Chagasova choroba: nebezpečná infekce z Latinské Ameriky

Chagasova choroba je infekční onemocnění přenášené hmyzem, které postihuje především obyvatele Latinské Ameriky. Někdy se označuje i jako americká trypanosomóza, je totiž způsobena parazitem Trypanosoma cruzi. Co způsobuje a jaké jsou její hlavní příznaky? 

pilulka
pilulka

Příčiny a přenos

Parazit, který Chagasovu nemoc způsobuje – Trypanosoma cruzi – je přenášen především hmyzem, konkrétně plošticí z podčeledi Triatominae. Tento hmyz žije ve stěnách a střechách domů z bláta a slámy typických hlavně pro venkov Latinské Ameriky. Nejčastěji se do své oběti zakousne a začne vylučovat, čímž infikuje krevní řečiště jedince.

Kromě kousnutí hmyzem jsou však popsány i další způsoby přenosu:
 

  • Krevní transfuze
  • Transplantace orgánů
  • Kojení
  • Přenos z těhotné matky na plod
  • Vzácně kontaminovaným jídlem nebo pitím
     

Přestože byl výskyt dříve lokalizován pouze v Latinské Americe, vlivem migrace a globalizace se riziko nákazy zvyšuje i v dalších částech světa

Epidemiologie

Mezi nejvíce postižené země patří Brazílie, Argentina, Mexiko a další státy ve střední a jižní části kontinentu. Celosvětově však dochází k nárůstu případů i mimo tuto oblast. Statistiky incidence není jednoduché odhadnout, protože mnoho případů probíhá bezpříznakově. WHO uvádí, že nemocí je postiženo až osm milionů lidí. Ročně zemře na toto onemocnění kolem 50 000 osob.

Mnoho lidí trpících touto chorobou o ní kvůli absenci symptomů neví i několik desítek let, a tudíž problém neléčí. Bez adekvátní léčby však dochází k rozvoji nemoci, poškození srdce, nervové soustavy a trávicího systému.

Kvůli výskytu nemoci převážně v chudší populaci bohužel není věnována dostatečná pozornost diagnostickým prostředkům ani vývoji léků. Informovanost veřejnosti a prevence jsou nezbytné ke zvládnutí Chagasovy choroby jako světového zdravotního problému. 

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka říká:

„Chagasova choroba se vyskytuje především ve venkovských oblastech Latinské Ameriky a patří mezi hlavní problémy veřejného zdraví v dané oblasti. Avšak pozornost by měla být věnována i neendemickým oblastem, jako je severní Amerika, Evropa, Austrálie a Japonsko, kde může dojít k přenosu onemocnění prostřednictvím krevní transfuze, transplantací orgánů nebo vertikálně z matky na dítě.

Akutní onemocnění probíhá velmi často asymptomaticky, nebo se objevují lokální otoky, vysoké horečky, nechutenství aj. Očkování není dostupné a proto je důležité brát zřetel na prevenci. Prevence spočívá v dostatečné hygieně, zvýšení hygienického standardu bydlení a ochraně před hmyzem (moskytiéry, insekticidy a oblečení s dlouhými rukávy).“

Příznaky a jednotlivá stadia choroby

Pro nemoc jsou typické dvě fáze – akutní a chronická. Symptomy v počáteční fázi Chagasovy choroby mohou být mírné, nezřídka žádné, a také snadno zaměnitelné s jinými onemocněními: 
 

  • Bolesti různých částí těla
  • Únava
  • Horečka
  • Zvracení
  • Lokální otok nebo zarudnutí v místě kousnutí hmyzem
  • Jestliže trypanosoma vnikne do organismu skrze spojivku, v zasažené oblasti vznikne otok víčka a objeví se zánět spojivek
     

Po odeznění akutní fáze dochází k útlumu choroby, kdy se po mnoho let nemusí u nakaženého projevit žádné známky onemocnění. U cca 20 – 30 % případů pak nemoc přejde do chronické fáze. Během této fáze může parazit postupně poškodit srdce, trávicí systém a další orgány. Mezi nejčastější příznaky tohoto stadia patří:
 

