Bradavice na noze: jak vypadá a jak se jí zbavit

Bradavice na noze nejsou ničím neobvyklým. Ani se nenadějete a z bazénu si přinesete nepříjemné překvapení. Protože jsou způsobeny viry a jsou vysoce nakažlivé, není radno nad nimi jen mávnout rukou. Jak bradavici poznáte a jaké jsou možnosti léčby?

cara
pilulka

Co jsou bradavice a proč vznikají

Bradavice jsou malé, nezhoubné kožní nádory. Existují různé druhy, které se liší podle konkrétního viru, který je způsobuje a podle místa, kde se nachází. Za vznik bradavic může lidský papilomavirus (HPV), který na vás zaútočí při snížené imunitě, když přijdete do kontaktu s nakaženým, popřípadě nepřímým přenosem přes různé předměty či prostředí.

Bradavice se mohou nacházet po celém těle, nejčastěji je najdete na rukou a na chodidlech. Přestože nejsou život ohrožující, není radno je podceňovat a ignorovat.

Jak vypadá bradavice na noze

Bradavice na noze vypadá jako drobný, tvrdý výrůstek, převážně kruhového tvaru. Je tvořena ztvrdlou kůží, která časem popraská a může se jich vyskytovat více na jednom místě. Pokud na bradavici celý den stojíte, můžete se setkat i s bolestí. Nejčastěji se nachází zespoda na chodidle, na prstech nebo mezi prsty, kde bývá vyšší vlhkost. 

Bradavice vs. kuří oko

Bradavice

  • virový původ.
  • Vyskytuje se na různých částech těla.
  • Její povrch je vystouplý, bez tmavého trnu uprostřed.
  • Bradavice na rozdíl od kuřího oka nebolí.

Kuří oko

  • Vzniká velkým tlakem na určité místo, často kvůli nošení nevhodné obuvi.
  • Kuří oko se vyskytuje nejčastěji na noze.
  • Tvořeno ztvrdlou kůží s trnem ve středu.
  • Trn způsobuje bolest.

Jak se zbavit bradavice na noze?

Bradavice se rády vrací, takže dbejte na jejich správné odstranění. K tomu se nabízí buď invazivní metody, které provádí lékař nebo neinvazivní metody vhodné pro domácí použití. Nejefektivnější metodou je kryoterapie - použití tekutého dusíku, který bradavici zmrazí, ale neobejde se úplně bez bolesti. Další variantou je vaskulární pulzní laser či fotodynamická terapie, která jako jediná nepoškozuje okolní tkáně a nedochází ke zjizvení.

 

Domácí léčba spočívá hlavně v aplikaci kyseliny salicylové na bradavici, která se tím rozpustí. Pamatujte, že léčba není vždy jednorázová, někdy je třeba více ošetření, ať už se jedná o lékařský zásah či domácí léčbu.

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka říká:

„Bradavice jsou častým kožním onemocněním, jedná se o drobné, tvrdé výrůstky na kůži. Tuto infekci kůže způsobuje lidský papilomavirus (HPV). Virus se do kůže dostává oděrkami nebo prasklinami. Mezi rizikové faktory nákazy patří návštěva veřejných míst jako jsou bazény či sprchy, oslabený imunitní systém a přímý kontakt s infikovanou osobou nebo povrchem. Proto mezi důležitou součást prevence patří nošení obuvi na veřejných místech, udržování suchých a čistých nohou a nesdílení obuvi či ponožek s jinými osobami.

 

Pokud jsou bradavice bolestivé nebo se šíří, je vhodné konzultovat jejich léčbu s lékařem. K léčbě se často využívá tekutý dusík, tím se tkáň zamrazí a chlad vyvolává imunitní reakci těla, která pomáhá bradavici odstranit. Pokud se u vás objeví pouze drobné bradavice bez dalších komplikací můžete zvolit léčbu s přípravky na bradavice z lékárny.“

Bradavice na noze u dětí

Bradavice na noze se nejčastěji vyskytují právě u dětí a dospívajících. Postihují až 10 % dětské populace, kvůli jejich snadnému šíření. Bradavice by neměla být bolestivá (alespoň ze začátku), při jejím výskytu však co nejdříve navštivte lékaře, aby se zabránilo přenosu na další osoby, potažmo na další místa na kůži vašeho dítěte. U dětí se nejčastěji volí odstranění bradavic tekutým dusíkem kvůli jeho vysoké efektivitě.

Přenos a infekčnost bradavic

Bradavice jsou velmi nakažlivé, co se týče přenosu při kontaktu s postiženým místem. Často číhají u bazénů a ve společných sprchách, nakazit se můžete i dotykem či rozškrábáním své vlastní bradavice, protože si tím roznesete virus HPV. Inkubační doba je až 6 měsíců, pokud jste se tedy nakazili v létě na koupališti, bradavice se může objevit až v zimě.

Prevence bradavic

Bradavicím můžete předcházet následovně:

  • Nošením obuvi ve společných sprchách a u bazénu.
  • Pečlivým vysušením nohou (abyste zamezili nadměrné vlhkosti).
  • Bradavic se nedotýkat, nesnažit se je zlikvidovat svépomocí.
  • Podpořit svou imunitu a to především pestrou a vyváženou stravou s dostatkem vitamínů a minerálů.

Metody domácí léčby

Domácí léčba už neznamená mazání česneku na bradavice, k dostání je totiž velký výběr speciálních roztoků či per, obsahujících kyseliny (salicylovou, mléčnou a monochloroctovou) v dostatečné koncentraci, aby po opakovaném použití bradavice rozleptaly. Důležité je dbát na bezpečnost a dodržovat správný postup, hlavně co se týče ochrany okolní kůže. Domácí léčba není 100%, pokud bradavice po jejím ukončení nezmizí, navštivte lékaře.

Pokud se u Vás bradavice objeví v první řadě se vyhněte škrábání v této oblasti, bradavici neloupejte a pokud se ji dotknete, okamžitě si umyjte ruce. Nohy udržujte čisté a v suchu. 

Závěr

Bradavice většinou nebolí, to ale neznamená, že byste je neměli řešit. Snadno k nim přijdete třeba při návštěvě bazénu, jejich léčba však v dnešní době není složitá. Můžete si vybrat, zda použijete speciální pero pro domácí použití nebo léčbu necháte na lékaři. Ať už se rozhodnete pro cokoliv, jednejte rychle, abyste předešli přenosu, vir HPV způsobující bradavice je totiž velmi nakažlivý.

Zdroje

https://solen­.cz/pdfs/ped/2015/05/10­.pdf

https://solen­.cz/pdfs/lek/2014/06/03­.pdf

https://rcpod­.org.uk/common-foot-problems/verrucae

https://www.gu­ysandstthomas­.nhs.uk/health-information/verruca

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.