Co pomáhá na menstruační bolesti?

V průběhu menstruačního cyklu dochází u žen k hormonálním změnám, které mohou doprovázet různé projevy – změny nálady, nevolnost, ale v neposlední řadě také menstruační bolesti. Někoho bolí v podbřišku, někdo má zase bolesti zad nebo citlivá prsa. Přečtete si, jaké jsou důvody bolesti při menstruaci, co na ně pomáhá a jak s nimi bojovat.

Léky na menstruační bolesti

pilulka

Pilulka odborník Mgr. Martina Macfeldová říká:

„Menstruační bolesti představují častý a někdy zapeklitý problém. Uvádí se, že až 75 % žen má menší, nebo větší menstruační obtíže. Někdy je nutné vyloučit jinou příčinu bolestí, případně náhlou břišní příhodu, proto je nutné gynekologické vyšetření, a to v každém věku.“

Proč bývá menstruace bolestivá?

Nejběžnější bolestí při menstruaci bývá bolest břicha v podbřišku, občas také s křečemi. Za bolestí obvykle stojí silné děložní stahy, spojené s vyšší hladinou prostaglandinů, látek podobných hormonům. Kvůli silným kontrakcím pak dochází k nedokrvení dělohy a stlačení krevních cév – tedy k ještě silnějším bolestem. 


Příčinou silných křečí a bolestí bývá také nerovnováha hormonů estrogenu a progesteronu, které jsou produkovány ve vaječnících. Důvodem však mohou být i hormonální poruchy či jiné problémy, proto je potřeba časté a velmi silné menstruační bolesti raději konzultovat s lékařem.

Co pomáhá na bolesti při menstruaci?

První pomocí při menstruačních bolestech bývá teplo a klid. Zkuste přiložit teplý obklad na nejvíce bolestivá místa – pro tento účel jsou skvělé zahřívací láhve a gelové sáčky, můžete si však také napustit teplou koupel. Dopřejte si klid a odpočinek, dbejte na dostatečný pitný režim a doplňujte také vitamíny a minerály, zejména vápník, hořčík a vitamíny B, C a E

 

Pokud vám nic nezabírá, sáhněte po lécích na menstruační bolesti – pomoci mohou analgetika jako je Brufen, Ibalgin, Paralen či Panadol. Při velmi silných menstruačních bolestech vám může lékař předepsat i léky proti bolesti na předpis.

pilulka

Můžete mít menstruační bolesti bez menstruace?

Ano, menstruační bolesti se mohou dostavit, i když pravě nemáte menstruaci. Důvodů může být několik. Pokud vás bolí v podbřišku podobně jako při menstruaci, může se jednat o první příznaky těhotenství – zkuste si proto udělat těhotenský test. Jestliže máte bolesti, ale menstruaci ještě neočekáváte, může se jednat o ovulaci – z vaječníku se uvolňuje zralé vajíčko a proces může být někdy nepříjemný.

 

Bolesti mohou začít i u mladých dívek, které menstruaci ještě neměly, ale tělo se na ni již „připravuje“. Naopak, pokud vám je přes 40 let, mohou bolesti značit příchod menopauzy.

Opakované menstruační bolesti bez menstruace jsou důvodem k návštěvě lékaře. Příčiny mohou být vážnější, jako např. prasklá cysta či gynekologické onemocnění.

Další bolesti, které vás mohou při menstruaci trápit

Během menstruace vás mohou potrápit i bolesti jiných částí těla, jako jsou záda, prsa či bradavky, a nebo se může objevit i průjem, zácpa nebo zvracení.

bolest v podbrisku

Bolest v podbřišku

Bolest v podbřišku je při menstruaci nejběžnější. Podbřišek bolí zejména kvůli kontrakcím dělohy, které jsou spojené s průběhem menstruace. Zkuste si na bolestivé místo přiložit teplý obklad, např. gelový nahřívací polštářek nebo láhev.

prujem

Průjem, bolest břicha a problémy s trávením

Stahy dělohy a vyšší hladina prostaglandinů působí i na střeva, což může vést k nadýmání, průjmu a bolestem břicha či žaludku. Potíže s trávením by po menstruaci měly přestat, v průběhu je však můžete řešit pomocí běžných léků na zažívací potíže a úpravou jídelníčku. Pijte více vody, zvyšte příjem vlákniny, vyzkoušejte probiotika a vyhýbejte se choutkám na sladká, tučná a obtížně stravitelná jídla.

bolest prsou

Bolest prsou a bradavek

Zvýšená citlivost nebo bolest prsou před menstruací je způsobena probíhající změnou hladiny hormonů estrogenu a progesteronu. Pokud vás prsa bolí v průběhu menstruace, také se jedná o běžné hormonální výkyvy, které může doprovázet i bolest bradavek. Noste proto co nejpříjemnější podprsenky, ideálně z měkkých materiálů. Bolesti by měly odeznít po menstruaci, ale přestanou se opakovat až s příchodem menopauzy.

bolest zad

Bolest zad

Hormony a stahy dělohy mohou při menstruaci způsobit také bolest v dolní části zad. Úlevu vám přinese cvičení, teplý obklad, masáž nebo léky od bolesti. Když je bolest velmi silná, neváhejte navštívit lékaře – může se jednat o příznak vážnějších problémů, jako je endometrióza.

Co pomáhá na velmi silné menstruační bolesti (dysmenorea)?

Dysmenorea je název pro neobvykle bolestivou menstruaci s křečemi, která svou intenzitou zabraňuje i běžným denním činnostem (v práci, ve škole). Může ji doprovázet i celková nevolnost, zvracení, či silná bolest hlavy. Potíže jsou většinou nejintenzivnější první a druhý den.

 

Některé dívky mají takto bolestivou menstruaci hned od začátku, může se však vyvinout i po letech normální menstruace vlivem některých onemocnění nebo po porodu. V každém případě navštivte lékaře a nechte se vyšetřit – můžete tak zjistit příčinu nebo metodu, jak tento stav zvládat.

pilulka

Co na bolestivou menstruaci?

Co na bolestivou menstruaci zahřívací láhev

Zahřívací láhev

Co na bolestivou menstruaci vitamíny a minerály

Vitamíny a minerály

Co na bolestivou menstruaci horká koupel

Horká koupel

Co na bolestivou menstruaci léky proti bolesti

Léky proti bolesti

Čaje a bylinky na bolestivou menstruaci

Babské rady doporučují zejména bylinkové čaje. Vyzkoušejte kontryhel, řebříček, pupalku, kopřivu a meduňku. Tyto bylinky můžete využít i do horké koupele – stačí si vytvořit vlastní směs, nechat ji louhovat a přidat do vany.

Zdroje

https://farma­ciepropraxi.cz/pdfs/lek­/2010/05/04.pdf

https://medli­neplus.gov/pe­riodpain.html

https://www.a­cog.org/womens-health/faqs/dys­menorrhea-painful-periods

Autor článku

Mgr. Martina Macfeldová

Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Od 90. let se nepřetržitě věnuji praktickému lékárenství, přičemž se také zajímám o novinky ve světě farmacie. Důkladně zjišťuji složení produktů, které jsou dostupné v zahraničí a u nás zatím ne. Volný čas především trávím s rodinou, se kterou velmi ráda chodím do přírody a po horách. Aktivně se také věnuji focení, volejbalu a posilovně.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.