Jedná se o malé vřídky, které se mohou objevit na měkkých částech ústní dutiny nebo na jazyku. Při jezení, pití nebo čištění zubů pálí a štípou, avšak navzdory všeobecnému přesvědčení nejsou nakažlivé. Pokud se vám afty v ústech vytvářejí pravidelně, je tedy nutné zbystřit. Za jejich vznikem totiž může být, kromě nedostatku některých vitamínů, dokonce autoimunitní onemocnění.
U více než 40 % našich čtenářů se afty vyskytují na vnitřní straně tváří. Mívají bílou, někdy lehce nažloutlou barvu. Jejich příčinou může být kousnutí do rtu či do tváře, zvýšený stres, poranění při čištění zubů či špatně sedící zubní protézou. Účinným bojovníkem proti aftám v puse mohou být přípravky s propolisem nebo různé roztoky a gely, kterými lze bolestivé místo přímo potírat.
Více než 36 % našich čtenářů v dotazníku uvedlo, že je nejčastěji trápí právě afty na jazyku. Mají stejně nepříjemné symptomy jako afty v puse a příčinou bývá opět stres či mechanické poškození. Afty na jazyku se špatně ošetřují lokálními gely a roztoky, pro jejich hojení je vhodnější použít spreje nebo roztoky pro vypláchnutí dutiny ústní.
Zhruba po týdnu by afty měly zmizet samy. K rychlejší léčbě můžete vyzkoušet spoustu přípravků a léků, které dokáží efektivně a prokazatelně afty potlačit. Takovéto řešení preferuje téměř 40 % lidí (výsledky z ankety mezi našimi čtenáři). Nejoblíbenějšími léky a doplňky stravy na afty jsou například URGO na afty, Herbadent, Aloclair, Tantum Verde (roztok), Corsodyl, Kamistad a Solcoseryl.
Podle odborníků afty nejsou nakažlivé, nikdy se se přenosnost neprokázala. Není proto potřeba se obávat kontaktu s ostatními, nevadí ani líbání.
Ačkoliv více než polovina našich čtenářů neví, co stálo za vznikem
jejich aft, existují určité strategie, které pomáhají v prevenci.
Vyplatí se opatrnost nejen při dentální hygieně, ale také při jídle či
pití – aby nedošlo k poškození tváře a jazyka. Velkým faktorem při
vzniku aft je také stres, s tím se potýká čtvrtina našich čtenářů.
Proto určitě neuškodí, když se se stresem naučíte pracovat.
Často se doporučuje doplňovat kyselinu
listovou, vitamin B12 a železo, ale výzkum
neprokázal spojitost mezi těmito vitaminy a vznikem aft. Nicméně afty jsou
spojeny s oslabenou imunitou a doplněním vitaminů na posílení
imunity rozhodně ničemu neuškodíte.
„Existují případy, kdy může dojít k takovým komplikacím, že je třeba vyhledat lékaře, a to když afty se nehojí déle jak 14 dní, afty praskají a plivete krev, trápí vás silná a neutišitelná bolest v dutině ústní nebo pokud aftózní stomatitidu doprovází horečka a opakující se průjmy.“
Máme i několik tipů na domácí léčbu a babské rady. Pro zkrácení doby bolestivosti aft se doporučuje třeba výplach úst slanou vodou (ve vlažné vodě rozpustíte půl lžičky soli a vyplachujete několikrát denně) či přikládání sáčků s heřmánkovým čajem. Protizánětlivé účinky má také šalvěj, ze které se na proplach úst připravuje odvar. Doporučuje se i konzumace probiotických jogurtů nebo potírání aftu medem.
Afty se dá také vypálit silným alkoholem nebo francovkou. Stačí namočit vatovou tyčinku a přiložit na vřídek. Je to trochu dramatické a bolestivé řešení, nicméně jako primární řešení aft ho volí více než 15 % našich čtenářů.
Zeptali jsme se čtenářů našeho blogu na pár otázek týkající se jejich zkušenosti s afty. Až 55 % respondentů neví, co je u nich spouštěčem. Obvykle není přesná příčina vzniku aftů zcela jasná. Mezi další příčiny čtenáři uvádějí stres a mechanické podráždění.
34 % respondentů afty vůbec neléčí, 39 % respondentů volí volně prodejné léky jako jsou gely a spreje. Zbylá část čtenářů volí přírodní léčbu pomocí odvarů a vypálení alkoholem. Mezi vhodnou symptomatickou léčbu patří lokální anestetika (gely a spreje), protizánětlivé přípravky a antiseptické ústní vody. Doporučuje se vyhýbat spouštěčům (např. dráždivým potravinám), udržovat ústní hygienu a pečovat o zdravý životní styl.
Afty jsou neinfekční onemocnění, které se vyskytuje nejčastěji na vnitřní straně tváří, na jazyku nebo zevnitř rtů. Většinou zmizí sami od sebe, jejich léčbu ale můžete podpořit přípravky speciálně určenými na afty. Nejlepší prevencí je zdravá životospráva a zvládání stresových situací.
Tento článek slouží pouze pro informační účely a v žádném případě nenahrazuje lékařskou konzultaci. V případě jakýchkoliv pochybností se obraťte na svého lékaře.
https://www.medvik.cz/medlike/afty/
https://www.solen.cz/pdfs/lek/2007/04/11.pdf
https://www.stefajir.cz/afty
Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Od 90. let se nepřetržitě věnuji praktickému lékárenství, přičemž se také zajímám o novinky ve světě farmacie. Důkladně zjišťuji složení produktů, které jsou dostupné v zahraničí a u nás zatím ne. Volný čas především trávím s rodinou, se kterou velmi ráda chodím do přírody a po horách. Aktivně se také věnuji focení, volejbalu a posilovně.
Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.