Zpět do poradny
Dotaz z 24. 4. 2024

Bolest od zad

Bolest
Bolest od zad přes hizde přes stehno až do lytka
Na dotaz odpovídá:

Mgr. Martina Macfeldová

Dobrý den,

pokud vás trápí úporné dlouhotrvající bolesti zad, které se navíc šíří ke koleni či do lýtka, může se jednat o tzv. kořenový syndrom. Kořenový syndrom vzniká jako následek stlačení nervového kořene, a to nejčastěji vyhřezlou meziobratlovou ploténkou.

Rizikovými faktory jsou zde věk, nadváha, vadné držení těla, nevhodná zátěž, ale i nedostatek pohybu. K poškození ploténky může dojít náhle při prudkém pohybu, ale také pozvolna, opakovaným nevhodným zatěžováním páteře nebo na základě vadného pohybového stereotypu.

Diagnostika kořenových syndromů probíhá na základě klinického vyšetření, které je možné doplnit o vyšetření pomocí zobrazovacích metod jako je CT či magnetická rezonance.

V akutní fázi onemocnění je indikován klid na lůžku v úlevové poloze. Analgetický efekt zde mívá šetrná trakce a ošetření stažených svalů. Pokud bolest nepolevuje, podávají se analgetika či nesteroidní antirevmatika. Je možné také aplikovat lokální anestetikum injekčně. Určitě ale nic nezkazíte, pokud přidáte například Milgammu N, lék obsahuje vysoce účinnou trojkombinaci vitaminů benfotiamin (B1), B6 a B12, které vyživují poškozené nervy zad, a tak pomáhají léčit samotnou příčinu bolesti zad, 3x denně 1 tobolka. Nebo hořčík. Samozřejmě lze také aplikovat gelové polštářky nebo hřejivé náplasti. Po odeznění akutního stádia je vhodné začít s intenzivní fyzioterapií.

Je důležité vyhledat lékařskou pomoc a provést důkladné vyšetření, abyste zjistili přesnou příčinu vašich bolestí zad a získali odpovídající léčbu.

S přáním zlepšení stavu Martina Macfeldová

Užitečné?

Články

Všechny články

Nejhledanější témata

LékyNemoci a příznakyZdraví a prevenceBolestDoplňky stravyŽenské zdravíZažíváníKůžeInfekceBylinkyDermokosmetikaLékové interakceDuševní zdravíVitamíny a minerályImunitaAntikoncepceDětiVýživaVztahy a sexProbiotikaAlergieTěhotenstvíKloubyIntimní problémyMužské zdravíOči a ušiMočové cestyNervový systémPéče o těloMenstruacePohybový systémAntibiotikaMagnesiumŽíly a cévyLaktobacilyÚsta a zubyIntimní hygienaErekceHomeopatieChřipka a nachlazeníHubnutíEkzémKojeníCholesterol a krevní tlakPéče o pleťVlasy a nehtyVitamin DOmega 3-6-9DiabetesDýchací soustavaSpánekKašelDětské nemociCestování a výletyMateřství a rodinaRegeneraceVitamin CSportDotaz na lékárnyOběhový systémDezinfekceMazlíčciZácpaNadýmáníReceptyKřečové žílyHorečka, zvýšená teplotaDetoxikaceKrásaBolest v krkuPrvní pomocŘedění krveOpalováníNespavostVaginální infekceAlkoholDomácí cvičeníDětská výživaOparOstropestřecSvalyČlánkyPřírodní kosmetikaKoronavirusNáplastiKontraindikaceKosmetika pro mužeDomácnostProstataInkontinenceSuperpotravinyLepekRýma

Podobné dotazy

Nejnovější dotazy

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.

Všechny dotazy