Čepy v krku (čepy na mandlích): příčiny, příznaky a léčba

Už jste někdy při pohledu do zrcadla zahlédli bílé tečky v krku a zajímalo vás, co to může být? Tyto bílé fleky, známé jako čepy, mohou být známkou i závažnějšího problému. V tomto článku se dozvíte, co čepy jsou, jaké mají příznaky, proč se vlastně tvoří a jak se jich zbavit.
 

Obsah

 

Co jsou čepy?

Čepy jsou malé, bílé nebo žluté hrudky, které se mohou tvořit na mandlích. Jsou to nahromaděné mikroorganismy, které způsobují nepříjemné příznaky, jako je bolest v krku nebo zápach z úst. Pokud se jedná o bakteriální infekci čepy obsahují odumřelé buňky sliznice, bílé krvinky a bakterie.

 

Příznaky čepů

Mezi typické příznaky čepů patří:

  • bolest v krku
  • oteklé a zarudlé mandle
  • zápach z úst
  • pocit, že v krku něco uvízlo

 

Může se také objevit citlivost uší, horečka a problémy s polykáním.

 

Příčiny vzniku čepů

Čepy vznikají, když se mikroorganismy nahromadí na mandlích, což většinou způsobuje chronický zánět. Čepy se mohou objevit také jako projev vážnějších onemocnění, jako je angína, spála, kapavka nebo infekční mononukleóza. Čepy také mohou značit přítomnost kvasinkové infekce.

 

Rizikové stavy spojené s čepy

Čepy na mandlích mohou být známkou chronického zánětu mandlí, ale také signalizovat závažnější onemocnění. Tyto stavy vyžadují okamžitou lékařskou pozornost, protože mohou být spojeny s dalšími vážnými příznaky a komplikacemi.

 

Léčba, diagnostika a prevence čepů

Pokud se objeví čepy na mandlích nebo v krku, neměl by postižený otálet a navštívit lékaře. Lékař stanoví anamnézu dle zmíněných obtíží a vyšetří hrdlo a uzliny v krku. Dále provede výtěr vatovou tyčinkou a laboratorní vyšetření krve, aby se odlišilo o jakou infekci se jedná, zda o bakteriální, virovou nebo kvasinkovou.

 

Primární léčbou čepů je jejich odstranění a léčba příčin, které je způsobují. To může zahrnovat použití antibiotik v případě bakteriální infekce nebo antivirotik a symptomatické léčby u virových infekcí. Jako podpůrná léčba je vhodné využívat bylinná kloktadla či zmírňovat bolest v krku pastilkami proti bolesti. Prevence zahrnuje správnou ústní hygienu, jako je pravidelné čištění zubů a používání mezizubních kartáčků. V některých případech může být nutné odstranit krční mandle, aby se zabránilo opakovanému vzniku čepů.

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka říká:

„Čepy v krku a na mandlích jsou doprovodným jevem k různým onemocněním. V případě potíží je vhodné navštívit lékaře, aby se odhalila příčina jejich vzniku. V případě, že se nejedná o závažné onemocnění lze si pomoc volně prodejnými léky jako jsou různé pastilky a kloktadla.“ 

Závěr

Čepy v krku jsou jak nepříjemným, tak i znepokojujícím jevem. Je důležité rozpoznat jejich příznaky a porozumět možným příčinám jejich vzniku. V případě přetrvávajících či závažných symptomů je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc, aby bylo možné správně diagnostikovat a léčit případné závažné zdravotní stavy. Správná ústní hygiena a prevence mohou významně přispět k minimalizaci rizika vzniku čepů a udržení zdraví ústní dutiny a krku.

 

Zdroje

https://www.ste­fajir.cz/cepy-na-mandlich

https://www.so­len.cz/pdfs/ped­/2008/06/02.pdf

https://www.a­afp.org/pubs/af­p/issues/2023/0100­/patient-information-tonsil-stones.html

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.