Petechie jsou drobné červené nebo fialové výrony na kůži, které se mohou vyskytnout prakticky kdekoliv na těle. Mívají různé rozměry – od velikosti vpichu špendlíku až po několik milimetrů. Jejich příčiny jsou různé od zcela banálního mechanického poškození až po závažnější onemocnění.
V první řadě je nutné si uvědomit, že petechie nejsou samy o sobě nemocí, ale stavem porušených drobných cév v pokožce. Ten může vyvolat celá řada příčin. Podle původu vzniku můžeme příčiny rozdělit do několika kategorií:
K prasknutí maličkých cév nejčastěji dochází v důsledku vysokého tlaku nebo naopak podtlaku. Také se mohou objevit po spálení sluncem.
Tlak vzniká jak vnitřním napětím (ze zvracení, silného kašle a pláče či během tlačení při porodu), tak mechanickým poškozením zvenčí (úrazy, škrábání, příliš utažené pásky na kalhotách či hodinkách).
Petechie mohou být také doprovodným jevem celé řady bakteriálních nebo virových onemocnění. Mezi nejčastější patří meningitida a spála. Při infekčních petechiích se skvrny mohou vyskytnout také na sliznici, ne jen na pokožce – to je typické například pro infekční mononukleózu nebo již zmiňovanou spálu.
Mimo naše končiny to může být horečka dengue, žlutá zimnice nebo také ebola.
Rozsáhlé nebo neustupující petechie jsou ve velkém měřítku způsobované poruchami, které zvyšují riziko krvácení z drobných cév nebo souvisejí s problémy s krevními destičkami.
Mezi takové poruchy patří leukémie, lymfomy, trombocytopenie (snížené množství krevních destiček) nebo trombocytopatie (porucha funkce krevních destiček).
Náchylnost ke krvácivosti drobných cév dokáží vyvolat i některé látky. Sem patří především prostředky proti srážlivosti krve (antikoagulační léky). Dále mohou mít petechie na svědomí i některá antibiotika nebo léky proti bolesti, zánětu, depresím či srdečním potížím, nebo drogy.
Jedná se o život ohrožující infekci krve. Mezi další příznaky patří vysoká horečka, rychlá srdeční frekvence a potíže s dýcháním.
Pevnost a náchylnost ke krvácivosti drobných cév také ovlivňují některé autoimunitní poruchy jako například lupus nebo revmatoidní artritida.
Zeptali jsme se čtenářů našeho blogu na otázky týkající se petechií a jejich zkušeností. Pokud nedokážete určit příčinu vašich potíží, nejste v tom sami! V anketě uskutečněné mezi čtenáři tohoto článku se ukázalo, že většina dotázaných (80 %) si nebyla jistá původem svých petechií. Pouze 8 % lidí považovalo za pravděpodobnou příčinu zranění či otlačení pokožky. Zbytek odpovědí se pak již dělil mezi ostatní příčiny jako je autoimunitní onemocnění, reakce na léky a další.
Nejčastěji čtenáři popisují výskyt petechií na nohou a rukou (67 %) a na prsou a břiše (37 %). Petechie se mohou objevit kdekoliv na těle, ale právě na těchto částech těla, ještě spolu s obličejem a krkem se objevují nejčastěji. Petechie na dolních končetinách jsou běžné u stavů spojených s poruchami srážlivosti nebo zvýšeným tlakem v cévách. Na trupu mohou být důsledkem infekcí, autoimunitních onemocnění nebo vedlejších účinků léků.
Způsob, jak poznat petechie doma nebo alespoň vyloučit celou řadu jiných kožních problémů, je poměrně jednoduchý:
Petechie nebývají větší než špendlíková hlavička.
Nejsou nikdy vystouplé a nemají podobu bulek nebo pupínků.
Objevují se náhle a nejsou nijak nepříjemné – nebolí ani nesvědí.
Na rozdíl od vyrážky petechie nezbělají po stlačení. Abyste si jejich stav pod fyzickým tlakem vyzkoušeli, můžete použít sklenici s průhledným dnem – přes ni uvidíte, zda mají po přitisknutí stále stejnou barvu.
Při návštěvě ordinace vám lékař potvrdí, že se jedná skutečně o petechie, nikoliv jiné kožní potíže. Pokud není příčina hned jasná (např. úraz), bude zapotřebí dohledat původce, který může spočívat i v závažnějších onemocněních. K tomu se používají laboratorní testy – nejčastěji krevní obraz a koagulační profily pro určení míry krvácivosti/srážlivosti krve. Pokud na jejich základě vyvstane podezření na konkrétní chorobu, lékař provede další specializovaná diagnostická vyšetření.
„Petechie jsou malé červenofialové tečky/výronky na kůži
způsobené krvácením z podkožních kapilár. Je důležité tento projev
nepodceňovat. Petechie se často objevují i u dětí, u kterých bychom
měli být obzvlášť obezřetní při podezření na infekční
onemocnění.
