Škrábání, pálení, nebo pověstný „knedlík“, to jsou klasické projevy bolesti v krku. Více než 40 % našich čtenářů se s ní setkává častěji než 3× ročně. Běžně jde ruku v ruce s jiným onemocněním, jako je angína a nachlazení. Podle příčiny bolesti můžete k léčbě využít léky nebo zvolit přírodní cestu s babskými radami. Zde najdete příčiny a způsoby, jak bolesti v krku nejlépe ulevit.
Z dotazníkového šetření, které probíhalo mezi našimi čtenáři vyplývá, že nejvíce čtenářů volí volně prodejné léky na bolest v krku a přírodní prostředky jako jsou čaje a bylinky. Většina respondentů vyžaduje od přípravku na bolest v krku jejich rychlost účinků a volí si pastilky a spreje do krku.
Na rychlou úlevu od bolesti v krku mohou pomoci právě pastilky, které zklidňují sliznici a obsahují látky jako je mentol, eukalyptus nebo jiné antiseptika, které tlumí bolest a snižují podráždění. Teplý čaj s medem je také dobrou volbou, jelikož zázvorový nebo heřmánkový čaj má protizánětlivé účinky.
Zánět hrtanu, nejčastěji způsobený virovou infekcí. Může se ale také spustit spolu s alergiemi nebo bakteriální infekcí, popřípadě po přílišném namáhání hlasivek.
Projevuje se nejdříve chrapotem, bolestí v krku a suchým dráždivým kašlem. Nemocnému se těžko mluví i polyká, v noci se může dostavit zvýšená teplota. U dětí bývá průběh těžší, s velmi nepříjemným kašlem i dušností. Laryngitida u dětí může být až život ohrožující stav. Dochází k zúžení hrtanové části dýchacích trubice a tím se ztíží průchodnost vzduchu, to se projevuje štěkavým kašlem. První pomoc pro dítě by měla spočívat v přenesení dítěte na čerstvý vzduch, ideálně na studený vzduch. V teplých měsících může pomoct otevřený mrazák. Pomohou léky na suchý kašel, léky na snížení teploty a především klidový režim.
Odborně tonzilitida, angína je zánět krčních mandlí, obvykle bakteriálního původu. Začíná silnou bolestí v krku při polykání a brzy se na jazyku i mandlích vytvoří bílý či nažloutlý povlak. Při angíně mohou nastoupit horečky, zimnice, bolest uší a zvýšená únava. Angína je sezónní onemocnění, nejčastěji se vyskytuje v zimě a na jaře.
Léčbou jsou antibiotika, které podpoříte odpočinkem, léky na snížení teploty a proti bolesti v krku.
Knedlík je označení pro nepříjemný pocit cizího tělesa v krku. Bolí, špatně se s ním polyká i mluví. Může se sice opět jednat o zánět, ale překvapivě mezi nejčastější příčiny patří stres a nervozita. Nepříjemný pocit v krku však může vyvolat také zvětšená štítná žláza. Pokud tedy zrovna nejste nachlazení a s pocitem knedlíku se setkáváte pravidelně, zkuste nejdříve vyloučit psychické faktory. Pro navození chvilky klidu a pohody, která zároveň uleví od bolesti, vyzkoušejte voňavý bylinný čaj.
Během těhotenství vás také může zastihnout rýma nebo angína. Než však sáhnete po sprejích a pastilkách, přečtěte si, zda jsou vhodné pro těhotné. Ani bylinky ale nejsou univerzálním řešením, např. šalvěj je pro těhulky zcela zapovězená. Pozorně tedy čtete informace na obalech léků, vyzkoušejte čaje pro těhotné a připravte se na chřipkovou sezónu posílením imunity s vhodnými vitaminy. Vhodný je pro těhotné např. Priessnitzův zábal, který najdete popsaný níže. Těhotná žena by se vždy měla poradit s lékařem nebo lékárníkem.
„Bolest krku je nepříjemná součást řady onemocnění, ať už virových, bakteriálních nebo také projevem alergie. Nejčastěji se objevuje u nachlazení, angíny, laryngitidy nebo mononukleózy. Běžná léčba zahrnuje volně prodejné léky, jako jsou pastilky proti bolesti v krku, kloktadla, čaje při nachlazení až po antibiotika. Pokud Vás bolí v krku déle než 10 dní bez dalších příznaků onemocnění je vhodné navštívit lékaře.“
Bylinky jako šalvěj, jitrocel a heřmánek mohou pomoci od bolesti v podobě čaje, bylinného sirupu nebo výluhu ke kloktání. Vyzkoušet také můžete Priessnitzův zábal, na který nedá dopustit více než 1/4 našich čtenářů: namočte kus látky do studené vody, vyždímejte, přiložte na krk a překryjte igelitem. Poslední vrstvu by měla tvořit suchá látka, například šála, šátek nebo ručník.. Až látka zteplá, zábal vyměňte. Nechává se na krku 2–3 hodiny, poté by se neměl opakovat po dobu dalších 4–5 hodin. Nepoužívejte zábal přes noc. Odvážným se dále radí cucat stroužek česneku nebo vyrobit cibulový sirup, ostatním může však postačit i obyčejný černý čaj s kvalitním medem.
Protože se nemoc COVID-19 některými příznaky podobá chřipce, může se projevit i bolestí v krku. Jedná se o méně častý příznak než typický suchý kašel, silné bolesti hlavy, horečka a potíže s dýcháním. Jestli zaznamenáte bolest v krku s těmito příznaky, pak raději nic nepodceňujte. Doma můžete použít samotesty na COVID-19 a pro ten nejspolehlivější výsledek navštivte nejbližší odběrové místo.
Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.
Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.