Čaga: co byste měli vědět

Tento tmavý, na povrchu nerovný organismus, který může připomínat spálený dřevěný uhlík, je ve skutečnosti plný nutričně bohatých látek. Už po staletí je čaga využívána v tradiční medicíně. Ačkoli může na první pohled vypadat nevýrazně, je to silný zdroj antioxidantů a bioaktivních látek, které mohou mít pozitivní vliv na lidské zdraví. 

 

Obsah článku

 

 

 

 

Antioxidanty a ORAC skóre Čagy

Antioxidanty jsou klíčové pro boj proti oxidačnímu stresu, který je spojen s řadou chronických onemocnění, včetně srdečních chorob. Čaga je obzvláště bohatá na superoxid dismutázu (SOD), silný enzym, který hraje významnou roli v ochraně buněk a tkání před poškozením volnými radikály. ORAC skóre, metoda používaná k měření schopnosti antioxidantů neutralizovat volné radikály, je u čagy výjimečně vysoké, což ji činí jedním z nejvýznamnějších přírodních zdrojů antioxidantů.

 

Imunitní systém a čaga

Antioxidanty, které čaga obsahuje, mají pozitivní vliv na imunitní systém, což je nezbytné pro udržení celkového zdraví a prevenci nemocí. 

 

Adaptogenní vlastnosti čagy

Adaptogeny, jako je čaga, pomáhají tělu přizpůsobit se stresu a vyrovnat se s ním. Tyto přírodní látky podporují rovnováhu v těle tím, že normalizují tělesné funkce. Tímto způsobem čaga napomáhá udržovat tělesnou i duševní rovnováhu, což je zvláště důležité v dnešním rychlém a náročném světě.

 

Praktické využití a sběr čagy

Čaga se tradičně sbírá ze starých bříz v chladnějších klimatických oblastech. Používá se ve formě čajů, tinktur nebo extraktů. Důležité je mít na paměti, že čaga by měla být sbírána udržitelným způsobem, aby nebyla narušena přirozená rovnováha lesního ekosystému.

Pilulka odborník Ing. Kateřina Jakešová říká:

„Čaga neobsahuje jen přínosné antioxidanty, ale také více než 200 různých biologicky aktivních látek, jako jsou polysacharidy, triterpenoidy, steroly nebo seskviterpeny. Vysoký obsah antioxidantů napomáhá také chránit jaterní buňky před poškozením volnými radikály. Čaga obsahuje v současné době často diskutované betaglukany, které přispívají k normální hladině cholesterolu v krvi.“ 

 

 

Závěr

V závěru lze říci, že čaga je fascinující houba s mnohostrannými vlastnostmi. Ať už jde o antioxidanty, které obsahuje a mají vliv na podporu imunitního systému nebo působení jako adaptogen, má potenciál být cenným příspěvkem k udržení pevného zdraví. Její unikátní složení antioxidantů a dalších bioaktivních látek ji staví na přední místo v řadě superpotravin. Nicméně je důležité přistupovat k jejímu užívání s rozvahou a vždy zohlednit váš zdravotní stav i konzultaci s odborníkem. 

 

Zdroje

http://www.ir­.juit.ac.in:8080/jsp­ui/bitstream/123456789­/8286/1/Mushro­oms_%20Cultiva­tion%2C%20Anti­oxidant%20Pro­perties%20and%20He­alth%20Benefit­s.pdf#page=107

https://www.me­dicalnewstoda­y.com/articles/318527

https://www.web­md.com/diet/he­alth-benefits-chaga-mushrooms

Autor článku

Ing. Kateřina Jakešová

Vystudovala jsem obor Výživa a potraviny na České zemědělské univerzitě v Praze. Rozumím tomu, jakým způsobem výživa ovlivňuje lidské zdraví a také trávicím procesům v lidském těle. Jsem převážně odborníkem na výživu dětí, kde čerpám mnohdy z osobních zkušeností. Absolvovala jsem také semestry anatomie a fyziologie, ve kterých se i nadále vzdělávám. Během studií jsem strávila rok v Itálii, kde jsem se naučila obstojně italsky a také to, v čem pro nás může být inspirací středomořská kuchyně. Když zrovna nepíšu články, tak cestuju, hraju volejbal a studuju marketing.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.