Bolest pod žebry: co značí a kdy jít k lékaři

Každý z nás to někdy zažil – nečekaná a často záhadná bolest pod žebry, která se objeví z ničeho nic. Pod pravými i pod levými žebry se nachází mnoho životně důležitých orgánů, ze kterých může tato bolest vycházet, takže není radno ji podceňovat. Tento článek vás seznámí s možnými příčinami a případnými možnostmi léčby.
 

Obsah

  1. Příčiny bolesti v pravém podžebří
  2. Příčiny bolesti v levém podžebří
  3. Charakter bolesti
  4. Diagnostika bolesti pod žebry
  5. Léčba
  6. Prevence
  7. Závěr

 

pilulka

Příčiny bolesti v pravém podžebří

Bolí vás pod pravými žebry? Možných příčin je několik, od těch nevinných, jako jsou následky špatného spánku nebo nadměrného cvičení, až po zdravotní problémy jako potíže se žlučníkem, játry, či plynatostí. Někdy může jít dokonce o přenesenou bolest z jiné části těla. Pojďme se podívat, co vše může stát za bolestí v této oblasti.

 

  • Žlučník: Problémy se žlučníkem, jako jsou žlučníkové kameny, které způsobují žlučníkové koliky, mohou vyvolat bolest pod pravými žebry. Postižení žlučníku je velmi bolestivé a kromě siných nepříjemných pocitů se objevuje i nevolnost a zvracení. Bolest žlučníku může být způsobené i jeho podrážděním po konzumaci mastného a tučného jídla. Tato bolest může vystřelovat až pod lopatku. Dále může být bolest způsobená zánětem žlučníku a žlučníkových cest. U tohoto onemocnění se navíc objevují horečky, zimnice a třesavky.
  • Plynatost a zažívací potíže: Nadýmání nebo zažívací problémy způsobují tlačením na cenou břišní dutinu nepříjemnou bolest i v této oblasti.
  • Zánět slepého střeva: I když se obvykle projevuje bolestí v pravém podbřišku, někdy může bolest vyzařovat i pod žebra.
  • Ledvinové kameny: Mohou způsobit silnou bolest, která se šíří do oblasti pod žebry.
  • Játra: Záněty jater mohou způsobovat bolesti v pravém podžebří. Nejčastěji se jedná o infekce viry infekčních hepatitid.
  • Svalové napětí: Přetížení nebo natažení svalů může vyvolat bolest bez ohledu na konkrétní stranu

Pilulka odborník Bc. Marie Siatka říká:

„Bolesti pod žebry se vyskytují poměrně často a mohou být způsobené mnohými faktory, jelikož se pod žebry nachází řada orgánu. I když ve většině případu není bolest pod žebry nutným signálem k panice, pokud se k bolesti přidá dušnost, teploty, zmatenost, závratě, nevolnost a zvracení je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.“

Příčiny bolesti v levém podžebří

Bolest pod levými žebry bývá způsobena různými faktory s různou závažností. Na levé straně hrudníku se nachází levá plíce, srdce, slinivka břišní, slezina, žaludek a levá ledvina. Samozřejmě i zde jsou možné triviální příčiny jako špatný spánek nebo přílišná fyzická aktivita. Některé z nejčastějších příčin zahrnují:
 

  • Slinivka břišní: Zánět slinivky břišní je častou příčinou bolesti v této oblasti. Bolest se obvykle objevuje pomalu a zesiluje po jídle.
  • Slezina: Zvětšená nebo poškozená slezina také dokáže způsobit bolest v levé části. Ruptura sleziny je život ohrožující stav, který je nutné okamžitě řešit. Nejčastěji k ruptuře dochází po úrazu.
  • Divertikulóza a divertikulitida: Zánět malých výčnělků v tlustém střevě může vést k bolesti v levém podžebří.
  • Plicní potíže: Některé plicní choroby, jako je zánět pohrudnice, mohou vyvolávat bolest v této oblasti.
  • Svalové napětí: Přetížení nebo natažení svalů může vyvolat bolest bez ohledu na konkrétní stranu

Charakter bolesti a další příznaky

Charakter bolesti pod žebry může být různý – od ostré přes bodavou až po tupou bolest. Může se objevit náhle nebo postupně, být konstantní nebo přicházet a odcházet. Důležité je si všímat, kdy a jak bolest nastává, jelikož to pomůže rychlejší diagnostice.

Lišit se může i frekvence bolestí. V anketě, která probíhala mezi čtenáři tohoto článku, uvedla necelá polovina respondentů, že bolest pod žebry zažívá téměř denně. Čtvrtina ji pak zažívá alespoň jednou týdně

Kromě bolesti samotné se často objevují přidružené symptomy. Ze zmiňované ankety bylo mezi nejčastějšími odpověďmi nadýmání (32 %), nevolnost či zvracení (15%) a horečka či zimnice (7 %). Zhruba čtvrtina dotázaných nezaznamenala vůbec žádné další příznaky.