Pokud neznáte příčinu vzniku petechií nebo se k nim přidají další
příznaky, jako je horečka, silné bolesti hlavy či světloplachost, raději
navštivte lékaře."
Petechie se mohou objevit na různých místech na těle a to jak na kůži, tak také na sliznici. Vyskytují se také v různé hustotě. Podle míst lze částečně odhadnout i příčinu, ne vždy však toto vodítko platí.
Ve zmiňované anketě mezi čtenáři našeho blogu většina dotázaných (67 %) uvedla výskyt petechií na končetinách. Častý byl také výskyt na břiše a prsou (37 %), na obličeji (11 %) a na zádech (8 %). Dotázaní mohli označit více než jednu odpověď.
Petechie související s infekcí obvykle odezní, když dojde k vyléčení jejich příčiny. Pokud byly petechie vyvolané mechanických poškozením cév (např. zvracení, kašel, úraz), zmizí samy bez následků a bez jakýchkoliv kosmetických vad obvykle do dvou až deseti dnů. V takovém případě nevyžadují speciální léčbu.
Drtivá většina 90 % čtenářů a čtenářek v naší anketě uvedla,
že kvůli petechiím nevyhledali lékaře. Zbytek
respondentů k němu zašel buď ihned (4 %), nebo až po delší době
(6 %). V některých případech bychom každopádně návštěvu lékaře
neměli ignorovat, obzvláště při výskytu těchto příznaků:
V případě infekcí se předepisují antibiotika či antivirotika nebo také kortikosteroidy. V případě vážnějších chorob je zapotřebí specifická odborná lékařská péče.
Petechie jako takové – jakožto pouhý symptom – se zpravidla nijak nepotlačují. Žádná mast na léčbu petechií neexistuje. S jejich mizením po vyléčení příčiny nebývají problémy. Nicméně můžete užívat doplňky stravy pro zvýšení pevnosti cév (např. rutin) nebo krémy pro péči o pokožku (např. bambucké máslo).
Děti jsou na petechie náchylnější než dospělí.
Celkově mívají díky svým hrám a aktivitám více úrazů, tudíž se
zvyšuje riziko vzniku petechií v důsledku mechanického poškození
povrchových cév. Jemná kůže se také snáze poničí tlakem nejen při
kýchání či zvracení, ale například i při nošení těžké školní
tašky. Rovněž se petechie u dětí častěji objevují během běžných
infekčních nákaz.
Obzvláště u dětí byste však petechie neměli podceňovat, protože mohou
být příznakem celé řady vážných onemocnění. Mezi ně
patří například Henochova-Schönleinova purpura, různé krevní poruchy či
meningokoková nákaza. S návštěvou lékaře neotálejte zejména tehdy,
pokud není jejich příčina jasná (např. úraz), pokud skvrnky stále
přibývají či pokud se přidají i další symptomy nákazy.
Petechie se také často objevují v těhotenství. Vznikají v důsledku
hormonálních změn, fyzické zátěže při nošení dítěte i z možného
nedostatku některých živin (např. železa). Pro miminko nejsou nijak
ohrožující, pokud vznikly z těchto příčin.
Ačkoliv se zpravidla nejedná o nic závažného, rozhodně není od věci
výskyt petechií v těhotenství konzultovat se svým
lékařem. Vždy je pro jistotu dobré udělat krevní testy a
vyloučit případné vážnější zdravotní komplikace.
U krevních skvrnek na těle se můžete setkat s různými názvy a označeními. Proto se na jejich definici ještě podíváme zblízka:
Samostatnou kapitolou je pak ekchymóza. Ta se vyskytuje se při vaskulopatiích a trombocytopeniích či jiných obdobných chorobách. Skvrny jsou zde větší než u petechie, ale zároveň menší než celistvá sufuze (větší krevní podlitina).
Petechie vznikají krvácením drobných cév do kůže, což může mít mnoho příčin. Samotné skvrny není zapotřebí léčit, avšak jejich původce již ano. Kromě mechanického poškození vnitřním nebo vnějším tlakem je mohou mít na svědomí infekce i krevní nebo autoimunitní poruchy. V závažnějších případech je důležitá včasná diagnostika a nasazení správné předepsané léčby.
Tento článek je pouze informační a neslouží jako náhrada konzultace s lékařem. V případě podezření na jakékoliv zdravotní problémy (své, či u svých dětí) se obraťte na profesionální pomoc u lékaře.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK482331/
https://www.sciencedirect.com/topics/pharmacology-toxicology-and-pharmaceutical-science/petechia
https://www.mayoclinic.org/symptoms/petechiae/basics/causes/sym-20050724
https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/21636-petechiae
https://www.healthline.com/health/petechiae
https://www.medicalnewstoday.com/articles/320597
https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/what-are-petechiae
https://www.verywellhealth.com/petechiae-4801252
Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.
Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.