Co na spáleniny od slunce?

Sluneční paprsky jsou blahodárné, dodávají vám potřebný vitamin D a zlepšují náladu. Avšak příliš všeho škodí a slunce v tom není výjimkou. Vzniklé spáleniny od slunce pak nejsou pouze dočasný stav, ale mohou mít i dlouhodobé následky. Jak se chránit? A jak postupovat v případě, když počasí podceníme a trápí nás začervenaná, na dotek teplá a citlivá pokožka?

cara

Co jsou spáleniny od slunce?

Spálenina od slunce je poškození kůže způsobené nadměrným vystavením ultrafialovému (UV) záření. Může se projevovat zarudnutím, bolestí, puchýři a v závažnějších případech i celkovým špatným stavem organismu.

UV záření poškozuje DNA v kožních buňkách, což může vést k zánětům a v dlouhodobém horizontu zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže. Velmi malé děti a staří lidé jsou na ultrafialové záření citlivější a rychleji se spálí. 

První pomoc při spáleninách

ochlazeni

Ochlazení kůže

Vlezte si pod studenou sprchu nebo spálená místa ochlaďte studenými obklady.

pitny-rezim

Pitný režim

Jelikož jste strávili delší dobu na sluníčku v teplém prostředí, dostatečná hydratace je ještě důležitější než jindy. Navíc to pomůže rychlejšímu průběhu zánětlivého procesu, se kterým vaše tělo aktuálně bojuje.

aloe-vera-gel

Aloe vera gel

Sáhněte po aloe vera, ať už ji pěstujete doma v květináči nebo preferujete variantu v tubě. Chladivějšího účinku dosáhnete když budete gel uchovávat v lednici.

vyhnete-se-slunci

Vyhněte se slunci

Protože vám právě slunce způsobilo spáleniny, dejte pokožce na nějakou chvíli klid a vyhýbejte se přímému kontaktu se slunečními paprsky. Používejte opalovací krém s vysokou ochranou a zakryjte spálená místa volným oblečením z prodyšných materiálů.

Spáleniny navíc nejsou to jediné, co vám může zkazit dobrou letní náladu, myslete i na úpal a úžeh.

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka říká:

„Spálení od slunce je akutní zánět kůže, která byla vystavena ultrafialovému záření. Projevuje se zarudnutím, svěděním, bolestí až puchýřky na kůži. Citlivější je na sluneční paprsky dětská pokožka, hrozí riziko rychlejšího spálení.
 

Prevence proti spálení spočívá v ochraně proti slunečnímu záření krémy s vysokým SPF, vyhýbání se slunci v době mezi 11.-15. hodinou, nošením pokrývky hlavy a dostatečné hydrataci.
 

Pokud se přece jen spálíte, první forma prevence spočívá v chlazení zarudlých míst, zvýšené hydrataci a využití krému/gelu na spáleniny od sluníčka. V závažných situacích je nutné přivolat lékařskou pomoc, hlavně v případě, že se objeví puchýřky a přidá se i úžeh nebo úpal.“

Léčba spálenin od slunce

Co pomáhá na spáleniny od slunce? Na snížení zánětu a bolesti můžete použít volně prodejné léky a krémy obsahující ibu­profen nebo aspirin.

Pokud vás trápí svědění, můžete na postižené místo aplikovat třeba hydrokortizonové krémy. Případně lokálně korti­kosteroidy.

Pro hydrataci kůže zvolte krémy po opalování s vitaminem E nebo aloe vera, pomůžete tak rychlejší regeneraci. Hydratace není důležitá pouze zvenku, ale také zevnitř. Pořád dodávejte tělu dostatek vody nebo čajů.

Jak dlouho trvá spálení od slunce?

To, za jak dlouho se zbavíte spálenin do slunce, záleží na jejich rozsahu a závažnosti. První příznaky mohou přijít až po několika hodinách od pobytu na slunci, nejcitlivější bývá pokožka mezi 6 a 40 hodinami po opalování.