Z dotazníku mezi našimi čtenáři vyplývá

Téměř 45 % našich zákazníků prožívá denně bolesti pod žebry, společně pak s dalšími příznaky jako např. bolest v jiných částech těla (46 %), nevolnost nebo zvracení (15 %), nadýmání (32 %). Z těchto faktů vyplývá, že pokud si není zákazník jistý původem svého dyskomfortu (bolest může vycházet z různých orgánů uložených v dutině břišní), pak je ideální volbou pokusit se samoléčbou zvládnout přidružené příznaky. Zaléčením těchto přidružených příznaků mnohdy dosáhneme i úlevy od bolesti samotné.

 

Tedy v případě nadýmání použít např. Esmupisan, Gaspan nebo Flatol, v případě nevolností a zvracení pak např. Helicid, Reloxan nebo Omeprazol, případně Famosan. Všechny tyto přípravky jsou volně prodejné. Pokud je přítomna dyspepsie (pomalé trávení a další potíže), pak lze vyzkoušet Pancreolan Forte.

 

40 % našich zákazníků užívá v případě bolestí pod žebry léky přímo proti bolest. Nemusí se nutně jednat o špatný postup, nicméně příčinu tímto neřešíme a v mnoha případech může být efektivnější pokusit se zaléčit příčinu. 18 % klientů řeší bolesti úpravou stravy. Tento postup může být velmi nápomocný. U některých stavů se vyplatí do stravy zařadit vlákninu (např. Dr. Popov rozpustná vláknina), někdy např. probiotika (Linex Forte).

 

23 % našich zákazníků zažívá ostrou, náhlou bolest. U tohoto typu bolesti je vhodnější postup nejprve konzultace s lékařem.

Diagnostika bolesti pod žebry

Pro správnou diagnostiku bolesti pod žebry je důležité podrobně popsat lékaři charakter bolesti, její umístění a okolnosti jejího vzniku. Základem je důkladné fyzikální vyšetření pohledem, pohmatem a poslechem. Dále Může lékař nařídit řadu vyšetření, jako jsou krevní testy, ultrazvuk, rentgen nebo CT, aby zjistil přesnou příčinu bolesti.

Léčba a tlumení bolesti

Léčba bolesti pod žebry závisí na její příčině. U některých stavů může pomoci odpočinek, analgetika a změna životosprávy, zatímco jiné vyžadují lékařský zásah, jako je farmakoterapie nebo dokonce chirurgický zákrok. Vždy je nejvhodnější pos­tupovat podle doporučení lékaře.

Z naší ankety vyplynulo, že 40 % dotázaných čtenářů při těchto potížích sáhlo po lécích na bolest, 16 % zvolilo pro zmírnění bolesti teplý obklad a odpočinek. Dále 18 % dotázaných pomohly dietní úpravy a 14 % ulevil pravidelný pohyb

Prevence

Prevence bolesti pod žebry zahrnuje zdravý životní styl a pravidelnou péči o tělo. Několik tipů pro prevenci:
 

Zdravá strava

Vyvážená strava bohatá na vlákninu a s omezeným příjmem tuků může pomoci předcházet zažívacím problémům a potížím se žlučníkem.
 

Dostatek pohybu

Pravidelný pohyb a cvičení pomáhají udržet tělo v kondici a snižují riziko svalových napětí.
 

Zdravý spánek

Kvalitní a dostatečný spánek je důležitý pro celkové zdraví a pomáhá předcházet řadě zdravotních problémů.
 

Pravidelné lékařské kontroly

Pravidelné návštěvy u lékaře a preventivní zdravotní prohlídky mohou pomoci včas odhalit a řešit potenciální problémy.

Závěr

Bolest pod žebry má mnoho příčin, od těch nevinných až po vážné zdravotní stavy. Důležité je nepodceňovat tuto bolest a v případě potřeby vyhledat lékařskou pomoc. S pravidelnou péčí o tělo a zdravým životním stylem můžete snížit riziko vzniku těchto problémů a zlepšit svou celkovou kvalitu života.

 

Tento článek je určen pouze pro vzdělávací účely a nenahrazuje odbornou lékařskou radu. Pro konkrétní doporučení se vždy poraďte s kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem.

Zdroje

https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/bo­oks/NBK560865/

https://utheal­thaustin.org/blog/the-cause-of-a-stitch

https://www.sci­encedirect.com/sci­ence/article/ab­s/pii/S000296291­8303884

https://www.ste­fajir.cz/bolest-v-pravem-podzebri

Autor článku

Bc. Marie Siatka

Vystudovala jsem obor Ochrany veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Témata zdraví a prevence jsou mi velmi blízká. V současnosti pracuji ve zdravotním ústavu na oddělení mikrobiologie vod, potravin a předmětů běžného užívání. S manželem máme masérský salón, kde se věnujeme nejen uvolňování svalů, ale i komplexní regeneraci těla a mysli. Ve svém volném čase ráda cestuji, chodím po horách nebo se věnuji józe.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.