Někdy to přichází po bujaré
večeři, jindy uprostřed napjatého pracovního dne nebo dokonce v klidu
uprostřed noci. Téměř polovinu našich čtenářů však trápí bolest
žaludku v průběhu celého dne. Je to tichý, ale výmluvný signál, že
něco není v pořádku. Tento článek vám nabídne průvodce po
příčinách bolesti žaludku a způsobech léčby.
Příčiny bolesti žaludku jsou různorodé. Mohou být tak prosté, jako je stres (který naši čtenáři označili za nejčastější příčinu), nevhodná strava (druhá nejčastější příčina u našich čtenářů), alkohol, dlouhodobé či nadměrné užívání léků, nebo tak závažné, jako žaludeční vředy a zánětlivá onemocnění až rakovinu žaludku. 42 % našich čtenářů bolí žaludek každý den, 20 % několikrát do týdne, jedná se tedy o velmi častý problém. Pojďme se podívat na ty nejčastější viníky, kteří za tuto nepříjemnou bolest mohou.
Bolest žaludku po jídle trápí 28 % našich čtenářů a může být způsobena přejídáním, konzumací nevhodných potravin nebo jídlem, které je pro tělo těžko stravitelné. V těchto případech pomůže úprava diety a vyhýbání se určitým druhům potravin, u kterých jste vypozorovali, že vám nedělají dobře.
S bolestí žaludku po jídle ale mohou souviset i další závažnější
problémy:
Bolest žaludku na lačno může být znamením žaludečního či dvanácterníkového vředu. Tento typ bolesti bývá velmi intenzivní a obvykle se zlepší po jídle nebo po užití antacidních léků.
„Bolest žaludku může mít mnoho příčin, může být
způsobená pouhou dietní chybou, ale také může znamenat závažnější
problém jako jsou žaludeční vředy nebo zánět žaludku. Při
dlouhotrvajících problémech je vhodné navštívit lékaře.
Pokud máte problémy s trávením a bolesti žaludku, hlavním léčebným
postupem je dieta. Strava by neměla
obsahovat dráždivé potraviny, jako je kořeněné jídlo, česnek, káva nebo alkohol. Měli
bychom se vyvarovat smaženým a tučným jídlům.“
Určitě znáte pocit sevřeného žaludku, kdy nejste schopní nic sníst a pomyšlení na nějakou událost váš stav ještě prohlubuje. Stres má významný dopad na zažívací systém a může způsobovat nebo zhoršovat bolesti žaludku.
Při dlouhodobých problémech se jedná o žaludeční neurózu. Tyto osoby kromě bolesti žaludku popisují křeče, sevření žaludku a nevolnost. V těchto případech je důležité řešit zdroje stresu a podívat se na možnosti relaxace a zklidnění.
Alkohol dráždí žaludek a zvyšuje kyselost jeho obsahu, což může vést k bolestem žaludku. V takových případech je důležité omezit konzumaci alkoholu a zaměřit se na hydrataci a snadno stravitelnou stravu.
Někoho obdobným způsobem může dráždit také káva, česnek, pálivé či jiné agresivnější potraviny.
Antibiotika narušují přirozenou mikroflóru žaludku, což může vést k bolestem žaludku. Pro zmírnění je doporučeno užívat probiotika a zajistit dostatečný přísun zdravé stravy. O výběru správných probiotik se poraďte s lékařem nebo lékárníkem. Ne všechny produkty totiž sedí všem.
Příznaky bolesti žaludku se liší člověk od člověka, případ od případu. Zahrnují klasické projevy, jako je nevolnost, zvracení, pálení žáhy a křeče, ale mohou zahrnovat i méně zřejmé signály, jako je pocit tlaku a plnosti nebo dokonce bolest vyzařující do zad.
Na rozdíl od jiných typů bolesti břicha se bolest žaludku obvykle soustředí do střední až levé části nadbřišku.
Pro určení správné léčby je důležitá diagnostika a určení příčiny bolesti. Skoro 30 % našich čtenářů uvádí, že jejich bolest žaludku sama odezní, je ale dobré znát příčinu a problémy neignorovat. Pro určení problému se žaludkem se někdy podstupuje endoskopické vyšetření, kdy se pomocí ohebného tenkého přístroje vyšetřuje horní část trávícího traktu.
Mnohdy si vystačíte s volně prodejnými léky v lékárně, jako jsou léky ke zmírnění a uvolnění křečí hladkého svalstva a antacidy při překyselení organismu. Při bolestech žaludku je potřeba co nejvíce odlehčit stravu a obohatit jídelníček o vlákninu. Dále léčba bolesti žaludku závisí na příčině a zahrnuje speciální léky, dietní úpravy, bylinné přípravky a změnu životního stylu.
Prevence zahrnuje primárně zdravý jídelníček, pravidelný pitný režim, omezení stresu a alkoholu a také pravidelnou fyzickou aktivitu.
Zeptali jsme se čtenářů našeho blogu na jejich zkušenosti s bolestí žaludku. Až 42 % čtenářů trápí bolesti žaludku každý den. U čtenářů se bolest nejčastěji objevuje kdykoliv během dne (48 %), po jídle (28 %), ráno na lačno (9 %) a při stresových situacích (7 %).
46 % čtenářů neví, jaká je příčina, zbylí uvádějí stres a psychické vypětí (32 %), nevhodnou stravu (28 %), jiná onemocnění (17 %), užívání léků (10 %) a alkohol (4 %). Bylo možné zvolit více odpovědí. Na otázku, jak řeší bolest žaludku, odpověděli následovně: neřeší, bolest sama odezní (29 %), užívají volně dostupné léky (29 %), používají bylinky a domácí léčbu (25 %), změnou stravy (9 %) a zbylí konzultují svůj zdravotní stav s lékařem (8 %). Řešení bolesti žaludku závisí na mnoha faktorech, jak často se objevuje, jestli je známá příčina aj. Pokud se jedná o běžné trávicí obtíže lze zkusit odpočinek a lehkou stravu, bylinky, dostatečnou hydrataci a teplé obklady. Avšak pokud je bolest silná, dlouhodobá, často se objevující, doprovázená zvracením krve, horečkou, je nutné navštívit lékaře.
Bolest žaludku může mít mnoho příčin a projevů. Důležité je
rozpoznat symptomy a v případě potřeby vyhledat lékařskou pomoc.
Správným přístupem k léčbě a prevenci lze většinu potíží účinně
řešit a žít pohodový život.
Tento článek je určen pouze pro vzdělávací účely a nenahrazuje
odbornou lékařskou radu. Pro konkrétní doporučení se vždy poraďte
s kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem.
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0033318279708589?via%3Dihub
https://americanaddictioncenters.org/alcoholism-treatment/alcoholic-gastritis
https://www.solen.cz/pdfs/int/2013/02/04.pdf
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/functional-dyspepsia/symptoms-causes/syc-20375709
Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.
Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.