci. Rychlá chůze je typickým příkladem středně intenzivní aerobní aktivity. Během aktivity byste měla být schopná normálně mluvit, jinak je to známka toho, že máte ubrat.

Avšak je vhodné využívat co nejvíce příležitostí k pohybu a denně byste měly trénovat svaly pánevního dna.

Ženy, které byly aktivní již před těhotenstvím, mohou pokračovat ve své obvyklé úrovni tělesné aktivity, dokud se při ní cítí dobře.

Tip: 2,5 hodiny si krásně rozdělte do celého týdne. Cvičte například 30 minut ve vybrané dny. Pokud se vám zdá půlhodinka dlouhá, rozdělte si ji tak, že budete dělat něco aktivního 3krát denně po dobu 10 minut.

Jaké fyzické aktivity jsou během těhotenství nejlepší?

  • jóga a pilates
  • chůze – rychlá chůze je skvělé cvičení, které nezatěžuje vaše klouby a svaly. A zvlášť je to skvělá aktivita, pokud s cvičením začínáte.
  • plavání a cvičení ve vodě – nejlepší pohyb pro těhotné.
  • jízda na stacionárním kole (rotoped) – bezpečnější než klasické kolo.
  • aerobik s nízkým dopadem
  • lehký silový trénink


K tomu, abyste byla aktivní, nemusíte chodit denně do posilovny. Můžete se procházet v oblíbeném místě nebo si zacvičit z pohodlí domova. Najděte zábavné způsoby, jak si sportem zpříjemnit den.

Podložky na cvičení

Gymnastické míče

Odporové gumy na cvičení

tehotenstvi

Autor článku

Klára Hausteinová

Psaní pro mě není jen koníček, ale hlavně způsob, jak přinést informace všem, kteří hledají inspiraci a rady – převážně pak v oblasti zdraví, kosmetiky a mateřství. Když zrovna netvořím, najdete mě na cestách, ponořenou do fantasy knihy, nebo na výletě v přírodě.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.