Bolest holeně: příčiny a jak ji zabránit

Bolest holeně při chůzi nebo při běhu je nepříjemný a často přehlížený problém, který může postihnout každého. Může se projevovat různě – od mírného podráždění až po silnou bolest, která výrazně omezuje vaši schopnost žít aktivní život. Tento druh bolesti je buď akutní nebo chronický. Někdy je bolest spojená přímo se sportovním výkonem, jindy může signalizovat vážnější zdravotní problém.

Příčiny bolesti holeně

Bolest holeně může mít mnoho různých příčin, včetně:

  • úrazu nebo jednoduše kopnutí se do holeně
  • nadměrného zatížení při sportu
  • nesprávné techniky běhu
  • nevhodné obuvi
  • anatomických nepravidelností
  • zánětu okostice
  • svalové dysbalance

Častou příčinou bolesti holeně, zejména u sportovců, je tzv. syndrom přetížení, který vzniká při nadměrném zatížení svalů a kostí holeně. Vyskytuje se často u běžců a dalších sportovců, kteří mají intenzivní tréninky.

Zdravotní stavy spojené s bolestí holeně

Bolest holeně může být také příznakem různých zdravotních stavů. Některé z nich zahrnují únavové zlomeniny, zánět šlach a svalů, nebo chronické stavy jako je shin splints (zánět okostice holeně), což je bolest spojená s přetížením holení kosti a okolních svalů. U některých lidí může bolest holeně signalizovat i vážnější zdravotní problémy, jako jsou poruchy krevního oběhu nebo dokonce infekce.

Diagnostika bolesti holeně

Lékaři obvykle začínají fyzi­kálním vyšetřením, mohou využít zobrazovací metody jako rentgen nebo magnetickou rezonanci, a zjišťují podrobnou historii vaší pohybové aktivity a příznaků. To pomáhá odlišit mezi různými příčinami bolesti, jako jsou únavové zlomeniny, záněty nebo svalové problémy. Pro správnou diagnostiku je také klíčové sdělit lékaři veškeré relevantní informace, včetně vaší sportovní aktivity, změn v tréninkovém režimu, nedávných zranění nebo koupi nové obuvi. Tyto informace mohou významně přispět k přesnému určení zdroje bolesti.

Pilulka odborník Simona Tučková říká:

„Je plno příčin, proč vás může holeň bolet. Člověk, který má zranění holenní kosti v důsledku pádu nebo úderu, může pociťovat bolest, modřiny nebo otok. Kostní modřina holeně může být výsledkem přímého traumatu, jako je úder nebo náraz do nohy při pádu nebo při sportování. Mezi hlavní symptomy patří dlouhotrvající bolest nebo citlivost, ztuhlost.

 

Stresové zlomeniny se vyskytují, jestliže se svaly nadměrným zatížením unaví a nedokážou absorbovat žádný další stres. Symptomy této zlomeniny zahrnují bolest holeně při dotyku nebo zatížení nohy, otok v místě poranění. Zlomenina holenní kosti může nastat v důsledku výrazného úrazu nohy, např. při dopravní nehodě nebo při špatném pádu. Symptomy jsou silná, okamžitá bolest a deformace nohy. Mezi další příčiny bolesti holeně patří adamantinom a osteofibrózní dysplazie, Pagetova choroba kostí nebo fibrózní dysplazie.“

Léčba bolesti holeně

Léčba bolesti holeně se liší podle příčiny a závažnosti příznaků. V některých případech může stačit odpočinek a snížení zátěže na nohu. Když to nestačí, na řadu přichází fyzi­oterapie, strečink, posilování nebo změna sportovních návyků a techniky. V závažnějších případech bývá potřeba lékařský zásah, včetně léků proti bolesti nebo zánětu, nebo dokonce chirurgický zákrok.

Je důležité poradit se s lékařem nebo fyzioterapeutem ohledně nejlepšího postupu léčby. Někdy může být klíčová změna v životním stylu nebo tréninkových návycích, aby se předešlo opakování problémů. Někdy jednoduše stačí změnit obuv, ve které sportujete.

Prevence bolesti holeně

Prevence bolesti holeně zahrnuje udržování fyzické kondice, pravidelný strečink a posilování svalů dolních končetin. Výběr správné obuvi je také nesmírně důležitý, zejména pro běžce a sportovce. Dále je doporučováno postupně zvyšovat intenzitu a délku tréninku, abyste předešli přetížení svalů a kostí. Pokud běháte nebo sportujete častěji, domluvte si konzultaci s trenérem, abyste měli jistotu, že znáte správnou techniku.

Pravidelná návštěva lékaře nebo fyzioterapeuta může pomoci identifikovat a řešit potenciální problémy dříve, než se vyvinou ve vážnější stav.

Závěr

Bolest holeně je běžný problém, který má mnoho různých příčin, od přetížení při sportu až po zdravotní stavy jako zánět okostice nebo únavové zlomeniny. Správná diagnostika a léčba jsou klíčové pro účinné zvládnutí tohoto problému. V mnoha případech lze bolest holeně účinně léčit kombinací odpočinku, fyzioterapie, a změn v tréninkových návycích.

Prevence je nejlepším způsobem, jak se vyhnout bolesti holeně. Udržování dobré fyzické kondice, správné tréninkové techniky a vhodné obuvi jsou základními kameny prevence. Pravidelné strečinkové a posilovací cvičení mohou rovněž významně snížit riziko vzniku bolesti holeně. V případě jakýchkoliv pochybností kontaktujte lékaře.

 

Zdroje

https://medli­neplus.gov/en­cy/patientinstruc­tions/000654.htm

https://www.me­dicalnewstoda­y.com/articles/shin-pain-not-shin-splints

https://www.bet­terhealth.vic­.gov.au/health/con­ditionsandtre­atments/shin-splints

https://fyzio­klinika.cz/po­radna/clanky-o-zdravi/500-bolest-na-predni-strane-holene-berce

https://www.fit­plus.cz/blog/7-pricin-bolesti-holenni-kosti/

https://www.be­hani.cz/bezec­ke-zajimavosti/bolest-holene-zanet-okostnice/

Autor článku

Simona Tučková

Vystudovala jsem obor zdravotnické lyceum na Mendelově střední škole v Novém Jičíně. Ráda ve volném čase chodím s kamarády ven, sportuji. Baví mě učit se novým věcem a mám velmi blízko ke zdravotnictví.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.