Bradavice na ruce: jak vypadá a jak se jí zbavit

Bradavice mají rády vlhké prostředí, proto se jim líbí mezi prsty, nepohrdnou však ani oblastí dlaně. K jejich přenosu dochází poměrně snadno, než vám ale na ruce bradavice vyroste, může to trvat nějaký ten pátek. Jak postupovat při jejich léčbě a v jakém případě je lepší navštívit lékaře?

Co jsou bradavice a jak vypadají

Bradavice jsou způsobeny virem HPV (lidským papilomavirem), jenž existuje v mnoha variantách. Podle toho se pak rozlišují různé typy bradavic, které se liší jak konkrétním virem, tak i umístěním a vzhledem. Napadají hlavně jedince s oslabenou imunitou a snadno se přenáší.

Společným znakem bradavic je nerovný, vyvýšený povrch. Mohou být narůžovělé, načervenalé nebo nažloutlé, osamocené či pohromadě s dalšími bradavicemi. Většinou nezpůsobují bolest, pokud se ale vyskytují na místě, které je často namáhané (ruce, nohy…), umí pořádně potrápit.

Bradavice na ruce u dětí

Bradavice na rukou nejsou v dětských kolektivech ničím neobvyklým. U dětí je totiž náročnější ohlídat správnou hygienu a opatrnost při kontaktu s nakaženými. Za nejvhodnější léčbu bradavic u dětí se považuje odstranění tekutým dusíkem pro jeho vysokou efektivitu. Včasnou léčbou zabráníte nejen přenosu na další osoby, ale také přenosu v rámci pokožky vašeho dítěte, který hrozí při rozškrábání bradavice.

Léčba - jak se zbavit bradavice na ruce

Při léčbě bradavic na rukou máte dvě možnosti; poradit si s nimi doma nebo léčbu přenechat lékařům.

domaci-lecba

Domácí léčba

V dnešní době existuje velké množství produktů pro domácí použití, od roztoků, které se nanáší štětečkem po speciální pera, která obsahují kyseliny (salicylovou, mléčnou a monochloroctovou), jež bradavici postupně rozleptají nebo vysuší.

lekarske-osetreni

Lékařské ošetření

U lékaře máte na výběr mezi zmražením tekutým dusíkem, vaskulárním pulzním laserem nebo fotodynamickou terapií, která jako jediná nepoškozuje okolní tkáně. V případě velkých či rezistentních bradavic může přijít na řadu chirurgické ošetření. Mějte na vědomí, že léčba bradavic není vždy jednorázovou záležitostí, jsou to odolné potvůrky, které se rády vrací.

Pilulka odborník Mgr. Kristýna Vojtěšek říká:

„Je třeba mít na paměti, že inkubační doba bradavic se pohybuje od 1 do 6 měsíců. Bradavice se nejlépe šíří vlhkou cestou, proto je velmi důležitá prevence, jako je nošení přezůvek ve veřejných prostorách, jako jsou sauny, bazény. Při sdílení domácnosti s nakaženou osobou je vhodné se vyhnout sdílení ručníků, prádla, ale také koupelnových předložek a obuvi. S prevencí souvisí i včasná diagnóza a správná a vytrvalá léčba pro snížení rizika přenosu na ostatní osoby, ale i přenosu na jiné části těla nakaženého.“

Přírodní léčba a babské rady

V dřívějších dobách se bradavice léčily výhradně doma, za pomoci babských rad a síly přírody. Věřilo se v pampelišku a vlaštovičník pro jeijch antimikrobiální vlastnosti, v citron nebo pro české domácnosti typickou cibuli a česnek. Z těchto surovin se používala hlavně šťáva nebo celé kousky v podobě obkladu. Stejně jako u jiných kožních problémů je doporučovaný i univerzální tea-tree olej.

Přenos a nakažlivost bradavic

Bradavice jsou známé svou nakažlivostí a útočí hlavně na jedince s oslabeným imunitním systémem. Nakazit se můžete přímým přenosem, když se bradavice dotknete a zároveň máte drobnou ranku či oděrku, přes kterou se virus dostane do vašeho těla nebo nepřímým přenosem ve společných prostorech s větší vlhkostí (šatny, sprchy, bazény).

Inkubační doba může být až půl roku – to už je dlouhá doba na to si vzpomenout, odkud jste si bradavici přinesli.

Rizika neléčených bradavic na rukou

Jelikož se jedná o nezhoubné nádory, příliš velké komplikace nehrozí. Největším rizikem neléčených bradavic na rukou je jejich přenos na další části těla nebo na další osoby a dočasné znepříjemnění života. Díky snadné a dostupné léčbě tomu však můžete jednoduše předejít.

Kdy je potřeba navštívit lékaře

Přestože jsou bradavice relativně neškodné, je několik situací, ve kterých byste měli raději navštívit lékaře:

  • Bradavice překáží a omezuje v každodenních činnostech
  • Domácí léčba nezabírá
  • V případě dalších symptomů: bolestí, svědění, zvýšené teploty… (v tomto případě se pravděpodobně nejedná o bradavice)

Závěr

Bradavice na rukách jsou vysoce nakažlivé nezhoubné nádory způsobené lidským papilomavirem. Častěji se vyskytují u osob se sníženou imunitou, nevyhýbají se ani dětem. Pokud si na léčbu bradavic troufnete doma, v dnešní době máte několik možností, které jsou uživatelsky přívětivé. Lékařské ošetření mívá zase rychlejší výsledky, volba je tedy na vás. Stejně jako u ostatních nemocí je nejlepším řešením prevence, v tomto případě hlavně důsledná hygiena a podpora imunitního systému.

Zdroje

https://solen­.cz/pdfs/ped/2015/05/10­.pdf

https://solen­.cz/pdfs/lek/2014/06/03­.pdf

https://www.nhs­.uk/condition­s/warts-and-verrucas/

https://www.me­dicinapropraxi­.cz/pdfs/med/2006/02/10­.pdf

https://www.le­karnickekapky­.cz/nemoci-onemocneni/bra­davice-nikdy-vice.html

Autor článku

Mgr. Kristýna Vojtěšek

Již po dobu studia na farmaceutické fakultě v Hradci Králové jsem se zajímala především o zdraví a s ním spojený životní styl. Jako lékárnici mě baví neustálý posun vpřed ve vzdělávání a neustálý vývoj našeho pestrého oboru. Svůj volný čas ráda trávím aktivně, ať už cestováním, sportem nebo s rodinou.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.