Bolest Achillovy šlachy: příčiny a léčba

Bolest achillovy šlachy – nepříjemný problém, který může zasáhnout kohokoli od rekreačních běžců až po profesionální sportovce. Tento nepříjemný pocit může narušit vaše každodenní aktivity a bránit vám v užívání si oblíbených sportů či běžného pohybu. Co způsobuje tuto bolest a jak ji lze efektivně léčit? V tomto článku objevíte nejčastější příčiny bolesti achillovy šlachy, jak ji rozpoznat a zjistíte, jaké kroky můžete podniknout k jejímu zmírnění a prevenci.

Anatomie Achillovy šlachy

Achillova šlacha je nejsilnější a největší šlacha v lidském těle, která spojuje svaly lýtka s patní kostí. Bez ní by člověk nemohl chodit, běhat ani skákat. Při každém kroku se Achillova šlacha napíná a uvolňuje, což vede k pohybu nohou. Tato šlacha není jen silná, ale je také citlivá na zranění a přetížení, což může vést k bolesti a nepohodlí.

Příčiny bolesti Achillovy šlachy

Bolest Achillovy šlachy může být důsledkem různých faktorů. Jednou z nejčastějších příčin je přetěžování, zejména u sportovců, kteří se věnují běhu nebo skokům. Náhlé zvýšení intenzity či délky tréninku šlachu přetěžuje, stejně tak jako tvrdý povrch. Tomuto stavu se říká tendinopatie Achillovy šlachy. Dále k bolesti přispívá nevhodná obuv, která nedostatečně podporuje nohu, nebo anatomické nepravidelnosti, jako je nepoměr v délce dolních končetin nebo špatné držení těla. Dalším faktorem je nedostatečné prokrvení šlachy nebo zvyšující se věk, který s sebou přináší zmenšení pružnosti a síly šlachy.

Symptomy a diagnostika

Bolest Achillovy šlachy se typicky projevuje jako ostrá, palčivá nebo trhavá bolest nad patou, zvláště při chůzi nebo běhu. Můžete si všimnout, že je šlacha citlivá na dotek a může být doprovázena otokem nebo ztuhlostí. Bolest se často zhoršuje po fyzické aktivitě a může být méně intenzivní po odpočinku nebo strečinku.

Diagnostika bolesti Achillovy šlachy zahrnuje klinické vyšetření, při kterém lékař zhodnotí oblast bolesti, citlivost a rozsah pohybu. V některých případech může být nutné provést ultrazvuk nebo magnetickou rezonanci, aby se zjistil rozsah poškození šlachy.

Jak poznat, že máte roztrženou Achillovu šlachu?

Když dojde k ruptuře, můžete to poznat buď podle hlasité rány, nebo podle jednoduchého diagnostického testu, který zvládnete i sami doma. Položte holeň postižené nohy na židli, postel nebo gauč, aby vám kotník a chodidlo visely přes okraj. Následně zmáčkněte lýtko; když se vám noha v kotníku nepohne, je velká šance, že máte Achillovu šlachu roztrženou.

Co je achillodynie?

Achillodynie, specifický typ bolesti Achillovy šlachy, vzniká často u aktivních jedinců a je charakterizována bolestí u patní kosti (kde se Achillova šlacha upíná), která se zhoršuje během a po fyzické aktivitě. Tato bolest může být důsledkem zánětu, mikrotrhlin nebo degenerativních změn ve šlachové tkáni. Klíčem k úspěšné léčbě achillodynie je včasná diagnostika a přizpůsobení aktivity úrovni bolesti, aby se předešlo dalšímu poškození. Efektivní léčebné metody zahrnují fyzikální terapii, specifické strečinkové cviky a v případě potřeby protizánětlivé lé­ky.

Pilulka odborník Simona Tučková říká:

„Bolest Achillovy šlachy se vyskytuje nejčastěji u sportovců ale taky u žen, které nosí často podpatky. Šlacha bývá postižena peritendinitidou, což je zánětlivé onemocnění obalů šlachy nebo tendinózou, kterou způsobuje chronické přetížení, kdy dochází ke změně její struktury. V terapii je třeba vědět, že Achillova šlacha je místo, kterým se upíná do patní kosti lýtkový sval. Tedy v léčbě budeme ošetřovat jak sval, tak šlachu. Na tuto terapii můžete použit tenisový míček, válec a nebo duoball, těmito pomůckami můžete provádět masáž daného místa.“

Prevence a léčba bolesti Achillovy šlachy

Prevence a léčba bolesti Achillovy šlachy jsou zaměřeny na zmírnění zátěže a zlepšení podmínek pro hojení. Prevence zahrnuje pravidelné protahovací cvičení, používání kvalitní obuvi, která správně podporuje nohy, a postupné zvyšování intenzity cvičení. Důležitá je také korekce biomechanických nepravidelností, jako je špatné držení těla nebo nerovnováha v délce dolních končetin. V případě bolesti je klíčové snížit zátěž na šlachu a dopřát jí dostatek času na regeneraci. Šlachy nejsou příliš prokrvené, proto jejich hojení trvá dlouhou dobu a je třeba to respektovat. Léčebné metody zahrnují fyzikální terapii, protizánětlivé léky a v závažnějších případech může být nutný chirurgický zákrok. Vždy je důležité konzultovat léčebný plán s odborníkem.

Závěr

Bolest Achillovy šlachy je běžným problémem, který může významně ovlivnit kvalitu vašeho života. Většinou za bolestí stojí přetížení, špatná obuv nebo vadné držení těla. Vzhledem k tomu, že se šlachy hojí pomalu, je třeba jim dodat potřebný čas k zahojení. Důležité je také včas vyhledat odbornou pomoc a dodržet léčebný plán. S vhodnými preventivními opatřeními a efektivní léčbou můžete minimalizovat riziko problémů s Achillovou šlachou a pokračovat v aktivním a zdravém životním stylu.

 

Zdroje

https://journal­s.lww.com/co-rheumatology/fu­lltext/2001/03000­/achilles_ten­don_injuries.9­.aspx?casa_to­ken=ilDsuvl9tw4A­AAAA:EIXKVRJJdNv2UX­DKqqOoEE4wqWvjHc4hFE-fSHyFXMm8gC0PQ5qO­1Rt18UfsFazot8XMWoN6lJ­Cb5PmfYYAhfyv2U­bI

https://www.fo­othealthfacts­.org/condition­s/achilles-tendon-disorders

https://www.nzip­.cz/rejstriko­vy-pojem/4278

https://www.fy­zioterra.cz/bo­lest-achillovy-slachy/

https://www.spor­tklinik.cz/2020/11/­12/bolesti-achillovy-slachy/

https://fyzio­terapie-online.cz/bolesti-achillovy-slachy-lapalie-ktera-postihuje-nejen-bezce-1-cast/

Autor článku

Simona Tučková

Vystudovala jsem obor zdravotnické lyceum na Mendelově střední škole v Novém Jičíně. Ráda ve volném čase chodím s kamarády ven, sportuji. Baví mě učit se novým věcem a mám velmi blízko ke zdravotnictví.

Všechny články od autora

Zeptejte se lékárníka

Odborné rady a odpovědi na vaše dotazy, a to z pohodlí vašeho domova.