Černý kašel, známý také jako pertusis nebo kokafrén, je vysoce nakažlivé bakteriální onemocnění dýchacích cest. Způsobuje jej bakterie Bordetella pertussis. Toto onemocnění je známé charakteristickými záchvaty kašle, které mohou trvat několik týdnů a výrazně omezují kvalitu života pacientů. Před vznikem očkováním se jednalo o jednu z nejčastějších a nejnebezpečnějších dětských nemocí. Je alarmující, že pouze 20 % našich čtenářů s černým kašlem vyhledalo lékařskou pomoc okamžitě, ostatní buď počkali několik dní nebo k lékaři nešli vůbec. Nepodceňujte toto onemocnění a naučte se ho včas rozpoznat.
71 % našich čtenářů se s černým kašlem setkalo ať už osobně nebo u svých blízkých. Černý kašel se však neomezuje pouze na hranice Česka, ale rozšiřuje se po celé Evropě. Mezi země, které jsou touto nemocí výrazně postiženy, patří také Chorvatsko, kde se podle expertů nachází momentálně největší ohnisko této nemoci.
Od počátku roku až do 5. dubna 2024 bylo v Chorvatsku zaznamenáno celkem 6 381 případů černého kašle, což vyplývá z informací místního zdravotnického institutu. Jako srovnání může posloužit číslo uvedené českým Státním zdravotním ústavem, který od začátku roku 2024 do 7. dubna eviduje 6 397 případů nákazy.
První příznaky černého kašle se mohou podobat běžnému nachlazení. Mezi ně patří horečka a únava, dle výsledků ankety mezi našimi čtenáři to je ve 20 % případů, dále rýma a suchý kašel. Po 1–2 týdnech se kašel stává intenzivnějším a charakteristickým pro černý kašel. Právě dlouhodobé záchvaty kašle, které se nelepšily ani s běžnou léčbou, byly tím, co upozornilo čtenáře našeho blogu na přítomnost černého kašle. Během záchvatu kašle může pacient vykašlat viskózní hlen, což může způsobit dusivý pocit. Po záchvatu kašle může následovat charakteristický „kokrhavý“ zvuk při nádechu. U dětí může dojít po silném záchvatu kašle až ke zvracení. Záchvaty kašle jsou zpravidla nejhorší v noci, kdy znemožňují kvalitní spánek.
Černý kašel se obvykle přenáší kapénkami, což znamená, že se bakterie šíří vzduchem od člověka k člověku skrze kýchání, kašlání nebo mluvení. Osoby nakažené černým kašlem jsou nakažlivé od prvních příznaků až do tří týdnů po začátku záchvatů kašle.
Zeptali jsme se čtenářů našeho blogu na několik otázek ohledně jejich zkušenosti s černým kašlem. 71 % respondentů se setkalo s černým kašlem buď u sebe nebo u svých blízkých. Nebezpečí černého kašle může spočívat v jeho zaměnitelnosti s jiným onemocněním dýchacích cest. Jak z výsledků vyplývá, až 28 % čtenářů nevyhledalo lékařskou pomoc, jelikož si mysleli, že se nejedná o nic vážného.
Pouze 3 % čtenářů se nechalo naočkovat v dospělosti, vzhledem k epidemiologické situaci a nárůstu nových případů je doporučováno přeočkování dospělých alespoň jednou za život. Na jednotlivé druhy vakcín lze získat příspěvek od zdravotní pojišťovny. Děti jsou očkované v rámci pravidelného očkovacího kalendáře.
Samotná inkubační doba černého kašle se pohybuje v rozmezí zhruba 6 až 21 dní. Přestože se jedná o onemocnění s vysokou infekčností, zezačátku jeho příznaky mohou být identické s běžným nachlazením – ať už jde o bolest v krku, zvýšenou teplotu nebo třeba chrapot.
Oproti normálnímu kašli a s ním spojeným potenciálním nachlazením, se černý kašel zhruba po 2 týdnech typicky projevuje pravidelnými záchvaty dusivého kašle, jež mohou provázet další komplikace v podobě modrání kůže, křečemi v oblasti dýchacího ústrojí, případně krvácení z nosu. U takzvaného přechozeného černého kašle může celý proces trvat i přes 3 měsíce, tudíž je důležité neprodleně vše řešit s lékařem.
„Nejohroženější skupinou obyvatel jsou děti do jednoho roku věku a těhotné ženy. Většina dětí se nakazí ještě předtím, než mohou být řádně očkovány,“ zdůrazňuje MUDr. Veronika Jegorova, Centrum cestovní medicíny, Praha 1. „Dále jsou rizikoví pacienti starší, kteří trpí astmatem nebo chronickou obstrukční plicní nemocí,“ doplňuje MUDr. Ján Podhorec z Masarykova onkologického ústavu v Brně.