Pokud máte štěstí a spáleniny nejsou tak rozsáhlé a závažné, do 5 dní byste měli být zase bez bolesti a nepříjemného svědění. Vaše tělo však na spáleniny nikdy nezapomene a informace o nich si zachovává. Pamatujte na to, používejte opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem a vyhýbejte se přímému slunečnímu záření kolem poledních hodin.

Babské rady

Pokud nejsou spáleniny příliš vážné a nevyžadují odbornou pomoc, můžete v rámci dodatečné péče zkusit babské rady na spáleniny od slunce:
 

  • Studené obklady: Použití chladných nebo vlhkých obkladů vám uleví od pálení pokožky.
  • Jogurt: Aplikace studeného jogurtu na spálenou kůži může přinést okamžitou úlevu, zmírnit bolest a otok.
  • Okurky: Znáte to z fotek wellness studií – okurky díky vysokému obsahu vodu zklidňují pokožku a pomůžou vám cítit se svěže díky jejich krásné vůni.
  • Med: Med má antibakteriální vlastnosti a může pomoci při hojení kůže. Aplikujte ho třeba smíchaný s jogurtem pro skvělou masku 2v1 na spáleniny.
  • Ovesné vločky: Poměrně tradiční koupel s ovesnými vločkami může pomoci zmírnit svědění.

Prevence spálenin

Předcházení spáleninám je klíčové pro udržení zdravé pokožky. Používejte opalovací krémy s co nejvyšším ochranným faktorem (SPF), nezapomínejte ani na rty, na kterých je velmi tenká pokožka.

Opalovací krém naneste po každém vykoupání nebo zpocení, abyste zajistili jejich maximální účinnost. Noste klobouky a sluneční brýle – nejenže vás ochrání od slunce, ale budou také skvělým módním doplňkem. Ramena si zakryjte oblečením z tenkých přírodních materiálů, uvidíte, že vám nebude o moc větší horko a vaše kůže vám poděkuje.

Alespoň mezi 11:00 a 15:00 se snažte vyhledávat stín, UV záření je totiž v tuto dobu nejsilnější.

Rizika spálenin od slunce

Opakované spáleniny od slunce mohou mít vážné dlouhodobé následky na zdraví kůže, zejména:
 

  • Rakovina kůže: Spáleniny zvyšují riziko vzniku rakoviny kůže, včetně melanomu (postihuje mateřská znaménka) a bazaliomu (samostatné skvrny a vřídky).
  • Stárnutí kůže: UV záření urychluje proces stárnutí kůže, což vede k vráskám a pigmentovým skvrnám.
  • Poškození očí: UV záření může poškodit oči a zvýšit riziko vzniku šedého zákalu.
  • Imunitní potlačení: Nadměrné vystavení UV záření může oslabit imunitní systém kvůli tomu, že tělo musí neustále bojovat se zánětlivými procesy.

Závěr

I když toužíte po bronzovém opálení, správnou cestou rozhodně není vyhýbat se opalovacím krémům a vystavovat se slunci přes poledne. Přestože se červená pokožka do pár dnů vytratí, vaše tělo už na to nikdy nezapomene.

Myslete na možná rizika spálenin od slunce a dbejte hlavně na jejich prevenci. Když už se jim nezvládnete vyhnout, pokožku i sebe důkladně hydratujte a zamezte dalšímu kontaktu se sluncem.

 

Tento článek je určen pouze pro vzdělávací účely a nenahrazuje odbornou lékařskou radu. Pro konkrétní doporučení se vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem.

Zdroje

https://www.a­ad.org/public/e­veryday-care/injured-skin/burns/treat-sunburn

https://www.ur­mc.rochester.e­du/encyclopedi­a/content.aspx?con­tenttypeid=85&con­tentid=P00317

https://medli­neplus.gov/en­cy/article/003227­.htm

https://www.der­manet.cz/cs/koz­ni-choroby/abeceda-koznich-nemoci/spaleni-sluncem-(dermatitis-solaris)__s589×7­312.html

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.