Ďolíčky na stehnech a na hýždích jsou něčím, co často raději schováváme. Přesto se jedná o naprosto přirozený jev, se kterým se potýká přibližně 90 % žen. Jak celulitida vzniká a existují nějaké možnosti, jak se jí zbavit?
Celulitida je běžný kožní kosmetický problém, který se projevuje ďolíčky či hrbolky na kůži, často přirovnávaný k vzhledu pomerančové kůže. Kůže je zhrubělá a ztluštělá. Dochází ke zvětšení objemu podkožních tukových buněk, které jsou vytlačovány na povrch kůže, zároveň vazivová septa stahují pokožku, což má za následek vytvoření nerovností. Přestože je to přirozený jev, který se vyskytuje zhruba u 90 % žen, mnoho lidí ho považuje za esteticky nežádoucí a hledá způsoby, jak ho minimalizovat nebo odstranit. Nejčastěji se vyskytuje v oblasti hýždí, dolních končetin a břicha.
Celulitida se objevuje častěji u žen s nadváhou či obezitou, ale nevyhýbá se ani štíhlým. Výjimečně se objevuje u mužů.
Existuje několik faktorů, které mohou přispět k výskytu celulitidy. Mezi ně patří:
Tuková celulitida souvisí především s ukládáním tuku pod kůží. Je způsobená především špatným stravováním a nedostatkem fyzické aktivity. Nachází se především na břiše, bocích a hýždích.
Vodová celulitida se vyskytuje především u štíhlých žen. Je způsobena nedostatkem pohybu a špatným žilním či lymfatickým oběhem z důvodu zadržování vody. Vodová celulitida je často doprovázena pocitem těžkých nohou a postihuje především: paže, stehna, lýtka a kotníky.
Fibrózní (vláknitá) celulitida je nejodolnější celulitida, je uložena ve vašich tkáních a je přítomna již dlouhou dobu. Fibrózní celulitida je způsobena kolagenovými vlákny, která rostou kolem starých tukových buněk. S tímto typem celulitidy souvisí i sedavý způsob života a vliv genů. Může být bolestivá při štípnutí a mírně nafialovělá.
„Celulitida je stav kůže, který se vyznačuje hrbolatým nebo zvlněným vzhledem. Nejčastěji se vyskytuje na stehnech, hýždích a břiše. Celulitida je multifaktoriální problém, který je ovlivněn genetickými, hormonálními a životními faktory. Nevhodný životní styl, sedavý způsob života, nezdravá strava s vysokým obsahem tuků a sacharidů, kouření a stres přispívají k akumulaci tukových buněk a ke ztrátě elasticity kůže.
Pro zlepšení vzhledu celulitidy a její prevenci se doporučuje vyvážena strava, omezení cukrů a soli, dostatečný pitný režim, pravidelné cvičení, masáže a lymfodrenáže, v neposlední řadě pravidelné užívání kosmetických přípravků, jako jsou krémy obsahující kofein, retinol a antioxidanty. Celulitida je běžná a zcela normální, takže klíčem je kombinace zdravého životního stylu a přístupu, který vám vyhovuje. I drobné změny mohou mít pozitivní vliv na stav pokožky.“
I když celulitidě nelze úplně zabránit, existují kroky, které mohou minimalizovat její vzhled nebo zpomalit její vývoj. Pravidelný pohyb zvyšuje krevní oběh, pomáhá zpevnit tělo a podporuje úbytek tukové tkáně. Vsaďte na stravu bohatou na vlákninu, ovoce a zeleninu a s omezeným příjmem soli a tuků. Podpořte zdravý vzhled kůže a minimalizaci vzhledu celulitidy konzumací dostatečného množství tekutin. Stimulujte krevní oběh a zlepšete tak stav vaší pokožky pomocí masáží, peelingů či krémů.
S celulitidou vám mohou pomoci kosmetické salóny, masérny nebo si můžete pomoc sami cvičením a zdravou stravou. V případě komplikací řeší klinický stav lékaři. Existuje několik metod léčby celulitidy, od domácích řešení až po lékařské zákroky:
Mnoho lidí se pokouší léčit celulitidu doma pomocí různých metod, ačkoli jejich účinnost může být proměnlivá. Vyzkoušejte kávový peeling, ať už koupený nebo doma vyrobený. Kofein stimuluje krevní oběh, proto je tak oblíbený. Další variantou stimulace krevního oběhu jsou kontrastní sprchy, kdy střídáte teplou a studenou vodu. Skvělým pomocníkem jsou tělové kartáče, jimiž kruhovými pohyby masírujete pokožku, vždy postupně směrem k srdci. Oleje, jako je kokosový nebo ricinový olej, mohou zvlhčit a vyhladit kůži, což může mírně zlepšit vzhled celulitidy.
Přestože je celulitida běžným jevem, existují mylné představy a mýty spojené s tímto problémem.
Ačkoli je u žen běžnější, muži mohou také mít celulitidu. U mužů se vyskytuje zřídka a je běžnější u mužů, kteří mají nedostatek hormonu androgenu. Ženy mají ve srovnání s muži dvojnásobek tukových buněk, které jsou schopny ukládat více tuku. Kůže žen je více pružnější a roztažitelnější.
Celulitida může postihnout lidi všech tělesných typů, včetně těch, kteří jsou velmi hubení.
Celulitida vzniká na základě strukturálních změn pod povrchem kůže. Častěji se vyskytuje u žen než u mužů a může mít několik různých příčin. Minimalizaci jejího vzniku podpoříte pravidelným pohybem, zdravou životosprávou a pravidelnou masáží pokožky, kterou zlepšíte krevní oběh. Celulitidy se nelze zbavit na 100 %, ale dodržováním vhodných opatření, používáním speciálních přípravků či využitím různých metod omezíte vzhled tzv. pomerančové kůže.
http://www.pharmanews.cz/2009_03/site/clanek3.html
https://www.cpzp.cz/clanek/2984–0-Celulitidou-trpi-az-90-procent-zen.html
https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/14764170410003057
Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.
Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.