Diagnostika nemoci

Diagnostika Chagasovy choroby nebývá lehká, vzhledem k častému asymptomatickému průběhu. Lékaři se soustředí zejména na klinická, epidemiologická a laboratorní data. Běžné diagnostické metody zahrnují: 
 

  • Krevní testy – detekce pomocí parazitologických testů, které mohou mít různou podobu
  • PCR - detekce genetického materiálu parazita v krvi nebo jiných tělních tekutinách
  • Imunochromato­grafické testy – rychlé testování protilátek
  • Kultivace parazita – náročnější a méně běžná metoda
     

Při přechodu onemocnění do chronické fáze se zpravidla provádí dva sérologické testy, které mohou odhalit specifické protilátky. Kromě toho se pak provádí také laboratorní vyšetření, EKG, endoskopie, rentgen hrudníku a břicha nebo magnetická rezonance. 

Včasná diagnóza choroby má zásadní význam pro účinnou léčbu a minimalizaci komplikací. Při brzkém odhalení parazita se může včas zahájit léčba antiparazitními léky, která jsou klíčové pro zastavení dalšího šíření. Včasnou intervencí dochází také k prevenci přenosu infekce na další osoby, což je zásadním problémem v postižených oblastech. 

Léčba a prevence

Klíčem k úspěšnému vyléčení Chagasovy choroby je podání antiparazitik ještě v akutní fázi, neboť dostupné léky v chronické fázi většinou nezabírají. Celková doba léčení může trvat až 60 dní.

V současné době neexistují léky pro nakažené v chronické fázi. Kvalita života pacientů v chronické fázi se stále zhoršuje a není už možné rozvoj nemoci zcela zastavit. Pacienty je důležité nadále sledovat a zaměřit se na srdeční, neurologické a trávicí potíže v závislosti na konkrétních symptomech.

Při prevenci je důležité brát zřetel na několik hlavních preventivních opatření: 
 

  • Ochrana před hmyzem – zamezení kousnutí broukem, používání sítí proti hmyzu, oblečení s dlouhými rukávy, repelenty
  • Screening darované krve – zamezí přenosu infekce přes krevní transfuze
  • Screening těhotných žen
  • Informovanost veřejnosti
  • Kontrola zvířat – snížení rizika přenosu na člověka
  • Konzumace pouze správně skladované a tepelně upravené strav

Výzkum a budoucí směřování

V otázce Chagasovy choroby stále probíhá řada výzkumných aktivit, které se snaží lepe pochopit nemoc, zlepšit diagnostické metody a vyvinout nové efektivnější léky bez nežádoucích účinků. Výzkumy jsou zaměřeny na následující klíčové oblasti: 
 

  • Diagnostické metody – vylepšení stávajících diagnostických testů, zejména na identifikaci asymptomatických případů
  • Mechanismy infekce – pochopení průběhu nemoci se zaměřením na interakci parazita v imunitním systému
  • Hledání nových léčiv
     

Výzkum v oblasti Chagasovy choroby není příliš ekonomicky výhodný, protože se případy vyskytují nejvíce v chudých oblastech Latinské Ameriky. Navzdory těmto výzvám však existuje naděje, že pokroky v diagnostice, léčbě a vakcinaci mohou přinést pozitivní výsledky.

Závěr

Chagasova choroba představuje vážný zdravotní problém s rozsáhlými sociálními a ekonomickými dopady, zejména v Latinské Americe. Přestože původní výskyt choroby byl lokalizován pouze v Latinské Americe, vlivem migrace a globalizace se zvyšuje riziko nákazy i v dalších částech světa. Klíčem k úspěšnému vyléčení Chagasovy choroby je podání léků v akutní fázi, neboť dostupné léky v chronické fázi většinou nezabírají.

 

Tento článek je určen pouze pro vzdělávací účely a nenahrazuje odbornou lékařskou radu. Pro konkrétní doporučení se vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem.

Zdroje

https://www.lekari-bez-hranic.cz/chagasova-choroba

https://www.nzip­.cz/clanek/221-chagasova-nemoc

https://www.ces­tovni-nemoci.cz/exoticke-nemoci/chagasova-choroba-103

https://szu.cz/te­mata-zdravi-a-bezpecnosti/a-z-infekce/ch/cha­gasova-nemoc/od-objevu-k-celosvetovemu-zdravotnickemu-problemu/

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.