Ačkoliv je v současné době z dětství očkováno 84 %
lidí (dle výsledků ankety mezi našimi čtenáři), v roce 2024 je
rozšíření černého kašle nejvyšší od doby, co se v České republice
začalo proti této chorobě očkovat. Existuje tedy vysoká pravděpodobnost,
že se s touto nemocí v určité formě setká skoro každý Čech.
Nejúčinnější prevencí proti černému kašli je takzvaná úplná
imunizace. Základní očkování se skládá ze dvou až tří
dávek, které se zpravidla podávají dětem dle vnitrostátního
očkovacího kalendáře, obvykle se však jedná o období druhého až
dvanáctého měsíce života. Třetí, případně čtvrtá dávka je obvykle
doporučeno podat v rozmezí 11 až 24 měsíců, případná další dávka
mezi 3 až 7 lety života. Konkrétní informace vám však poskytne
ošetřující lékař – nebojte se tedy zeptat. Není ale výjimkou, že
vedle samotné vakcíny proti černému kašli je obvyklé podávána
i vakcína proti záškrtu či tetanu.
Je potřeba být očkovaný i v dospělosti?
Povinné to není, nicméně některé země EU/EHP přeočkování kvůli prevenci doporučují – ať už se jedná o dospívající, dospělé nebo především těhotné ženy, u kterých je v některých zemích tato procedura doporučena k minimalizaci rizik a přenosu nemoci na novorozence.
Ohledně očkování jako takového je ale nejdůležitější poradit se s ošetřujícím lékařem, který vám poskytne všechny potřebné informace.
„Černý kašel je onemocnění, se kterým se často nepotkáte. V minulosti způsoboval epidemie a umíralo na něj mnoho dětí i dospělých, v současné době je ale proti němu ve většině zemí dostupné očkování. Typický je pro něj suchý kašel zhoršující se v noci a problémy s dýcháním. Léčba zahrnuje klid a antibiotika.
Změna očkovacího kalendáře ČR v roce 2018 indikuje donošené děti od 9. týdne k očkování celkem pěti dávkami acelulární pertusové vakcíny v rámci kombinovaných vakcín odpovídajících věku, naposledy aplikované mezi 10. a 11. rokem života. V nedávné době se onemocnění statisticky začalo vzrůstat. Nepodceňujte tedy návštěvu svého lékaře.“
Diagnostika černého kašle je často založena na klinických příznacích, zvláště pokud se objeví charakteristické záchvaty kašle. Lékař po odebrání anamnézy provede následující testy:
Léčba se obvykle zaměřuje na zmírnění příznaků a prevenci šíření onemocnění. Jednou z možností léčby černého kašle jsou antibiotika. U závažnějších případů a u kojenců nebo starších osob může být nutná hospitalizace. Klíčovou složkou prevence černého kašle je očkování. Vakcíny se doporučují jako součást rutinního očkovacího kalendáře u dětí. Pokud jsou dospělí v kontaktu s kojenci nebo mají oslabený imunitní systém, mohou také zvážit již zmíněnou revakcinaci. Vedle samotné léčby je také doporučena karanténa na 3 týdny.
„Toto onemocnění trvá řádově týdny. Zejména v počátečních stadiích je rozlišení od jiných nemocí velmi obtížné, až nemožné, protože se projevuje rýmou a kašlem. Z tohoto důvodu je onemocnění zřejmě poddiagnostikováno. U rozvinutých stadií bývá zpravidla kašel charakteristický – záchvatovitý, dráždivý, spojený s hlasitým sípavým nádechem.“
Ačkoliv je černý kašel nepříjemný a vyčerpávající pro všechny věkové skupiny, pro kojence a starší osoby může být obzvláště nebezpečný. Mezi možné komplikace patří (zvláště pokud se jedná o neléčený černý kašel):
Přestože je toho o černém kašli známo mnohem víc než v minulosti, stále se vyskytují některé mýty.
Černý kašel je znám už stovky let a dříve způsoboval významné epidemie s mnoha úmrtími, zejména mezi dětmi. S vývojem očkování v roce 1930 se výskyt černého kašle výrazně snížil, ale onemocnění v některých částech světa stále přetrvává, hlavně tam, kde není zavedeno povinné očkování dětí.
https://www.who.int/health-topics/pertussis
https://vaccination-info.eu/cs/informacni-listy-o-onemocnenich/cerny-kasel
https://www.nzip.cz/clanek/36-cerny-kasel-davivy-kasel
https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2019/06/03.pdf
Vystudovala jsem farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Od 90. let se nepřetržitě věnuji praktickému lékárenství, přičemž se také zajímám o novinky ve světě farmacie. Důkladně zjišťuji složení produktů, které jsou dostupné v zahraničí a u nás zatím ne. Volný čas především trávím s rodinou, se kterou velmi ráda chodím do přírody a po horách. Aktivně se také věnuji focení, volejbalu a posilovně.
Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.